Hayatın anlamını tek kelimeyle ifade ederseniz aşağıdakilerden hangisi olmalı ?

Hayatın anlamını tek kelimeyle ifade ederseniz aşağıdakilerden hangisi olmalı ?

• Kullanılan toplam oy
    0

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Konu geniş ama üzerinde düşünmeye değer.
(Aklıma İnce bir Tolstoy eseri de getirdi: İnsan Ne İle Yaşar.)
Cevabı hala bulamamış olanlar için son seçenek diğer/bilmiyorum’u koydum.
Tabii bizlerin böyle bir soruya cevabı toplumun diğer (sağlam/sağlıklı?) bireylerine göre daha net olur kanısındayım.
Eğer şıklarda cevabı bulamazsanız lütfen yorumlarda belirtiniz.
Saygılar..

kartalreis

Üye
Üye
Allah varsa anlam vardır, anlam varsa Allah vardır... Hayatın anlamı, anlamı yaratana ulaşmaktır. Kuran, Hz. Muhammed sav. , İslam, İbadet, Tasavvuf, Alimler Allah a ulaşmamıza yardımcı olmak içindir...

Allah a ermek, Allah a ulaşmak bizi anlamlı kılar. Erenlere selam olsun...

septik

Editör
Editör
Tosloyun insan ne ile yaşarını okumuştum, hatta sen yazınca bir pasaj vardı sanki aklıma kazzınmış ama bulamadım, fakat hatıradığım hırs tı hayatına mal olmasına rağrem hırs çıkar menfaat,

Kartalresinde bakşış açısı maneviyat, sınav

Bana kalırsa hiç dünyaya gelmemektir, açıkçası ben bir anlam farkedemedim, genelde ömrümüzün büyük bir kısmı mutsuz huzursuz küçük bir kısmıda gerçekten iyi değermi bilmem bana benim hatırlamadığım lehvi mahsusta geğilde aklım başına geldiğinde sorulsaydı bir zahmet yürüyün gidin beni yok sayın derdim.

balkesli

Üye
Üye
d) hepsi :)
sağlık olmazsa diğerleride olmaz gibi geliyor bana

cilginpalet

Üye
Üye
tabiki SAĞLIK şahsi görüşüm sağlık olmazsa geri kalan tüm şıklar boşlukta kalır mesela AŞK sağlık olmazsa aşk ? neye yarar İŞ zaten olmaz bir düşünün her şık SAĞLIĞA çıkıyor

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
bir yazar annesinden gençlere mektup(ekşisözlük)

bu sözlerim sadece genç insanlara, henüz 20’lerinde olanlara, ben bir anneyim 40’lı yaşların ortasında hayatını kendi kazanmış kendi kurmuş bir anneyim, bir erkek çoçuğu annesiyim, bir sölük yazarı annesiyim, oğlumun izniyle onun hesabından size yazıyorum, son günlerde yaşananlar, yazılanlar, konuşulanlar olan bitenler beni bu yazıyı yazmaya itti, birilerine bir şeyler söyleyebilirsem birileri bu sözlerimi işitirse kulak verirse diye yazıyorum….

umarım okursunuz…

yapmayın.

kendinize bunu yapmayın, birileri ideolojik hırslarını tatmin edecek diye, birileri saçma savaşlarını sürüdürecekler diye, birileri daha çok silah satacak diye, birileri din bezirganlığı ile bu dünyada saltanatlarını sürüderecek diye, birileri ceplerini dolduracak diye, birileri özgürlüğü ölümle taçlandıracak diye, birileri sosyal medyadan profil resimlerini karartacak ölümü övecek diye, öleni şehit ilan edecek diye ölmeyin.
arkandan ne övgüler, ne methiyeler, ne sloganlar, ne protestolar... fotoğrafların paylaşılır binlerce sosyal medya hesabından, insanlar fotoğrafını profil resmi yaparlar, arkandan yazarlar "ölümsüzdür" diye.

inanmayın.

