Haziran ayında alacağım 2022 maaşım kesilmiş!

Hüseyin K

Üye
Üye
Arakadaşlar bugün Haziran Ayı Maaşı Kesilmiş Sosyal Yardımlaşmaya Gittim Bilgilendirdi beni 2013 ocak ayın bir yasa yürürlüğe girmiş Gelir Tespiti Değişmiş kişi başı gelir 119mu 120 tlmi gibi olması lazımmış o yüzden durdurulmuş ama önümüzdeki aylarda temmuz veya ağustos gibi bu konu hakkında yeniden bir düzenleme gelebilirn bekleniyo takip et sen dedi bir çoğununda bu değişiklik yüzünden kesilmiş benim yapabiliceğim bişey varmı arkadaşlar bu durum nasıl çözüm bulur...):

ilbeyhakan

Üye
Üye
yönetmelik durduruldu vatandaş madur olmasın diye..ama benim maaşımı kestiler 125tl gelir testi olduğu için. peki bu yönetmeyi durdurma erteleme ne işe yaradı.onu anlamış değilim. o zaman düzenleme yapılana dek versin ler bizim maaşlarımızı. 2 dönem oldu yok.bizim suçumuz ne...

hancı

Üye
Üye
Aylardır feryat ediyoruz. Bakınız: http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maaslari-kesilmek-isteniyor-haksizliga-dur-de-18280/
Ve evet bu yeni yönetmeliğe gelen tepkiler üzerine yönetmelik durduruldu. Yenisinin çıkacağı söyleniyor. ama net tarih verilmedi. Beklemekten başka çare yok.

halil yılmaz kardeşim benim süreli raporum var dün alo144 ü aradım dedim rapor sürem doldu haziran maaşı alabilirmiyim arkadaş baktı dedi raporun 1haziranda süresi dolmuş hesabına 753 tl yatmış maaş almaya devam edersen cezalı ödeme yaparsın bende dedim bu maaşı alabilirmiyim evet dedi ama içim rahat degil sizce bu maaşı alabilirmiyim sonra faiz filan verecek durumda degilim

sinandeniz

Üye
Üye
eee kesmezlerse olurmu suriyelilere kaynak lazım sen olmassan ben olmassan nasıl çıkar suriye aydınlığa :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
halil yılmaz kardeşim benim süreli raporum var dün alo144 ü aradım dedim rapor sürem doldu haziran maaşı alabilirmiyim arkadaş baktı dedi raporun 1haziranda süresi dolmuş hesabına 753 tl yatmış maaş almaya devam edersen cezalı ödeme yaparsın bende dedim bu maaşı alabilirmiyim evet dedi ama içim rahat degil sizce bu maaşı alabilirmiyim sonra faiz filan verecek durumda degilim

Bence bu durumu kurumla görüşmenizde fayda var ne yapacakları hiç belli olmuyor. Birisi maaşını al derken diğeri raporun süresi dolmuş yersiz ödeme kararı verip geri ödeme talebinde bulunabiliyor. Sonradan sıkıntı yaşamamak için kurumla görüşün maaşı alabilirsin derlerse hatta yazılı bir evrak isteyin sonrasında elinizde teminatınız olsun.

hancı

Üye
Üye
Bence bu durumu kurumla görüşmenizde fayda var ne yapacakları hiç belli olmuyor. Birisi maaşını al derken diğeri raporun süresi dolmuş yersiz ödeme kararı verip geri ödeme talebinde bulunabiliyor. Sonradan sıkıntı yaşamamak için kurumla görüşün maaşı alabilirsin derlerse hatta yazılı bir evrak isteyin sonrasında elinizde teminatınız olsun.

bulundugum yerdeki sydv denmi alacagım

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kafanızın karışması gayet normal bir yönetmelik çıktı akabinde durdurulduğu ve yenisi çıkacağı söyleniyor. Herşey karmakarışık durumda dediğiniz gibi maaşı kesilen bir çok kişi oldu silbaştan tüm işlemleri yeniden yaptırmak zorunda kalanlar oldu. Henüz hiçbirşey rayına oturmuş durumda değil .

Yönetmelik derki

b) Süreli raporu bulunanlar için, raporun Sağlık Bakanlığı veri tabanından temin edilemediği durumlarda, rapor süresi dolmasına rağmen yeni raporunu Vakfa teslim etmeyenlerin aylıkları geçici olarak durdurulur. Rapor süresinin dolum tarihinden itibaren bir yıl içinde yeni rapor getirilmesi halinde geçici olarak durdurulmuş olan aylıklar, durdurulduğu tarihten itibaren yeniden başlatılarak takip eden ilk ödeme döneminde ödenir.

Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. Süresi içinde bildirim yükümlülüğüne uyulmuş olmakla veya aylık hakkından feragat talebinde bulunulmakla birlikte, süresinde aylık kesme işlemi yapılmayarak aylıkların ödenmeye devam olunması durumunda geri tahsil olunacak aylık tutarları için kanuni faiz veya Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranlarına göre ayrıca bir fark alınmaz.

hancı

Üye
Üye
Kafanızın karışması gayet normal bir yönetmelik çıktı akabinde durdurulduğu ve yenisi çıkacağı söyleniyor. Herşey karmakarışık durumda dediğiniz gibi maaşı kesilen bir çok kişi oldu silbaştan tüm işlemleri yeniden yaptırmak zorunda kalanlar oldu. Henüz hiçbirşey rayına oturmuş durumda değil .

Yönetmelik derki

b) Süreli raporu bulunanlar için, raporun Sağlık Bakanlığı veri tabanından temin edilemediği durumlarda, rapor süresi dolmasına rağmen yeni raporunu Vakfa teslim etmeyenlerin aylıkları geçici olarak durdurulur. Rapor süresinin dolum tarihinden itibaren bir yıl içinde yeni rapor getirilmesi halinde geçici olarak durdurulmuş olan aylıklar, durdurulduğu tarihten itibaren yeniden başlatılarak takip eden ilk ödeme döneminde ödenir.

Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. Süresi içinde bildirim yükümlülüğüne uyulmuş olmakla veya aylık hakkından feragat talebinde bulunulmakla birlikte, süresinde aylık kesme işlemi yapılmayarak aylıkların ödenmeye devam olunması durumunda geri tahsil olunacak aylık tutarları için kanuni faiz veya Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranlarına göre ayrıca bir fark alınmaz.

anladım dediğiniz gibi sormak ve yazılı kagıt almak işi saglama almak lazım belkide sydv rapor süren dolmuş maaşı alma diyecek bakalım pazartesi sonucu yazarım çok teşekkürler abla

gülümse_hayata

Üye
Üye
Rica ederim umarım sorun çıkmaz ve maaşını alırsın .

MertAta

Üye
Üye
benim şu anki hiç bir kriterim yeni yönetmeliğe uymuyor fakat maaş almaya devam ediyorum. ama sorarsanız allah şahit huzursuzum. bir çok kader arkadaşımın maaşı kesildi. onların günahı neydi? tüm hayatını bu 3 kuruşluk maaşa göre planlayanlar şu an nasıl bir çıkmazdalar? insanlardan umudumuzu kestik ilahi bir güç bekliyoruz artık!

gülümse_hayata

Üye
Üye
Şartlarınız maaş almaya uygun olmadığı halde maaşınız kesilmedi ise muhakkak gözden kaçmıştır. Yada yeni yönetmelik durdurulduğundan bahsediliyor ondan dolayı kesilmemiştir ama bu kesilmeyeceği anlamınada gelmez sizinde söylediğiniz gibi bir çok kişinin maaşı kesildi yada onay verilmedi umarım biran evvel çıkacağından bahsedilen yeni yönetmelik çıkar ve işler yoluna girer.

hancı

Üye
Üye
maaşımla ilgili yine alo144ü aradım alabilirsin dedi kendim kasabada oldugum için ilçe uzak gitmek yerine tel açtım sydv müdürüne durumu anlattım sydv alma dedi senin raporun haziranın ilk günü bitmiş sen haziran temuz agustos maaşını almış olacaksın dedi kafam iyice karışdı ne demek bu biz bu alacagımız maaş mart nisan mayıs maaşını sydv nin dedigi gibi haziran temuz agustos maaşımı aydınlatırmısınız ayrıca durumu bimere yazdım ögleden sonra şimdi sorguladım bimer konya valiligine göndermiş ne alaka acaba

yörükkızı

Üye
Üye
gülümse_hayata kardeşim az önceki bir yazınız aklıma bir soru getirdi...

( Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. )

şimdi soruyorum yersiz aylık tahsili nasıl olur diye başvuruda bulunan bizleriz kabul ama araştırma yapan onlar yaptıkları araştırmayla onay verende onlar. bizler ne dersek diyelim başvurumuzda bizlerin kimlik fotokopilerimiz tc numaralarımız ellerinde ve her türlü araştırmayı yapmak için tc numaramız ve cilt numaramız ile gereken kuruma bildirmeleri halinde zaten gizli saklı ne varsa ortaya çıkıyor. Onay verip maaşı uygun görülen banka yada ptt şubesine yatıranda onlar . bu durumda haksız ve yersiz tahsilat ı nasıl yapıyoruz anlayabilmiş değilim....

