Hayata, 28 yıldır tek parmağıyla tutunuyor!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
6614.jpg

Sol kolu ve sağ elinin dört parmağı olmadan dünyaya gelen Uşaklı İsa Songür, biyonik protez kola kavuşmak için bestelerini satmak istiyor.

Kan uyuşmazlığı nedeniyle bedensel engelli olarak doğan ve hayata sadece bir parmağıyla tutunmaya çalışan Uşaklı İsa Songür, biyonik protez kol istediğini söyledi. Engelsiz bir insanın yapabildiği her işi görebilen 28 yaşındaki İsa Songör, şarkı sözleri yazıyor. Sesine de güvenen Songör, daha önce yapımcılarla görüştüğünü ve kolsuz olduğu için kimsenin kendisine destek çıkmadığını belirtti. Songür, "Sadaka istemiyorum. Dilenecek olsam cami önünde mendil açarım. Üniversiteyi bitirdikten sonra aldığım engelli maaşını da iptal ettirdim" dedi.

SÖZ YAZIYOR

Uşak merkeze bağlı Bozköy köyünde Adem ve Suna Songür'ün kan uyuşmazlığından dolayı sol kolu ve diğer elinde 4 parmağı olmadan dünyaya gelen İsa, hayata bu şekilde tutundu. İşitme ve konuşma engelli ağabeyi Zeynel Songür'den (30) sonra doğan İsa, Aksaray Üniversitesi Süt ve Süt Ürünleri Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 2008'de süt teknikeri olarak staj yapan İsa, başarılı olmasına rağmen engelinden dolayı kendi mesleğini yapamadı. Bilgisayar kullanan, telefonla konuşan, yazı yazabilen, el sıkışan, beste yapan ve engelsiz birinin yapabildiği her işi gören tek parmaklı İsa, çeşitli işlerde çalıştı. Sigortalı olduktan sonra engelli maaşını iptal ettiren genç, eczacı kalfalığı, büro sekreterliği, radyo sunuculuğu ve düğünlerde solistlik yaptı. Bugüne kadar hakkıyla çalışıp para kazandığını dile getiren İsa, engelinden dolayı bazı fırsatları kaçırdığını söyledi. Sevdiği kızla evlenme kararı alan İsa, "Çok sevmeme rağmen evlenemedim. Çünkü sevdiğim insanın ailesi benim engelli olduğumu ve kızlarına ömür boyu bakamayacağımı düşündü" dedi.

'Ben dilenmiyorum'

Biyonik protez kol yaptırmak isteyen İsa, bunun için de bir dizi girişimde bulundu. Şarkı sözü yazan ve sesine güvenen İsa, "Engelim ve maddi imkansızlığım nedeniyle albüm yapamadım. Şu anda sadece biyonik kol yaptırmayı hedefledim. Notere onaylattığım 8 bestemi satmak istiyorum.
Eğer bestelerimi satabilirsem biyonik kolu yaptırabileceğim. SGK, biyonik protez kolu karşılamıyor. Yaklaşık 60 bin TL kazanmam durumunda ilk işim engellimden kurtulmak olacak. Kimseden bağış şeklinde para istemiyorum.

Eğer dilenecek olsaydım, gider cami önüne mendil açardım. Benim bu halimi gören herkes, seve seve para verirdi. Fakat ben hayatımı kendi bileğimin hakkıyla kazanmak istiyorum. Bana şans verilmesi halinde neler yapabileceğimi göstermek niyetindeyim" diye konuştu.

F

Fırtına

Guest
Devletin; engelli insanlara yapmış olduğu haksızlıkların, bin tanesi nin içinde, bir tanesi de..; SGK, biyonik protez kolu karşılamıyor... bu!

Tekerlekli Sandalye