Her Engelsiz Engelli Adayı Cümlesindeki Yanlış Anlamalar

gülümse_hayata

Üye
Üye
Öyle bir cümledir'ki '' Her İnsan Bir Engelli Adayıdır'' bazen çok masumca kullandığımız bu cümle karşımızdaki insanlar tarafından farklı algılanabiliyor. Çok doğal olarak söylensede çok yanlışta anlaşılabiliyor. Her zaman kelimelerin gücü hafife alınsada aslında birçok kez bizim gücümüzdende büyük olduğu bu cümledede ortaya çıkıyor.

Engelsizler olarak hep söyleriz bu cümleyi hepimiz birgün engelli olabiliriz diye ama bunun engelliler tarafından genelde ve çoğu zaman yanlış olarak algılanmasına sebebiyet veririz. Yapılan bir çalışmanın ardından kullansak bu cümleyi engelli olma korkundanmı yaptın denir. Bir sohbet arasında belkide destek amaçlı kullanmışızdır ama bu seferde acıma duygusuyla söylemekle itham edilebiliriz. Oysa bu sözde yanlış olan yada hata olan ne var hala anlamış değilim.

Evet her insan bir engelli adayı sonradan engelli olmuş olan arkadaşlarımız bunu çok iyi anlayacaklardır. Bilebilirlermiydi hayatlarının bir döneminde engeliyle tanışacaklarını, ve bir engelli adayı olacaklarını demekki bu cümledeki gibi herkez bir engelli adayıdır.

Bunu herbirimiz farklı alıp, farklı yorumlarız kimimiz kızar, kimiz kabul ederiz ama ortada bir gerçek var biz insanız, yaşam önümüze ne getirir ömrümüz ne halde , ne şekilde son bulur bilemeyiz. Bugün çok sağlıklı geçirdiğimiz günümüz koşar adım yürüdüğümüz yollarımız, yarın belkide hastahanelere,rehabilitasyon merkezlerine çevrilecek. Bunun aksini kim söyleyebilir ki?

Şimdi sorarım her engelsiz engelli adayı değilmidir?

373894_297868830236667_812784304_n.jpg

Sairane

Üye
Üye
'' Her İnsan Bir Engelli Adayıdır'' bu slogan "SAĞLAM" olanların sloganıdır. bence "SAĞLAM"ların kendilerini merkeze alarak söylemiş oldukları söylemdir. ya da söylendiğinde amaç bu olmayıp sonra böyle bir şekil almış da olabilir. kendi adıma bir slogan düşünmüştüm bir ara ve sonunda "biz onlardan farklı değiliz,onlar bizden farklı" gibi bir slogan bulmuştum. şimdi düşünüyorumda benim sloganım da merkeze biz "sağlam olmayan"ları almış. belki de insanın fıtratın da vardır merkeziyetçilik. bu yüzden '' Her İnsan Bir Engelli Adayıdır" sloganını kullananlara kızmamak lazım bence.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sevgili Gülümsem,

Bu sözü ilk duyduğumda sağlıklıydım radyoda müzik dinlerken bir an da keyfim kaçtı ve kanalı değiştirdim :( verdiğim ilk tepki sadece o an için içimi kaplayan bir hüzün olmuştu ve ben bir kere daha duymak istememiştim. İnsanda özellikle son derece sağlıklı bir insanda adeta şok etkisi yapan vurucu bir cümle... '' her engelsiz engelli adayıdır '' başlangıçta işte oldukça itici, sevimsiz ve birazda anlamının derinliğinden midir insanı hüzünlendirici etkisi var :( en azından benim için öyle...

Yıllar sonra ben de engelli olduğumdan mıdır artık ne bu cümleye ne de buna benzerlerine fazla kafamı takmıyorum...beynim, en çok kimse engelli olmasın ya da engeller nasıl kalkabilir? hayat nasıl kolaylaşabilir ? engellemeleri nasıl aşabiliriz? soruları zamanımı alıyor ama kimseyi de bu cümlelerle yargılamıyorum...insan başına gelmeyince ne engelli kelimesinin anlamını ne de engellenmek kavramını tam olarak anlayamıyor...

Bir zamanlar koşarak yürüdüğüm yollarda, caddelerde şimdi bin bir acıyla adım adım yürümek nasıl bir duygudur ? işte en çok da bunu kimse yaşamasın istiyorum...Her sağlıklı insan, bir engelli adayıdır evet ama aday olarak kalmalıdır :( engelli olmamalıdır yani aslında olmaması için de her türlü önlemi, tedbiri almalıdır diye düşünüyorum...

Sağlıklı bir insanın engelli olması , Takdir- i İlahiyse tabii ki yapılabilecek çok da fazla bir şey yoktur ama yapılması gerekenler de mutlaka ama mutlaka yapılmalıdır...bu konuda yazacaklarım emin ol sayfalara sığmaz ama kimsenin zamanını almak istemiyorum...

Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olabileceği gerçeğini kabul etsem de asla olmaması en büyük dileğimdir... aynı yeryüzünde benden çooook uzakta yaşayan , yüzünü bile görmediğim, sesini bile duymadığım hiç bir insan engelli olmasın isteğimdir...

Engelsiz yarınlara...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu söze en fazla gıçık olanlardan biride benim... :)

Düz mantıkla düşünüldüğünde evet her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Ben işin burasında değilim. Bu cümle tek başına kullanıldığında itiraaz edilmeyebilir. Ama bu kelime genellikle engellilerin sorunların konuşulduğunda, onlara yapılan haksızlar dile getirildiğinde kullanılıyor.
Bu durumda bende hep şu örneği veriyorum.

Diyelimki kadınların karşılaştığı sorunları konuşuyoruz. Kadınların uğradığı şiddet, onlara uygulanan ayrımcılık vs. Bu sorunlar konuşulurkende kalkıp şunu diyebilirmiyiz "her insan ilerde kadın olabilir" :)
Yani demem o ki. Ortada bir haksızlık varsa o haksızlığa karşı durmak esas olmalıdır. Yoksa ilerde bende engelli olabilirim benimde başıma gelebilir mantığıyla hareket etmek bana doğru gelmiyor.

lotuss

Üye
Üye
"Her insan ilerde kadın/erkek olabilir" (tam olmasada) bu sözde gerçekleşebilir artık halil bey.

Engellilik kavramı ve engelli insanlar zaten belli zamanlarda başka niyetler için kullanılıyor tabiki bu sloganda onlardan biri.

Kişi en başta kul olma adayıdır. Bunun bilincinde olan insan dünyada iken her türlü imtihana karşı hazırlıklı olur.

Tekerlekli Sandalye