yalan. bunların hepsi yalan, hepsi geride kalanların kendilerin tatmininden başka bir şey değil, herkes sever başkasının acısını, herkes sevinir içten içe benim başıma gelmedi diye, herkes sevinir aslında -benden uzak -diye, hepsi gizliden gizliye bunların dışa vurumudur, ne kadar üzülürsek o kadar uzak kalırız belki diye gizli bir duadır sadece, ne kadar yanarsak bizim başımıza gelmez belki diye içten içie bilinç altının şükürle karışık pazarlığıdır, görevimi yaptım, üzüntümü paylaştım ve herkese ilan ettim, kınadım lanetledim, kahroldum, korkarak yapılan vicdan rahatlatması o kadar.

inanmayın.

hepsi boş hepsi hikaye;ölüler duymaz, ölüler bilmez, ölüler görmez., ölüler sadece ölüdür.

gerçek bu kadar çıkplak, bu kadar katı, sen ölürsün ardından bir kaç gün yasın tutulur biter gider, unutulursun geride kalanlar için işte hayat bu, gerçek bu.
bir başka gerçek ise geride bıraktığın annen. bir tek o unutmaz, nefes aldığı sürece bir tek o unutmaz…

ölmeyin.

ne özgürlük, ne bayrak, ne din, ne vatan, ne sistem, ne eğitim, ne iş, ne para, ne sanat, ne kavga ne sevgi ne saygı, bunların hiç biri yaşamı tek başına anlamlandırmıyor ne yazıkki, yaşam bir bütündür bunların ve daha pek çok şeyin birarada olduğu bütündür. onu sadece sen anlamlandırabilirisin sadece sen, bunu sakın unutma…
o yüzden dosyasıya yaşa; yaşayacak en güzel yaştayken sadece yaşa, saçmala, hata yap, sev, nefret et, delir, ağla, kıskan, seviş, kavga et, bağır çağır, gül … içinden geldiği gibi, tutkuların olsun sadece onların peşinden git, bırak dert etme, yeterince endişelenen var zaten hayat için, anlam için, iş için, ekmek için, özgürük için sen yaşa sadece, hisset sadece, emin ol bir yolunu bulursun, emin ol her şey yoluna girer…

oku; felsefe oku, bilim oku, edebiyat oku, mizah oku…okumak yalnızlığını azaltır sana tek tavsiyem bu kabul edersen tabi...
https://eksisozluk.com/entry/53410481

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tartışmasız sağlık bir numarada olsada tek başına hayata bir anlam katmayabilir. Sağlığı yerinde olupta mutlu olmayan milyonlarca insan var. Benim için sağlığın yanısıra (pek öyle bilinmesemde) din, aşk ve para ilk 4 sırayı alır. :)

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sağlık...tabii ki böyle bir anket sorusunda hele ki bizler için en önce işaretlenecek olan tek şıktır ve bu kaçınılmazdır o yüzden keşke sağlık şıkkı hiç yer almasaydı ama olsun ben kendi seçimimi yaptım. Hayatın anlamını tek kelimeyle ifade edecek olsam kesinlikle aile olurdu. Bir anneye sahipseniz ve tabii ki bir de babaya zaten hayatınızın en temel anlamını yakalamışsınız demektir. O aile, size hayatınıza anlam katacak her olguyu yerleştirecektir zaten.

Gerektiğinde ahiret için yaşamayı da, para kazanmayıda , iş sahibi olmayıda, arkadaşlık, aşk, haz ve tüm şıklar sahip olduğunuz aileniz sayesinde sizin için hayatınıza anlam katacaktır diye düşünüyorum tabii ki bunda hayatım boyunca arada içine düştüğüm anne boşluğunun çok etkisi var. Bu öyle bir boşluk ki dolmuyor ne yaparsanız yapın boşluk aynı boşluk :( 5 inde ne kadarsa 45 indede aynı değişmiyor.

