Hizmet birleştirmesi ve engelli memur emekliliği?

Sizlşere bir sorum var . ben 2013 mayısta engelli memur olarak atandım. %49 engelli raporum var
memur olmadan da 10.1.1999 yılında sigortalık başlangıçım toplam sigortalık primimi 4460 gün. virgi indirimim var.
memurlukta hizmet birleştirmemi yaptırdım.. ben ne zaman emekli ola bilirim bana bilgi vere bilirmisiniz.

1 Ekim 2008 Sonrası Göreve Başlayan Engelli Memurun Emekliliği

Sakatlık oranı % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla ikinci fıkranın (a) bendindeki yaş şartları aranmaksızın yaşlılık aylığına hak kazanırlar.

ben size memurken emekli pirimi yazmamıştım 4460+1200=5560 gün yapıyor ve

5434 sayılı Kanunun 39. Maddesinin ( j ) fıkrasına göre, engellikleri sebebiyle ilgili mevzuat uyarınca göreve alınanlardan en az 15 yıl hizmeti bulunanlar istekleri halinde emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.

bu kanuna göre emkli olabilirmiyim

Sizinle durumlarımız çok benzer. Bende 1999 da ssk lı olarak başladım ve 2014 te memur oldum. 2008 den sonra memur olduğumuz için 5510 sayılı yasaya tabiyiz ve 18 yıl 4680 prim günü ile emekli olabiliyoruz. Ben 3 hafta önce emeklilik dilekçemi verdim ve emekli sandığının emekliliğimi onaylanmasını bekliyorum şu anda.
Verdiğiniz bilgilere göre sizde şartları sağlamışsınız, emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz :))

Herkes merhaba,

4A hizmet başlangıcım 13.08.1997 (Uzun Vade Gün Sayısı 2869)
4C Memuriyete Giriş Tarihi 02.06.2011 (Toplam Gün Sayısı 2115)
Memuriyete devam ediyorum. (Sağlık problemlerimden dolayı 1 yıl ücretsiz izin aldım. 2018 nisan ayına kadar izinliyim)

Vergi Dairesine vergi indirimi başvurusu yaptım ve Manisa CBÜ Araştırma Hastanesinden, uyku apnesi 35 puan bel ve boyun fıtıkları 14 puan balthazard hesap sonucunda, Engel Oranı 44 puan verildi.
Sorum şudur, vergi indirimi için aldığım bu engel oranı puanı ile, 5510 sayılı kanunun 28. maddesine göre erken yaşlılık emekliliğine başvuru yapabilirmiyim? Cevap evet ise nereye, ne zaman, hangi evraklar ile başvuru yapabilirim.

Not: Verilen engel oranı puanı sabit olmasının yanında, Psikiyatri bölümünün ilaç değişimi yaparak "4 ay izlemin ardından karar verilecektir " ibaresi yazması sebebi ile, rapor geçerlilik süresi bu puan ile 4 ay yazmaktadır. 4 Ay sonunda % 44 olan Engel oranı üzerine puan eklemesi de olabilir. Ancak Gerek vergi indirimi gerekse de Erken yaşlılık emekliliği için % 44 engel oranı zaten yetmektedir. Değerlendirmede bu yeter puanın göz önünde bulundurmak gerekebilir diye not eklemek istedim.

Özet olarak, 2008 sonrası ve sonradan engelli MEMUR birey olarak, erken yaşlılık emekliliğine başvuru yapmak istersem, 1997 yılındaki işe ilk başlama tarihim dikkate alınarak 5434 sayılı Kanuna göremi değerlendirileceğim, yoksa memuriyete başlangıç tarihim olan 2011 yılına göre 5510 sayılı kanuna göremi ? anlayamadığım husus tam olark budur.

Geri