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yörükkızı dediğiniz gibi bütün bilgilere ulaşılması bukadar kolayken yersiz ödeme nasıl oluyor diye düşünmekte haklısınız fakat hergün bir inceleme olmadığı gibi sürekli insanların bilgilerini kontrol etmekte olmayacağını düşünüyorum belli aralıklarla yapılan rutin kontroller sonucu muhtaçlığı kalkmış yani muhtaç sayılması için belirlenen miktar aşılmış veya sigortalı çalışmaya başlamış vs.. değişiklikler kuruma bildirilmeyip bunu kurum fark ederse işte yersiz ödeme adı altında ödenen para faiziyle geri talep ediliyor.

Yersiz ödeme hakkında yönetmelik

Bildirim Yükümlülüğü, Fazla veya Yersiz Ödenmiş Aylıkların Geri Alınması

ve İdari Yaptırımlar

Bildirim yükümlülüğü

MADDE 14 – (1) Aylık almakta olanlar veya aylık sahiplerinin eş, anne, baba, vasi, kayyum, veli veya vekilleri, aylıkların kesilmesini gerektiren durumları üç ay içinde Vakfa bildirmekle yükümlüdürler.

(2) Bu yükümlülüğe uymayarak yersiz aylık tahsilinde bulunanlara ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için kanuni faizi ile birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek, takip ve tahsili sağlanır. Süresi içinde bildirim yükümlülüğüne uyulmuş olmakla veya aylık hakkından feragat talebinde bulunulmakla birlikte, süresinde aylık kesme işlemi yapılmayarak aylıkların ödenmeye devam olunması durumunda geri tahsil olunacak aylık tutarları için kanuni faiz veya Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranlarına göre ayrıca bir fark alınmaz.

Fazla veya yersiz ödenmiş aylıkların geri alınması

MADDE 15 – (1) 11 inci maddenin üçüncü fıkrasına göre aylığının kesilmesi gereken ödeme dönemi başından itibaren her ne suretle olursa olsun, istihkaklarından fazla veya yersiz ödenen aylıklar ile 14 üncü maddeye göre tahakkuk ettirilmiş faiz, borcun tahsilinden önce aynı kişiye tekrar aylık bağlanmış olması durumunda aylıklarından mahsup edilir. 13 üncü maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarında belirtilen hallerde, anılan hükümlere göre işlem yapılır.

(2) Borçların mahsup yoluyla tahsil imkânının kalmaması halinde Bakanlık tarafından takip ve tahsili sağlanır.

İdari yaptırımlar

MADDE 16 – (1) Aylığa hak kazanmak üzere düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde ödenmiş olan aylıklar için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarıyla birlikte Bakanlık tarafından borç tahakkuk ettirilerek takip ve tahsili sağlanır.

(2) Hak sahibinden tahsili imkanının kalmadığı durumlarda, Bakanlık tarafından tahakkuk edilen borç, aylığın ödenmesinde kasıt, kusur veya ihmali olduğu tespit edilenlerden müteselsilen tahsil edilir.

(3) Gerçeğe uygun olmayan belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında genel hükümlere göre ceza kovuşturması yapılması için Bakanlık tarafından Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Bu belgeleri düzenleyenlerin kamu görevlisi olması durumunda, haklarında ayrıca idari soruşturma açılır.

