Hakkı Bulut ve Müzikleri

gülümse_hayata

Üye
Üye
Katılım
Kas 9, 2010
Mesajlar
16,301
Tepkime Puanı
5
Puanları
0
Yaş
46
11891xxq330431kibdfojn9.jpg
Hakkı Bulut 1945 Tunceli doğumlu..

İlköğrenimini Tunceli'de tamamlayan sanatçı, Ortaokul ve Lise'yi Adana'da tamamladı. Adana Öğretmen Okulunu mezunu..

Öğretmenliğe başladığı bu yıllarda babasının saz çalmasının etkisi ve müziğe küçük yaşta olan ilgisi sebebiyle müzikle de uğraştı. 1969 yılında Adana'da yapılan Altın Ses müsabakasında birinci oldu ve ilk plak çalışmasına bu yıllarda başladı. İlk beste ve güftesi "İkimiz bir fidanız" isimli eseri oldu.

Bu eseri 2 yıl sonra müsaade vererek bir çok sanatçının seslendirmesine olanak tanıdı.

Sanatçı, bu yıllarda yaptığı başta "Ben Buyum", "Falcı", "Ben Köylüyüm", "Dokunmayın Dünyama" gibi eserlerle bugünkü arabesk müziğinin ilk temellerini 1969 yıllarında atanlardan.. Bu güne kadar 47 kaset, 660 eser, 6 Altın Plak, 1 Altın CD, "Ben Tövbemi Geri Aldım", "Son Mektup" isimli Long Play çalışması ile Altın Long Play ödülünü aldı.

1988 yıllarında ise arabesk arabesk müzikteki bazı olumsuzlukları eleştirenler, Kültür Bakanlığınca ve ülkede yarattığı olumlu olumsuzlukları incelenmek amacı ile Kültür Bakanlığının tertiplediği kongrede konuşmacı olarak bulunan Hakkı Bulut’tan arabesk bir parça (örnek olması amacı ile) istendi. Sanatçı Seven Kıskanır isimli şarkısını bakanlığa sundu. Büyük beğeni ve ilgi gören bu eserle ilk kez TRT’nin kapıları resmi olarak Hakkı Bulut'a açıldı. Bu şarkı TRT ekranlarında halka Atatürk Kültür Merkezi'nde basına sunuldu.

Halkın büyük bir kesimi tarafından tanınsa da Anadolu'da öğretmenlik yaptığı yıllar ve İstanbul'dan uzakta kalışı nedeni ile kaset ve eserleri dinlenirkensanatçı medyadan uzak kalmayı tercih etmiştir.

Bütün beste ve güfteleri kendisine ait olan Hakkı Bulut, 10'dan fazla sinema filminde de başrol oynadı.
 
Üst