Hastaneler, engellilere uygun hale getirilecek

gülümse_hayata

Üye
Üye
08/11/2012 tarih ve B.10.1.TKH.0.27.00.00/3455 sayılı yazımız ile Genel Sekreterliklerce oluşturulacak bir ekip tarafından Kurumumuza bağlı sağlık tesislerinin söz konusu rehberde belirlenen standartlar dahilinde denetlenmesi ve eksikliklerin tespit edilmesi ve giderilmesinin sağlanması talimatı verilmiştir.Bu çerçevede, sağlık tesislerinde engelli hastalara yönelik sağlık hizmetinin sunumunda eksikliklerin ve sorunların daha net görülebilmesi amacıyla Sağlık Kurumlarında Özürlü Bireyler İçin Ulaşılabilirlik Temel Bilgiler Rehberi doğrultusunda “Sağlık Tesisleri Denetleme Formu” hazırlanmıştır.

Aşağıda yer alan " Sağlık Tesisleri Denetleme Formu" Genel Sekreterlikce belirlenecek bir ekip tarafından Birliğe bağlı tüm sağlık tesislerinde uygulanacaktır. Söz konusu denetleme ekibi 1 sorumlu idareci, 1 idari personel ve 2 teknik personelden oluşmalıdır. Ekip oluşturulurken Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Belediyelerden destek alınabilir.

Denetleme Formu uygulanırken öncelikle beyaz alanlarda yer alan maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

- Formda mavi ile boyanan parametler denetimlerde öncelikli olmayıp, daha sonrada düzenlenebilecek alanlardır. (Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yöneticileri istişare edilerek karar verilmiştir. )

- Uygulanan denetim formunun 15.02.2013 tarihine kadar gönderilecek olan denetim sonuç raporu ile birlikte gönderilmesi,

- Denetim sonuç raporunda, uygulanan denetim formu doğrultusunda sağlık tesislerinde belirlenen eksikliklerin neler olduğu, sorunların çözümlenmesi için ihtiyaç duyulan kaynaklar ve öneriler hakkında ayrıntılı bilginin yer alması,

- Hazırlanan denetim sonuç raporu ve denetim formunun Kurumumuz Hasta, Çalışan Hakları ve Güvenliği Daire Başkanlığı e-posta ( kamusosyalhizmetler@gmail.com) adresine ve Kurumumuz resmi adresine 15.02.2013 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

İlgili yazıya aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Engelli Bireyler İçin Sağlık Tesisleri Denetleme Formu Hakkında

M

mavibalina2012

Guest
Gülümse arkadaşım, verdiğiniz bu haber çok çok önemli ve inşallah yazılanlar gerçekleşir...Zaman problemi veya benzeri nedenlerden dolayı gündemi fazla takip edemediğimiz zamanlar oluyor...Bu vakitlerde sitede sizin yazdıklarınıza göz gezdirip önemli olanları mutlaka okumaya çalışıyorum...Zaman bulduğumda da diğer yazılanları okuyorum...Bu anlamda paylaşımınız için teşekkür ederim...

Hastane ortamının engellilere uygun olmaması en üzücü durum...Engelli kişi hiç gitmese bile ömründe bir iki kez mutlaka hastaneye uğruyor (sözüm biraz daha az sağlık problemi olanlar için)...Yaklaşık on yıldır hastaneye hiç uğramaz iken bu yıl iki kez hastanede yattım...İkincisi daha vahimdi çünkü hastanede kaldığım süre içinde tekerlekli sandalyedeydim...O vakit hastane ortamının engellilere uygun olmadığının farkına vardım...Bir bölümden bir bölüme giderken bir bakıyorsunuz ki, rampalar yok veya öyle aşınmış ki, o vakit insanlar sizi karga tulumba taşıyorlar...Attığın her adımda sinir harbi yaşıyorsun...En ilginci de cafe tarzı yeri var hastanenin, cafe katına kadar gidiyorsun ancak cafeye giremiyorsun çünkü merdivenleri var hem de epeyce sadece camdan ağaçların altında veya içeride yemek yiyen insanları görüyorsun...Yani cafe hizmetlerinden faydalanamıyorsun engellisin diye...Her yerde olan rampa burada yok, karşı binada aynı yükseklikteki poliklinik birimine rampa yapmışlar ama buraya uygun görmemişler...Aynı katta engelli danışma birimi var gittim onlarla görüştüm bana alternatif sundular...Neyi tercih ederseniz getirelim veya kantinde büskivi çeşitlerimiz var... İstediğimi ben de sipariş ederim ancak ağacın altında oturup keyif çatmak istiyorum diyorum adamlar haklı olabilirsiniz diyorlar...Değilim de olabilirim, öyle sinirlendim ki, ama bizde emir kuluyuz diyorlar klasik zihniyet...İyi de o zaman gelen şikayetleri üst makama iletemiyorsanız işleviniz ne...Üst Makama ulaşmayacağını bile bile bir dilekçe karaladım yine de, ne olur ne olmaz diye...Sonra hastane içinde gördüğüm her şikaye-öneri kutusuna da yazıp yazıp bıraktım taburcu olana kadar...Gerçekten tekerlekli sandalye ile yaşamak ülkemiz koşullarında öylesine sabır istiyor ki, sokağa çıktığın anda sıkıntılar başlıyor ve ister istemez sinirlerin tavan yapıyor bunu da ancak yaşayanlar daha iyi bilir gerisi hikayeymiş hastane deneyimim bana bunu öğretti ve ben bu duruma bir ay zor dayandım... O yüzden neler yapılacaksa bir an önce yapılmaya başlasın ki, insanlarda rahatça sokakların tadına varsın...

Tekerlekli Sandalye