Hangi işitme cihazını önerirsiniz dijital mi analog mu?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
İşitme engelli bir arkadaşımız işitme cihazı alacakmış bendende konu hakkında bilgisi olanlardan fikir almamı istedi bende siteye yazayım dedim.
Arkadaşımın söylediğine göre Dijital işitme cihazları ve Analog işitme cihazı diye 2 ayrı işitme cihazı seçeneği varmış.
Arkadaş işitme cihazı kullananların yada işitme cihazlarıyla ilgili bilgisi olan dostların fikirlerini bekliyor.
Not: arkadaşım SSK lı çalışıyor ve işitme cihazlarının % kaçını ssk nın karşıladığını sormamıda ekledi. Dijital ve anolog larda % kaç ödeme yapıyor kurum.
Biraz fazla oldu ama kusura bakmayın elciye zeval olmaz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Danıştay kararı vardı bir yerde kaybettim: Cihazın fiyatının tamamını ödemek zorunda diyordu. SGK da memurlar pek bilmeyebilir ve 300 tl civaında para verebilir.
analog mu dijital mı?
yada araba alacağım otomatik vitesmi yoksa manuel vites mi? (triponik kalsın)...

Bu konuda bilgileri, uzman bir odyolog karşısında test edilmek süreti ile karara varırsınız.
Elinizde odyo çizelgesi yada saf ses ayarı bilgileri varsa herhangi bir cihaz satıcısında deneyebilirsiniz. Hangisinden memnun kalırsanız o size uygun demektir...Ancak 5 liralık okuma gözlüğü bilgsizisce seçmek gibi olur.

Mutlaka odyolog yada KBB doktoru önerisine göre cihaz alın. Ben dijitali öneririm. Analog artık antika oldu.
önce muayene olursunuz,
heyete girer rapor çıkartırsınız;
doktor cihaz modeli belirtmez, sizde bir cihaz seçer, dener ve beğenirsiniz: Satın aldıktan sonra fatura alırsınız;
faturayı SGK.ya getirirsiniz
İncelemeye alınır;
Sonra hesabınıza para yatırılır; 300 tl falan yatırırlar;
itiraz edersiniz
dedim ya danıştay kararı kaybettim; şubat 2010 da görmüştüm bir yerde, işime cihazın tamamı ödenir diyordu...
şimdilik bu kadar 5 yılda bir yenilersiniz artık...

Tekerlekli Sandalye