Hangi Hastanelerden daha iyi hizmet alıyorsunuz? Özel, devlet, üniversite hastaneleri

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli insanlar hangi tür hastahanelerde daha iyi ve olması gereken ilgiyi görüyorlar? Yapılacak olan tedavilerine en iyi yanıtı hangi tür hastahanelerden alıyorlar? Aslında bunu engelli / engelsiz diye ayırmamak daha doğru olacak genel olarak insanlar dememiz sanırım en doğru kelime olacaktır. Fakat engellilerin hastahane içi hareketleri, hastahanenin donanımı, sağlık personelin alakası, vs.. bu tür konularda tercih ettiği hastahaneler hangileridir?

Tabiki maddiyat nedeniyle devlet hastahanelerini seçenlerimiz çoğunluktadır. Özel hastahaneler dediğimiz an aklımıza hep daha iyi koşullar ve daha iyi bir bakım geliyor tabiki birde yüklüce ödenecek olan tedavi masrafları. Peki bu durumda özel hastahanelerde iyi koşullarda tedavi olanlar devlet hastahanelerinde bu duruma erişemiyorlarmı? Devlet hastasına engellisine yeteri kadar sağlık konusunda hizmet veremiyormu?

Yukarıda bahsetmiş olduğum konulara kendimce yanıtlar vereyim.

Yıllar öncesinde devlet hastahaneleri gerçekten kabus gibiydi. Sabahın erken saatlerinde numara alabilmek için uzun sıralar oluştururduk bunu bir çoğumuz yaşamış ve görmüştür. Uzun bekleyişler sonrası nihayet doktora ulaşırız fakat muayene sanki sadece sözle yapılır nitelikte soru cevap halindeydi, sonuçta eline reçete tuttuşturulur ve bu seferde ilaç kuyruklarında saatler geçirirdik. Sıra bize geldiğinde elimize tutuşturulan ilaç kutulu bile olmazdı kağıt arasına koyulmuş ilaçları bir çok kez kendim'de aldım.

Özel hastahanelerin yanına yaklaşmamız bile büyük bir lüks tü muayene parası tahlil parası derken birde eczanelerden alınan ilaçlar eklenince büyük bir mali külfet , dolayısıyla dar gelirli insanlar devlet hastahanesinin çilesini çekmeye katlanmak zorunda kalırlardı. Hastahanelerde donanım ve personelin alakası sıfır durumdaydı insanları azarlamalarıda bunun cabası, şimdi bunu yaptıkları anda suçlu duruma düşecekleri için daha dikkatliler.

Yapılan sağlık konusundaki yenilikler ve ilerlemeler neredeyse özelide, devletide aynı statüye getirdi gibi tabiki bu benim görüşüm bu durumu böyle görenlerde vardır görmeyenlerde ama ben yaşamış olduğum olayları düşünürsem şuan devlet hastahanelerinde gerçekten iyi muamele görüyoruz.

İlaçlarımızı istediğimiz yerden sıralar beklemeden alıyoruz. Uzun zamandır özel hastahanelere gitmiyorum çünkü oradan alacağımı devlet hastahanesinden alıyorum bunu inkar edersem gerçekten kendimden utanırım. eskiyi ve yeniyi kıyaslarsam çok iyi yerlerdeyiz.

Tekerlekli Sandalye