zeynep45

Üye
Üye
Selam ben yorumların hepsini okudum hepsi birbirinden güzel hepiniz haklısınız:) ben ahireti işaretledim ama aslında şıkların hepsi zincirleme birbirine bağlı bence biri olmazssa diğerinin anlamı yok diğeri olmassa ötekinin. dört ayaklı bir masa gibi sanki sağlık olur para olmassa huzur olmaz . Para şıkkı mesela herşey bu hayatta paramı derler evet para bence paran yoksa ne canıyın nede başka bişiyin kıymeti yok malesef .paran olur sağlık olmassa yine huzurun olmaz . Hem para hem sağlığın varsa bunları paylaşacağın bir yuva bir eş sevgili yoksa yine değeri yok . Bir ailen var bir işin yoksa paran yoksa yine aynı hızur denen bişi kalmaz o evde seyreyle sen o evdeki patırtıyı gümbürtüyü :) nasıl huzur olsun nasıl aşk olsun helede bu zamanda bu zamanın gençlerinde zor biraz hani derlerya borç kapıdan girincr aşk bacadan çıkarmış :) diye . Hepsi olur amaa ilahi aşk yosa maneviyatın yoksa hiçbir anlamı ve değeri olmaz bana göre kısacası şıkların hepsi birbirinden güzel hepside olmazssa olmazlarım yani :) her ne kadar ahireti işaretlemiş olsamda hepside birbirini tamamlıyor bana göre tabi (telden elimden anca bu kadarı geldi umarım anlarsınız :)

kartalreis

Üye
Üye
Selam,

Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı. Ankebut 64

Hayatın anlamını nerede aradığımız da önemli. Asıl hayat ahiret hayatıysa asıl anlam da ahiret üzerinden değerlendirilse gerek... Görünenlerin değeri ile görünmeyenlerin değeri aynı olamaz. Buraada devreye iman girer. İman anlama açılan kapıdır...

zeynep45

Üye
Üye
Haklısın kartal reis ama oyalanmak içinde sen ben bi başkası bunlara ihtiyac duymuyozmu bunların olması gerekmiyormu hem ben dedim ilahi aşk olmassa hiçbirinin değeri yok huzur olmaz diye hiç ölmüycekmiş bu dünyaya yarın ölecekmiş ahirete neyi yapmamız gerekiyosa onu yapmalıyız ne ahiret için bu dünyadan geçeceksin nede ahireti unutacaksın

kartalreis

Üye
Üye
Nihayet hac ibadetlerinizi bitirdiğiniz zaman, önceleri babalarınızı andığınız gibi, hatta daha kuvvetli bir anışla Allah'ı anın. İnsanlardan kimisi: «Ey Rabbimiz! Bize dünyada ver!» der. Onun için ahirette hiçbir kısmet yoktur. bakara 200

Yine onlardan: «Ey Rabbimiz! Bize dünyada bir güzellik ve ahirette de bir güzellik ver ve bizi ateş azabından koru!» diyenler vardır. bakara 201

Dünya geçici, dünyanın geçici olduğunun farkına varmayanlar oyun içindedir çünkü asıl hayatı kaybetmişlerdir. Dünya ahireti kazanmak için bir araçtır, onsuz olmaz. Dünya kelimesi aşağı-alçak-adi anlamlarına da gelir ki dünyadaki boş işler kastedilir. Bir Müslüman çalışmalı, kazanmalı, insanlara faydalı olmalı, kazandıklarını Allah ulaşmak için kullanmalıdır. Para, ilim, fiziksel güç aklınıza ne gelirse hepsini Allah yolunda kullanmalıdır. Allah sınırları Kuran da çizmiş, bu sınırlar içerisinde dünyalıklardan faydalanabilirsiniz demiş. Helaller-Haramlar anlatılmış. Ayetleri değerlendirirken Kuran ın bütününü esas alırsak daha doğru değerlendirebiliriz... Parçalar bütünün yerini tutmaz... Selametle...

Murat.Y

Üye
Üye
Hayatın anlamını tek kelimeyle ifade ediyorum AİLEM :)

Tekerlekli Sandalye