Hemofili hastaları malulen emekli olur mu?

Halil Bey
Ben % 80 agır hemofili hastasıyım.Sigortamı aldıgım bakıcı parası ile başka bi işyerınden ssk lı gösterıyorum.gun aşırı factör VIII kullanmam lazım ve igneleri vurdurabılmek için ehliyetli birilerini arıyorum.
bedenen bi özrüm yok sonucta hemoifili kanama hastalıgım var fazla hareket ve gezıntı eklem yerlerımde kalıtsal hasaralara sebeb oluyor.
H sınıfı ehliyet alamk istiyorum
bu bakıcı aylıgının kesılmesıne sebeb olurmu
bilgilendırebılırsenız minnattar kalacagım çok tesekkurler.

ssk giriş arihim 15,012,2006

1600 ssk primim var 1800 gunde malulen meklilik için basvuru yapabılırmıyım cunku hastalıgım gun gectıkce daha da cok zorluklar cıkartıyor benım ıcın.

H sınıfı almak istemekteki maksadınız nedir? Eğer ÖTV indiriminden yararlanmak için H sınıfı ehliyet almak istiyorsanız tek başına h sınıfı ehliyet ötv den muaf olmanıza neden olmaz. Daha doğrusu sizin hastalığınızda rapor oranınız %90 ve üzeri olmadıkca ötv indiriminden yararlanamazsınız.
Malulen emeklilik için ise ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde (yani yüzde 60) sakatlığın olmaması, daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi veya üzerine çıkmış olması gerekmekte. Sizde bu şekilde bir durum söz konusu ise malulen emekli olabilirsiniz.

Geri