Hangi akıllı telefonu almalı ?

Gazoz Agacı

Moderator
:) Gerçi hiç bir cep telefonu benim kadar akıllı olamaz ama ben telefonumdan çok memnunum. Akıllı telefonumu satın almadan önce öyle araştıracak zamanım da yoktu ama şans işte oğlumun hediyesiydi ve çok da değerli benim için.

Bu dönemde kendisine yeni bir cep telefonu almayı düşünen arkadaşlarım için size yardımcı olabilir düşüncesiyle ;

Apple’ın iPhone 5S ve 5C’yi piyasaya sürmesinin ardından mobil dünyada hareketlilik başladı. Üreticiler birbiri ardına yeni ürünlerini duyuruyor.

Piyasada bu kadar çok marka/model akıllı telefon varken, en iyisine nasıl karar vereceksiniz? Kişisel zevkler ve tercihler bir yana, piyasadaki her üretici “en iyi” telefonu sattığı iddiasında. Peki bir telefonda bulunup, diğerinde olmayan onlarca özellik gerçekten harcanan paraya değiyor mu?

Sizin için hazırladığımız akıllı telefon rehberine bir göz gezdirmek, kafanızdaki soru işaretlerinden büyük ölçüde kurtulmanızı sağlayabilir.

İşte akıllı telefon satın alırken dikkat etmeniz gerekenler;

İŞLEMCİSİ; 1.2 GHz’den düşük hızdaki çift/tek çekirdekli cihazlardan uzak durmalı.
RAM: Telefonun uygulamaları düzgün çalıştırabilmesi, multitasking işlemlerini becerebilmesi için en az 1 GB RAM’e sahip olması gerekiyor.

DEPOLAMA:
Akıllı telefonların belki de en çok “can yakan” kısmı burası. 32 GB hafıza kartı desteği olan, ancak üzerinde sadece 512 MB depolama alanı sunan bir telefon sorun yaratır. Zira kimi uygulamalar sadece telefonun belleğinden çalıştığı için, 512 MB gibi kısıtlı bir alanı doldurmaya 5-6 uygulama bile yetebilir. Sonrasında her yeni uygulama için, yüklü uygulamalardan birini kaldırmanız gerekir. Alacağınız cihazın depolama alanı sadece 16 GB ve hafıza kartı desteği yoksa, kısa sürede bu alanı tüketip, yer sorunu yaşayabilirsiniz. Bu konuda en uygun çözüm, en az 4 GB dahili hafıza ve bellek kartı desteği aramak.

EKRANI: Akıllı telefonlarda, IPS olarak bilinen ve her açıdan net bir izleme sunan ekranlara sahip cihazlar bir adım önde. Ekran boyutu 4 inç ve üzeri, çözünürlüğü de minimum 1280x720 piksel olursa kullanırken sıkıntı yaşamazsınız. Araştırmacılar, insan gözünün 220-250 PPI’dan yüksek yoğunlukları ayırt edemediğini söylüyor. Yani fazlası için ödediğiniz para boşa gidiyor.

KAMERA: Akıllı telefonların kameraları, bas-çek fotoğraf makineleriyle boy ölçüşür hale geldi. Yine de, satın alacağınız telefonun kamera çözünürlüğünün 5 megapikselden az olmamasına dikkat edin. Cihaz en az 720p çözünürlüğünde, saniyede 30 kare video çekebilmeli. 1080p ve 60 fps çekim yapabilen bir kamera ise, video çekimlerinize çok şey katar.

Kısaca, şu an piyasadaki ürünler içinde en “ideal” bileşim (minimum); 1.2 GHz çift çekirdekli işlemci, 1 GB RAM, 4 GB Dahili hafıza, Bellek kartı desteği, 1280x720 IPS ekran (250 PPI) ve 5 MP arka, 2 MP ön kamera (720p video çekimi)

Tabii ki tüm bu özelliklere sahip cihazların fiyatları, satın almada asıl belirleyici etken olacak. Verdiğimiz özellikler gözünüzü korkutmasın, GSMArena sitesinde bu özelliklerde bir cep telefonu aradığımızda karşımıza çıkan cihaz sayısı 120’nin üzerinde. Bu modeller içerisinden seçeceğiniz herhangi bir cihaz, size uzun süre yetecektir.

Bana göre en iyi telefon sizin ihtiyaçlarınıza cevap verecek düzeyde olan ve sizin kullanımınıza ,bütçenize uygun akıllı telefondur.

Bayram öncesi kendisine hediye olarak cep telefonu almayı düşünen arkadaşlara şimdiden güle güle kullanın demek istiyorum.

Hayırlı haberler ve güzel mesajlar almanız dileklerimle...

Hangi akıllı telefon sorusu kişiden kişiye değişen bir durum aslında. Ben sadece internette gezineceğim, maillerime bakacağım derseniz çok uygun fiyata akıllı telefon alabilirsiniz. Yok her türlü uygulamayı karşılaşın istediğim oyunu oynayayım derseniz o zaman iş değişir tabiki. Ek bi not. Siz siz olun bence en son çıkan sürümleri almayın. Ben samsung galaxy s 3 aldım mesela. s 4 le arasında pekte bi fark yok. Tek farkı fiyatı. :)

Akıllı telefonda altıncıyız :) maşallah bayağı akıllıyız...

ARAŞTIRMA kuruluşu GFK Türkiye’nin raporuna göre, 2013’te en yüksek büyüme gösteren sektör telekom oldu, cep telefonu satışları arttı.

