Hastane %45 vergi vergi indirimi %25 geldi. Emeklilik durumum?

Herkese merhaba.Devlet memuruyum.Devlet memuru olduktan sonra ortapedik özürlü oldum.Her iki dizime protez takıldı.Devlet hastanesi yüzde 44 özürlü raporu verdi.Vergi indirimine başvurdum.Vergi indirimi yüzde 25 iş gücü kaybı olarak geldi ve vergi indiriminden yararlanamaz diye yazıyor.Hizmet sürem 18 yıl.Bu durumda ben
vergi indirimi olumsuz geldiği için malülen erken emekli olamaz mıyım?Bir de özür oranıyla işi gücü kaybı farklı şeyler mi?Bana hastane yüzde 44 özür oranı verdi fakat vergi indiriminde yüzde 25 gücü kaybı yazıyor.Benim durumum hakkında bilgi verenlerden Allah razı olsun.Lütfen bilgisi olanlar cevap yazsın.Şimdiden teşekkürler.

Vergi indirimi başvurularında "hastanenin verdiği oran geçerlidir" diye verilmiş mahkeme kararı var. O karara dayanarak ivedilikle dava açmanızı öneririm. Zira özür oranınızın %40'ın altına inmesi tüm engelli haklarından yararlanamanız anlamına gelir.

Çok teşekkürler.Benim anlamadığım malülen erken emekli olmak için vergi indirimi için verilen oran mı kıstas alınıyor?O zaman ben hastaneden o kadar uğraşıp o raporu niye aldım?Zaten çalışabilecek olsam koşa koşa çalışırım.

Malulen emeklilik değil "kademeli engelli erken emekliliğinden" yararlanacaksınız siz. Aslına bakarsanız kamuda çalışanlar için vergi indirimi alma zorunluluğu yok. Fakat son alınan rapor vergi indirimi için olduğundan ve o raporun oranı %40'ın altında verildiği için mekelilik başvurunuzda sıkıntı çıkartabilir.

Tekrar teşekkürler.O zaman ben son aldığım raporun tarihinden 6 ay sonra tekrar devlet hastanesinden rapor alsam ve o raporla kurumuma emeklilik için başvursam olur mu?Hiç vergi indirimine bulaşmam.Çünkü rapor yenileniyor.Son aldığım raporda da rapor sürekli yazıyordu.Büyük ihtimalle oran değişmez.18 yıl hizmet sürem var.Son rapordan sonra 6 ay geçmesi gerektiği bilgim doğru mu?Şimdiden teşekkürler.

Yazılı bir kural olasada 2 rapor arasında 6 ay geçmeli deniyor. Aslında neden vergi indirimine bulaştınız onuda anlayamadım. Keşke hiç bulaşmasaydınız. Ama bir kere oldu hayırlısı olsun yapacak bir şey yok. Siz kendi başınıza rapor çıkarmayında elnizde olan %45 lik raporla emekliliğe başvurun eğer sizden yeni rapor istenirse o zaman alırsınız. Bence en sağlıklı yol bu olur.

Kafama takılan bir şey daha var.Ankara'dan vergi indiriminden yararlanamaz diye gelen kağıt ve orada yazan yüzde 25 oran rapor yerine geçiyor mu?Sonuçta ben Ankara'ya gitmedim hiçi doktor yüzü görmedim.Herşey posta ile oldu.

Arkadaşlar Halil Yılmaz kardeş dışında sorularım hakkında bilgisi olan varsa lütfen Allah rızası için cevap versin.

@GARİPZADE, vergi indirimi için aldığınız raporun emeklilik için geçerliliğinden kuşkuluyum doğrusu ve net bilgim yok. Bu arada sizin vergi indirimi meselesine takmamanız lazım. Vergi indirimi zorunluluğu sadece 1 ekim 2008 öncesi işe girmiş "SSK Mensubu engelliler için" geçerli. Kaldıki bu kişilerinde vergi indirimi başvurularında hastanenin verdiği oranın düşürülmesi durumunda dava açaak haklarını geri almaları mümkün.

@GARİPZADE, vergi indirimi için aldığınız raporun emeklilik için geçerliliğinden kuşkuluyum doğrusu ve net bilgim yok. Bu arada sizin vergi indirimi meselesine takmamanız lazım. Vergi indirimi zorunluluğu sadece 1 ekim 2008 öncesi işe girmiş "SSK Mensubu engelliler için" geçerli. Kaldıki bu kişilerinde vergi indirimi başvurularında hastanenin verdiği oranın düşürülmesi durumunda dava açaak haklarını geri almaları mümkün.

Allah razı olsun.Selamlar.

Geri