septik

Editör
Editör
MertAta
Çok yanlış düşünüyorsun (Diğer arkadaşlarımızın haksızlığa uğramıştır bu çok doğru)
Gülümse Hayata
Arkadaşım Mert kardeşimizin maaşını hak etmediğini düşünmesi bana göre tamamemn mecazendir.
Konuya şu şekilde bakarsak beni anlayacaksınız.
2003 Yılında beni yönlendirenler oldu maksadım özür maaşı değil fakat rahatsızdım ve ücretsiz tedavi olabilmekti amacım. Sonrasında (Allah yardım etmiş diyemeden geçemiyeceğim kansere yakalandım ve maddi anlamda asla altından kalkamayacağım bir durumdu.) Fakat o tarihte yine 37 yıl önceki çıkmış olan 2022 sayılı yasa ben mağdur diyeyim annem ve babam emekli ve aynı evde yaşıyoruz şahsıma ait bir gelirim ve mal varlığım yok ve bu şartlar uygun görüldü ki hiç bir yalan yanlıuş bir durum yok %80 özürle hatta onuda bulunduğum il başka ile gönderdi ve orda verildi raporum.
Konuya döneyim sadece müracat ettim ve hiç bir şeye karışmadan bağlandı. Bu şudur çıkan yasanın amacına uygun olarak çalışamayacak ve bir geliri olmayan ve reşit bireye devletin bir desteği anlamına gelir
Şimdi mert arkadaşım üzülüyor bende üzülüyorum bu maaşı bende aldım fakat bir çok ihtiyacı olan arkadaşımız alamadı ve nedeni belli bile değil aslında belli haksızlık.
Ayrıca sizin yukarda bahsettiğiniz durumsa bana göre tamamamen haksızca hiç bir resmi,olayın gözden kçması gibi bir durum olamaz bu bazı işgüzar sydv çalışanlarının ve sgk nın ve bu rapor veya bilgi işlemde çalışan arkadaşlarımızın yanlış bilgi geçmesi durumudur şu ana mert ve ben ve diğer arkadaşlarımız bu maaşı hak ettiği halde verilmeme çabası her türlü haksızlığı mantıksızlığı göze almış tabi bunu bir memur değilde ona izin veren üst görevli oda onun üstü taki bakanlığa ulaşan hatta Sayın Ftma şahin gibi hüküğmet te figüranlıktan ileri gidemeyen ve hatta makamı için tüm engelli kardeşlerimizi yok sayabilceke kalitesilikteki bir kişiliğe varan bir durumdur.
Şu gerçektir bu hükümetten önce kişiyi 18 yaşüstü ise birey sayıp kendi gelirine göre hareket ediliyordu ve konunun tamamamı bundan ibaretttir
Yani aileleri sen engelli birey dünyaya getirdin cezasını çek diye bir olay yoktu
En azından insandık ve bir etkimiz vardı bugün onca meil onca yakarış ve hatta yalvarışın karşılığı nedir kim duydu ne gibi bir işlem oldu yokuz üç beş ağaç kadar bile değerimiz yok
Yapılacak dünde savundum bugünde bir engelli federasyonu dava açmıştı sonucu bilmiyorum ama medyatik olamayışımız belki genelimiz çok acı çektiği içindir bunalmış olmasındandır sakinliğimiz dik duruşumuzdur diyeyim sadece hak aramak için dava ederek hakkmızı aramaktan geçecektir
Bir çok arkadaşımız yeni çıkacak olan yönetmelik belki de yasa dan umutlu belki yanlışım ama çok şey değişmeyecektir bana göre nedenide bizi yok sayan kişilerin bu yasayı çıkaracak olmasıdır. Gerçi son günlerde güç gösterisi peşindeler halkı mağduru sadece lafta ilgileniyorsalarda ölede kalır kalırıız sadce lafta
Saygıda kusur etmek istemem ama halen belki eski kafalıyım ama hak hukuk din iman gibi konularda yanlışa doğru diyemecek kadar insanım.

gülümse_hayata

Üye
Üye
septik ben kimsenin maaşı haksız alıyor diye düşünüp bir yargılama yoluna gitmedim gitmemde buna hakkım yok zaten fakat söylediklerinizde haklı olmanıza rağmen birçok insanın maaşının kesilirken şartlarım uymadığı halde maaşım kesilmedi deniyorsa bu tamamen bir aksaklıktan kaynaklı olduğunu anlatmak istedim.Çünkü sydv kimsenin gözünün yaşına bakmaksızın maaşları kesti yada durdurup yeniden değerlendirmeye aldı. Aksaklık nereden kaynaklanıyor gözdenmi kaçmış yoksa sydv deki bir memurun işgüzarlığımı yoksa lakayt davranışımı bunu bilemeyiz. Ama site olarak da bireysel olarakta çıkan yönetmelik geri çekilsin diye kampanya dahi başlatıldı. Durdurulması birilerine sesimizin duyurulduğu anlamına gelirki buda sevindirici. Yeni yönetmelik nekadar şartları düzeltir bu tartışılır ama hiç yoktan iyidir en azından 119 tl nin yükseltilmesi bile kardır. Dileğim hiç kimsenin maaşı kesilmesin kimse mağdur duruma düşürülmesin hepimizin istediği aynı noktada buluşuyor.

septik

Editör
Editör
Gülümse güzel kardeşim bu 119 meselesi olduğu sürece değişen hiç birşey olmayacaktır
Rakam tartışılacaksa engel dereceleri tartışılmalı
Ayrıca evet iiki varsınız ve bende elimden gelen desteği yapmıştım çözüm olmasada yeni yönetmeliğin durdurulması bile kardır size hak veriyorrum peki sonuca bakalım ne oldu bazılarımız maaşını alırken diğer bazı ihtiyacı olan arkadaşlarımız mağdur oldu bizim sizin yapacaklarımız bundan ibaret olmamalı şunuda bilmekte fayda var her sözümüz belki gitmesi gereken yere ulaşıyor ama ne çare son yönetmeliğe tek bir cümle eklenseydi bugün bu konuları konuşmayacaktık bile 2008 yılında çıkan yönetmelikte dendiği gibi eskiye yönelik işlem yapılmaması bu Devletin temel ilkesidir verilen haklar geri alınamaz.
Yanlız sorun şurda çırak usta vesaire yarın ben peygamberim ne dersem o olacak konumuna gelmeden bizlerin bir yerde toplanarak gezi parkı olayında olduğu gibi direnmemiz gövde gösterisi yapmamız gerekecek geç kalmadanda yapılmalı.

Tekerlekli Sandalye