GFK Türkiye’nin, tüketici elektroniği, görüntüleme ve telekom sektörlerine ilişkin 2013’ün 8 ayını değerlendirdiği rapora göre, bu yıl en yüksek büyüme gösteren sektör telekom oldu. Cep telefonu satışlarının 2013 yılını cirosal olarak yüzde 70 büyümeyle kapatacağı öngörülen raporda, geçen yılki büyümenin yüzde 29 olduğu anımsatıldı. Türkiye’nin, aylık akıllı telefon satışları açısından İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra Avrupa’da 6. sırada olduğu gözlendi.

6 milyon abone

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya TTNET’in 9 aylık sonuçlarını değerlendirdi. Kaya, “Eylül itibariyle 6 milyon 215 bin abone ile TTNET’in tarihinin en yüksek abone sayısına ulaştık. 1.3 milyon adetlik satış performansıyla son 5 yılın en yüksek 9 aylık satışını gerçekleştirdik. TTNET olarak yılın ilk 9 ayında yüzde 12 gelir büyümesi sağladık” dedi. Fiber internet abone sayısının 444 bine ulaştığını açıklayan Kaya,

“Fiber internette üçüncü çeyrekte pazardaki büyümenin yüzde 80’ini TTNET sağladı” dedi.

Gece 10’da sosyal medyadayız

TURKCELL Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, 12-13 Kasım tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde ‘Dijital Dünya ile Dans Etmek’ başlıklı konuşmasında mobil ile gelen dönüşümü Turkcell şebekesinden elde edilen verilere dayanarak açıkladı. Öztürkler, “14-25 yaş arası, en az 5 yıldır mobil cihaz kullanan, mobil teknolojilerle iç içe büyüyen bir nesil geliyor. Sosyal medya kullanımı mobile kayıyor. Bu ağlarda en yoğun kullanım 22.00 ile 23.00 arası” dedi.

:) Siz gençlerin uyuduğunu sanırsınız ama onlar asla erken saatte uyumazlar. Saat 22:00 - ...saatleri arası yapacak çok daha farklı uğraşıları var demek ki tv dışında.

Akıllı telefonlar miyop yapıyor

Yüksek teknolojik özelliklere sahip "akıllı telefonlar", standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden yakında tutulduğunda miyopun ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde risk faktörü olabiliyor

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uğur Emrah Altıparmak, halk arasında uzağı görememe olarak bilinen miyopun toplumda en sık görülen kırma kusurlarından biri olduğunu söyledi.

Anne veya babası miyop olan çocuk ve gençlerde daha yüksek miyopi numaraları ile sık karşılaşıldığına dikkati çeken Altıparmak, ailesel yatkınlığın yanı sıra çevresel faktörlerin de göz hastalıklarına neden olduğunu vurguladı.

Altıparmak, "Günümüzde, çocuklarımız zaten yoğun biçimde okul, ders ve proje gibi aktiviteler nedeniyle bilgisayar kullanıyor, okuyorlar. Buna son yıllarda akıllı telefonlar da eklendi. Özellikle akıllı telefonlar, çocuğun gözlerini bozabiliyor, miyopiyi hızlandırabiliyor. Bu nedenle ailelerin akıllı telefon kullanan çocuklarına kullanım süresiyle ilgili sınırlamalar getirmesi gerekiyor" uyarısında bulundu.

'AKILLI TELEFON UZAĞI GÖRME YETENEĞİNİ BOZABİLİR'

Bazı çalışmalarda bir kuşaktan sonrakine daha sık miyoplaşma görüldüğü, hatta ülkedeki eğitim düzeyinin artması, sanayileşme ve teknolojik ilerlemenin yaygınlaşmasına bağlı olarak da miyop görülme oranının arttığını anlatan Altıparmak "Bu da miyopinin gelişmesi ile artan eğitim düzeyinin, uzayan yakın çalışma (okuma, bilgisayar) saatlerinin artmasının etkisi olabileceğini düşündürüyor. Son yıllarda giderek daha yaygın kullanılan, hatta herkesin günlük hayatının parçası haline gelen akıllı telefonların da miyopinin tetiklenmesinde ve artmasında etken olabilir.

Günlük yaşamdaki mevcut yakın çalışma yüküne ek olarak, gözlerimizi daha da yakın bir faaliyete zorlayan bu cihazlar, genellikle standart okuma mesafesi olan 40-50 santimetreden daha yakında tutuluyor, sıklıkla da daha küçük cisimleri görmek için bizleri zorluyor. Bu da miyopinin ortaya çıkmasında ve ilerlemesinde yepyeni bir risk faktörü olabiliyor. Akıllı telefon kullanıcıları sürekli cihazlarının ekranına bakınca uzak görme yetenekleri bozulabiliyor" dedi.

:) tüm olumsuzluklarına rağmen akıllı telefonlar iyi ki var. Uzaktakiler yakın oluyor sanki o kadar akıllı ki bu telefonlar özellikle mms kalitesi çok daha yüksek. Sevdiklerini görmeyenler için harika bir telefon. Miyopiye yol açtığı da yüzde yüz doğrudur yada varolan miyopiyi tetiklediği ama ne yapacaksın bu kadarcık kusur kadı kızında bile bulunur.

slm arkadaşlar ben akıllı ve normal sıfır telefonlar satıyorum
özellikle samsung s3/ s3 mini/ Ace/ ve şarjlari 1 hafta giden radio lu samsung E1205 e2200 ... ..................
almak isteyen arkadaş lara yardımcı olurum

Geri