Hayatın bir başka yüzü..

• Konuyu başlatan Günahsız melek(otizm)
  • Başlangıç tarihi
G

Günahsız melek(otizm)

Guest
HAYATIN BİR BAŞKA YÜZÜ..
Bir başka boyuttan bahsetmek istiyorum size bu gün..Yağmur çocuklar diye nitelediğimiz,adına Otizm dediğimiz, delimi dahimi hala tartışılan çok özel çocuklardan..Yüzleri bir başka parlak,gözleri bir başka gülen,anlayamadığımız,çözemediğimiz başka bir dünyanın çocukları onlar..Kimi zaman durgun bir deniz gibi,kimi zaman coşkun dalgalar misali kabarıp şahlanan ama hep mahzun,hep durgun,kendi dünyasında yaşayan,okyanusların dibindeki inci taneleri onlar..Gökyüzünde yıldızlar nasıl dansediyorsa,onlarda kendi dünyalarında öylece dansediyorlar durmaksızın..Fırsat verildiği zaman bir Mozart olacak kadar yetenekli,bir Einstein gibi üstün yaratılmışlar..Ama yinede farkında değiller çevrelerinde olan bitenin.Onlar otizmli..Otistik değil..Bir acı virüs gibi görülmüşler şimdiye dek..Ve itilmişler toplumun ta öte yanına.Hayatın merdivenlerini ağır ağır çıkarken,takılıyorlar bir tek ayrıntıya..Ve Mevlana misali dönüyorlar,dönüyorlar,dönüyorlar..Bir desteğe muhtaç,dünyanın en yalnız melekleri onlar.
Hayatın bir başka yüzünü yaşıyoruz beraberken..Hiç olamadığımız kadar masum,hiç olamayacağımız kadar lekesiz,ve ulaşamayacağımız kadar temiz dünyalarının içinde kendinizi adeta kirli hissediyorsunuz.Onlar bu dünyanın yaşayan melekleri.
Ve işte o meleklerle beraber yaşadığım bir günü paylaşmak istiyorum şimdi sizlerle..Dün 20 özel çocuk ve o çocukların fedakar anneleriyle İstanbul Dolphinarium’a yunus balıklarının ve morsların dansını seyretmeye gittik.Pendik Belediyesi Sosyal Yardım işleri Müdürlüğü ve İstanbul Özürlüler Merkezi(isöm)’ün işbirliği ile gerçekleşen gezimiz,görülmeye değer bir coşkuyla yaşandı..Organizasyonunu belediyemizin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü öncülüğünde beraberce yaptığımız gezimizde beyaz balinanın yaptığı resim çocuklarımızın çok ilgisini çekti.Bunun yanı sıra mors balığı Sara’nın şaklabanlıkları,sevimli hareketleri,zeka dolu oyunları ve 2 adet sevimli yunus balıklarının zerafet dolu gösterileri unutulmaz anlar yaşamamıza sebep oldu.Son derece neşeli ve keyifli geçen gezimiz duygusal anlarada sebep oldu.Aileler hatırlandıkları için çok mutluydular.İstanbul’un mis gibi lale kokan havasında ,pırıl pırıl bir günde mutluluğu bu çok özel çocuklarla ve en az çocuklar kadar özel olan anne-babalarla yaşamak,hem 15 yaşındaki otizmli kızım Rabia için,hemde benim için çok heyecan vericiydi..Bu arada gönüllü kızlarımızdan bahsetmeden olmaz.Pendik Belediyesi Gönüllüler Merkezinden gelen 2 gönüllü genç kızımızda herkesin sevgisini kazandılar bu arada..Ailelere yardım ettiler,bol bol çocuklarla ilgilendiler.Kısaca bu gezi,anılarımız arasında unutulmaz bir yere sahip oldu.Bize bu imkanı veren müdürlüğümüze sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum bu arada,Ve teşekkürlerimizin yanına en kısa zamanda tekrarını dileyerek sözlerime son veriyorum.Hatırlandığımız için,yaşadığımız güzellikler için,ve bizlere yaşamın hala çok güzel olduğunu hatırlattığınız için..

CANAN AYTEK
PENDİK BELEDİYESİ ÖZÜRLÜLER KOORDİNASYON MERKEZİ
OKUMA YAZMA VE ETÜT DESTEK ÖĞRETMENİ…

Tekerlekli Sandalye