Hepatit B taşıyıcısı olan birisi psikiyatri raporuyla kamuya atanabilir mi?

YassaX

Üye
Üye
Hepatit B Taşıyıcısı olan birisi Psikiyatri Nedeniyle aldığı % 40 ve üzeri raporuyla Engelli Kamu Sınavlarına girebilir mi ? Sınavı kazandığı takdirde Atanması icin gerekli saglık raporu alırken Hepatit B taşıyıcılığı sorun olur mu ? Bunların bir ayrımı var mıdır ? Hepatit B nin çeşitleri vardır: Örneğin Kronik Hepatit B hastası, İnaktif Hepatit B Taşıyıcılığı vs ... Ayrıca Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır. Kan yoluyla, ilişki yoluyla vs.. Örneğin verem gibi değildir.. Öksürük, tem teması, tükürük gibi yollarla bulaşmaz... Bu konuda Kamuda çalışan ya da böyle bir tecrübe yaşamış arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim ..

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Düşündürücü bir soru. Hepatit-B mikrobu taşıyıcının özellikle kanında, menisinde, vagina salgısında, idrarında ve az miktarda olsa tükürüğünde bulunur. Diğerleri neyse tükürükte olması acaba diyorum bir ön önlem alıp raporuna "memur olamaz" ibaresi dülmesine neden olabilirmi.

YassaX

Üye
Üye
Özellikle kamu da olan çalışanlar bu konuda cevap yazabilirlerse, çalıştıkları yerdeki insan kaynakları bölümüne sorabilirlerse memnun olurum.. Ayrıca bimer , özida oralara da yazdım cevap beklemekteyim. Gelirse buradan paylaşacağim. Ayrıca Turkiye'de yaklaşık 4 milyona yakın hepatit B taşıyıcısı.. Bu kişilerinin çoğununda bundan bir haberi yok..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben hepatit b nin bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Tanıdığım bir arkadaşım kamuda çalışıyor ve hepatit b taşıyıcısı. Fakat çalıştığı kurum bunu biliyormu bilmiyormu ondan haberim yok. Yakın zamana kadar bende arkadaşın hepatit b taşıyıcısı olduğunu bilmiyordum. Tesadüf eseri öğrendim.
Özkan sana gelecek cevabı mutlaka bu başlık altında paylaşır. Bizde öğrenmiş oluruz.

YassaX

Üye
Üye
Halil Bey , arkadaşınız işe girdikten sonra da bu Hepatit B hastalığını kapmış olabilir.. Eğer durum böyle olursa bildiğim kadarıyla devlet herhangi bir işlem yapmıyor.. Sanırım Karaciğer Biyopsisi sonrası fibrozis Evrleri var.. ileri evrede olan bir devlet personeli olursa mesela evre 3 ya da evre 4 bu durum siroza yakın siroz ya da siroz başlangıcı oluyor bildiğim kadarıyla o zaman emeklilik hakkı doğuyor..Ancak hepatit B pozitif olan birisi bugünkü şartlar ile kamu da çalışabilir mi ? Esas aradığım cevap budur.. Kamuya atanmak icin istedikleri sağlık raporlarında kan testi yapıyorlar mı? Yapıyorlarsa HBsAg Pozitif olan birisi ne gibi muameleye tabi tutulmaktadır... Ben gerekli yerlere yazdım, cevapları beklemekteyim.. Cevaplar geldiğinde bu başlık altında paylaşacağım..Ancak bu sürec zarfında bu konuda tecrübeleri olan arkadaşlarda paylaşım yaparsa sevinirim.

Tekerlekli Sandalye