Hepatit B ve uyku Apnesi için rapor oranı?

dawn_of

Üye
Üye
Ben universite ogrencisiyim. Kiz arkadasim mezun oldu suan ogretmen benim okulum epey uzadi onu cok seviyorum ve evlenmek icin her yolu deniyorum lutfen yardimci olur musunuz? hepatit b tasiyicisiyim baya bi tedavi gordum ilkokul 4.siniftan beri bu hastalik bende var. Uyku apnesi var ayrica uyku testine de gitmistim ameliyat olmami soylediler ama gecmiyomus tavsiye etmedi doktor. Hemoroid var. Mide yanmasi gastrid yani reflu de var. Ve hepatit icin tedavi gorurken mide ulseri var dediydiler ama suan varmi yok mu bilmiyorum? Evet arkadaslar lutfen yardim edin bu hastaliklar icin basvuru yapabilir miyim? Bunun icin bana %kac rapor lazim? Bu hastalıklar icin toplam da % kac rapor alırım?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Hepatit B için hangi oranda rapor verildiği sakatlık oranı cetvelinde yazmıyor. Hastalığın vucutta bıraktığı etkiye göre oran veriliyor olmalı. Hemoroit ve ülser için bir oran verileceğini sanmıyorum verilirsede çok çok düşük olur...

UYKU İLE İLİŞKİLİ BOZUKLUKLAR*

1-hafif %5
2-Orta %10
3-Ağır %35

NOT: *Bu başlık;uykuyu başlatma ve sürdürme ya da uyuyamama, uykuyla indüklenen solunumyetmezliği de dahil olmak üzere, aşırı uyuma bozukluğu, uyku-uyanıklık döngüsübozuklukları ve uyku, uyku evreleri bozuklukları ile parasomnileri kapsar.

Dikkat, konsantrasyon, diğerbilişsel yetilerin bozuklukları, depresyon, irritabilite gibi mental vedavranışsal faktörler; kardiyovasküler sistem, sistemik ve pulmonerhipertansiyon kardiyomegali, konjestif kalp yetmezliği veya aritmiler,polistemi gibi hematopoetik sistem bozuklukları ilgili bölümlerde ele alınır,bu başlık altında ayrıca puanlanmaz.

Uyku Bozuklukları-Uluslarası Uyku Bozuklukları Sınıflaması

1. İnsomniler(Uyarlanmış insomni, psikofizyolojik insomni, paradoksal insomni, idiyopatikinsomni, mental bozukluğa bağlı insomni, yetersiz uyku hijyenine bağlı insomni,çocukluk çağının davranışsal insomnisi) %10

2. Uykudasolunum bozuklukları (Santral uyku apne sendromları, obstruktif uyku apnesendromları, Uykuda hipoventilasyon ve hipoksemik sendromlar). Bu gruphastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

3. Hipersomniler(Narkolepsi sendromları, rekürren hipersomniler, idiyopatik hipersomniler). Bugrup hastalıkların tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

4. Sirkadiyenuyku-uyanıklık ritm bozuklukları (Geçikmiş uyku fazı sendromu, erken uyku fazısendromu, düzensiz uyku-uyanıklık ritmi, serbest ritm bozukluğu, jet-lag,vardiyalı çalışmaya bağlı ritm bozukluğu) %10

5. Parasomniler(Konfüzyonel uyanma, uykuda yürüme, gece terörü, uyku paralizisi, kâbusbozukluğu, uykuda dissosiyatif bozukluk, enürezis, inleme, patlayan başsendromu, hipnagojik veya hipnopompik hallüsinasyon, uykuda yeme-içme sendromu) %10

REM uykusu davranış bozukluğu.Bu hastalığın tanısı için polisomnografi tetkiki yapılmalıdır. %35

6. Uykudahareket bozuklukları (Huzursuz bacak sendromu, uykuda periyodik hareketbozukluğu, uyku ile ilişkili bacak krampları, bruksizm, uykuda ritmik hareketbozukluğu) %10

dawn_of

Üye
Üye
Tablo 7- Karaciğer hastalığına bağlı oluşan kalıcı bozuklukları sınıflandırma kriterleri.

Sınıf 1 / Özür Oranı % 15
Devam eden karaciğer hastalığı objektif bulguları var.
Son üç yılda karaciğer hastalığına bağlı semptom veya asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
Ve Beslenmesi iyi ve gücü yerinde
Ve Biyokimyasal çalışmalar minimal fonksiyonel rahatsızlığı gösterir
Veya Bilirübin metobolizmasının primer hastalıkları.

Sınıf 2 / Özür Oranı % 30
Kronik karaciğer hastalığının objektif bulguları var. Karaciğer hastalığı semptomları veya son üç yıldır oluşan asit, sarılık, özefagus varis kanamasına dair öyküsü yok
Ve Beslenmesinin iyi ve gücünü yerinde
Ve Biyokimyasal çalışmalar sınıf 1’dekilere göre daha ciddi karaciğer hasarını işaret eder.

Sınıf 3 / Özür Oranı % 50
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya son yıl içinde oluşan sarılık, asit veya özefageal veya gastrik varis kanaması öyküsü
Ve Beslenmesi ve gücü zayıf
Veya Aralıklarla meydana gelen hepatik ensefalopati.

Sınıf 4 / Özür Oranı % 95
İlerleyici kronik karaciğer hastalığı objektif bulguları veya hepatik yetmezliğin santral sinir sistemi belirtileri ile olan sürekli sarılık veya gastrik veya özefageal kanama
Ve Beslenme bozukluğu ve güçsüzlük.
sitenin birinde bu vardı da simdi
%30 hepatit b den tasıyıcı oldugum icin verirler mi? uyku apnesi de doktor ameliyat olmamı söylemisti kalbim duruyomus yani ondan da en dusuk %10 olsam su toplama kuralına gör e durumum nolur?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Baltazara göre hesaplanır. %30+10 baltazara göre %40 etmiyor malasef. Ama şansını dene sen istersen.

dawn_of

Üye
Üye
Evet oyle yaparim artik bi sansimi denerim belki mideyi de sayarlar ben sadece kpss ye girmek icin basvurucam maas falan istemiyorum amacim sinava girip memur olabilirsem olmak onun icin de %40 lazim peki benim napmam lazim iskura mi gitmem lazim ilk etapta islemler icin?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Direk hastaneye başvurup rapor çıkartmak istediğini söylemen yeterli.

dawn_of

Üye
Üye
Evet yeterli de iskurdan gidince para almiyorlarmis?

dawn_of

Üye
Üye
Tesekkur ederim.hersey icin gerisi kurula girmeye kaldi yani Allah hayirlisini versin artik kendim icin degil sadece kiz arkadasimla evlenebilmek icin bu yollara hatta her yola basvuruyorum umarim yaradan biz gunahkar kullarina bi kapi acar
. Iyi gunler cok sagolun cok tesekkurler.

Tekerlekli Sandalye