her iki ayak polio sekeli rapor %40

veysel1

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar

2 yaşında çocuk felci geçirdim her iki ayağımda mevcut uzun yürüme cihazı kullanıyorum ve iki adet baston kullanıyorum. devlet hastanesinin bana verdiği rapor %40 ağır engelli ibaresi de boş bu rapora itiraz ettim yeniden heyete gireceğim tavsiyeniz var mı ? puan cetveline baktığım zaman %80 vermesi gerekiyor diye anlıyorum benim mi yanlışım var bilgisi olan cevaplaya bilirse sevinirim teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Polio sekeli için sakatlık oranı cetvelinde şu oranların verileceği yazıyor. Ve evet sizin anlattıklarınız göz önüne alındığında size verilen %40 oran düşük. Gerekli işlemi yapmış ve itiraz etmişsiniz. Onun sonucunu beklemek lazım.

Tablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları. (bkz tablo 3.1)

Tablo 3.4.’de verilen yüzdeler yardımcı cihaza bağımlı, sürekli yürüyüş bozukluğu olan hastalar içindir. Mekanik bel ağrısı nedeni ile hasta baston kullansa bile Tablo 3.4 ile değerlendirilmez. Özürlülük değerlendirmesinde, Tablo 3.4 yalnız başına kullanılmalı, kesinlikle diğer tablolarla birleştirilmemelidir.

Hastalık Derecesi hafif:
A: Alt ekstremitede antaljik yürüyüş, basma fazının kısalmasına ilave olarak ayak bileği, diz veya kalçada orta - ileri derecede artritik değişikliklerin tespit edilmesi:% 8
B: Pozitif Trendelenburg testi ve kalçanın orta veya ileri derecede osteoartriti:% 12
C: Hasta (a) ve (b) şıklarını taşıyor ve bazen uzun yürüyüşlerde koltuk değneği veya baston kullanıyor (ancak evde ve işyerinde genellikle kullanmıyor):% 18
D: Hasta kısa bacak breysini (ayak bileği –ayak ortezi, AFO) rutin olarak kullanmak zorundadır:% 18

Hastalık Derecesi Orta:
E: Hasta tek baston veya tek koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır : %24
F: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini (AFO) sürekli kullanmak zorundadır: % 36
G: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında uzun bacak breysini (Diz – ayak bileği – ayak ortezi, KAFO) sürekli kullanmak zorundadır:% 42
H: Hasta iki baston veya iki koltuk değneğini rutin olarak kullanmak zorundadır:% 48

Hastalık Derecesi Ciddi:
İ: Kısa bacak breysinin (AFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 60
J: Uzun bacak breysinin (KAFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 72
K: Çift taraflı alt ekstremite (AFO veya KAFO) breysinin yanısıra, iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 84
L: tekerlekli sandalyeye bağlı:% 96

veysel1

Üye
Üye
cevabın için teşekkürler Halil Yılmaz

veysel1

Üye
Üye
az önce il sağlık müdürlüğü ile görüştüm raporum gelmiş %80 ağır engelli hayır olarak, tekrar ayrı bir hastanede heyete girmem gerektiğini söyledi hakem hastanede, şimdi bu durumda ağır engelli değiştirilme ihtimali var mı ? bir de bu hakem hastanede ne yapmam gerekiyor sadece raporumu onaylayacaklar

Tekerlekli Sandalye