Hem engelli hem yetim aylığı aynı anda alınabilir mi?

Merhaba babamdan kalan emekli maaşını annem alıyordu annem vefat etti iki kız kardeşim engelli 2022 maaşı alıyorlar yetim maaşına başvurmalıyız nasıl bir yol izlemem lazım

Timsah

Üye
Üye
Hayır ikisini birden alamazsınız kardeslerinin malûllük raporu çıkarması gerekecek sgk sizi rapor almak icin yonlendircek tek bir hastaliktan %60 oran almasi gerekiyor

septik

Editör
Editör
Hayır ikisini birden alamazsınız kardeslerinin malûllük raporu çıkarması gerekecek sgk sizi rapor almak icin yonlendircek tek bir hastaliktan %60 oran almasi gerekiyor
Timsah kardeşim %60 iş gücü kayıp oranı erkekler için geçerli. Bekar bayanlarda engel veya yaş aranmıyor.

Demem o ki hem yetim hem 2022 maaşı ikisi veriliyor mu
Malesef verilmez, kişi engelli olsa bile, engelli maaşı almak için sgk dan yararlanmıyor olması şartı var.

Sizin sorunuzun cevabı birisinnden birini seçmek olacak, sgk 170 nolu hattı arayarak veya bizzat sgk ya giderek babanızın maaşının ne kadar olduğunu ve 2 bekar kız kardeşe ne kadar maaş bağlanacağını öğrenin engelli maaşından yüksekse veya aşşağı yukarı aynıysa yetim maaşını seçin diyebilirim. Çünkü engelli maaşları garanti altında görünse bile her an yönetmelik değişikliği yapabilir ve devamlı olduğu gibi haklarımızı kısıtlayabilirler ve ayrıca gelir krıteri var miras şu bu diyerek engelli maaşını kesme ihtimalleride var.

Tekerlekli Sandalye