Hipertansiyon hastası babam malulen emekli olur mu?

emin.k

SMS Activated
Merhaba arkadaşlar,

aranıza yeni katıldım.

Sizlere bir konuda danışmak istiyorum.

Yatağa bağımlı olarak yaşayan bir kas erimesi hastasıyım.

Babam BAĞ-KUR'dan birkaç yıl içinde emekli olacak. Yaşı 54. Fakat birkaç yıldır hipertansiyon tanısıyla tedavi görüyor. İlaç almadan hayatını sürdürmesi mümkün olmuyor. Kendisi çiftçi; bildiğiniz gibi çiftçilik ağır iş gücü gerektiriyor. Hipertansiyon nedeniyle ağır iş yapamıyor maalesef. Derhal tansiyonu fırlıyor. Hayatımızı idame ettirmek içinse çalışması şart elbette.

Engelli aylığı almıyorum. Hem kendim hem ailem istemedik.

Acaba babam malülen ya da erken emekli olabilir mi? Bana bakmakla yükümlü olduğu için engelli oluşum emekli olmasını kolaylaştırır mı?

Geçmiş olsun,

Babanızın hipertansiyondan dolayı %40 ve üzeri vergi indirimi alması emeklilik süresini kısaltır, erken emekli olması normal emekli gibidir maaşında azalma olmaz, sgk ya başvuru yaparak rahatsız olduğunu erken emekli olmak istediğini belirtirse gerekli bilgiler verirler.

Ayrıca babanızın size bakmakla yükümlü olması emekliliğine bir avantaj sağlamaz, yalnız siz %50 ve üzeri ağır engellidir raporu alabilrseniz ve hanenizdeki tüm gelir yine hanenizde yaşayan kişi sayısına bölündüğünde kişi başı 572 tl nin altında kalıyorsa sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurarak bakım maaşı alabilirsiniz, bu maaş engelliye aileden bakıcı olarak tayin edilen kişiye her ay 793 tl olarak ödenmektedir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Engelim, %80 üzeri; ancak engelli ya da bakım aylığı almayı hem ben hem ailem istemiyoruz.

Babamın erken emekli olması bize yetecek. Yaşadığımız bölgede çiftçilik dışında yapılabilecek bir iş yok maalesef. Şu an çalışabilir durumda da değil. Aldığı ilaçlara rağmen çoğu zaman dil altı alarak tansiyonunu düşürebiliyor.

Başvurumuzu yapalım. İnşallah bir netice alırız.

Tansiyon hastalığı için verilecek rapor oranlarını ekleyeyim.
HİPERTANSİYON
Klas 1: Antihipertansif tedavi kullanan ve komplikasyonu olamayan kişiler % 10

Klas 2: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden birisi varsa % 20
1. Proteinüri
2. Hipertansif retinopati (Gunn belirtileri)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık
4. Sol ventrikül hipertrofisi

Klas 3: Kişi antihipertansif tedavi alıyor ve aşağıdakilerden iki veya daha fazlası varsa % 50
1. Diyastolik kan basıncı > 120mmHg (maksimal tedaviye rağmen)
2. Proteinüri ve böbrek fonksiyon bozukluğu (serum kreatin ve BUN düzeylerinde artış veya kreatin klerensi <% 50 olması)
3. Hipertansif serebrovasküler hastalık ve kalıcı nörolojik defisit
4. Sol ventrikül hipertrofisi
5. Hipertansif retinopati (evre 3-4)

Geri