Ikamet degisiklinden engelli ayligim kesildi

Bratan40

Üye
Üye
BIkamet degistirdim ve engelli ayligim kesildi.Yeni tasindigim yerdeki SYDV basvurdum.Yanina tasindigim kardesim calisiyor diye reddettiler.Kardesim sigortasiz calisiyor ve bana maddi destek bile vermiyor diye itiraz dilekcesi de verdim ama yine reddettiler.Son care olarak Cimere yazdim.Bana gelen cevapta sosyal yardimlasmada kaydiniz bulunmamaktadir yaziyor.Aralik ayinda yaptigim basvuru ve itiraz dilekceme ragmen nasil oluyor da kaydim bulunmuyor anlamadim.Bu konuda nasil bir yol izlemeliyim?Yardimci olursaniz sevinirim.Tesekkurler

septik

Editör
Editör
.Kardeşiniz çalışıyor diye maaş bağlamamazlık yapamazlar, hanede 2023 yılı için kişi başı 2835 tl gelir krıterini aşmadığınız sürece engelli maaşı bağlanır.
Siz 2022 yılının son ayında müracaat etmişsiniz buda yeni gelir krıteri belirlenmeden anlamına gelir. Cimerden gelen cevabın çıktısını alıp, sydv na gidin nedenini öğrenin ve yeni müracaat yapmak istediğinizi belirtin..

Bratan40

Üye
Üye
.Kardeşiniz çalışıyor diye maaş bağlamamazlık yapamazlar, hanede 2023 yılı için kişi başı 2835 tl gelir krıterini aşmadığınız sürece engelli maaşı bağlanır.
Siz 2022 yılının son ayında müracaat etmişsiniz buda yeni gelir krıteri belirlenmeden anlamına gelir. Cimerden gelen cevabın çıktısını alıp, sydv na gidin nedenini öğrenin ve yeni müracaat yapmak istediğinizi belirtin..
Tesekkur ederim

Bratan40

Üye
Üye
Septik Bey bugun dediginiz gibi vakfa gittim.Cimerden gelen kayit yok yazusini gosterdim.Inanin dise dokunur bir cevap vermiyorlar.Sisteme bakip bizde kayit var neden boyle yazilmis bilmiyoruz dediler.Tam 2 saat beni oyaladilar.Basvurun ve dilekcen reddedildi birsey yapamayiz dediler.Heyet kabul etmiyor ne yapalim diyorlar.Yeni basvuru yapmak istiyorum dedim onu bile zar zor kabul ettirdim.Basvuruyu alan memura 2012 tarihli surekli raporumu veriyorum ve bana yeni rapor isteyebiliriz dedi.Calisip calismadigimi sordu.Calismadigimi,bipolar hastasi oldugumu,calismakta uyum sorunu yasadigimi ve bir iste surekli duramadigimi soyledim.O ise kaymakamlikta bile bipolar hastasi calisan oldugunu,bipolarin calismaya engel olmadigini,calismam gerektigini ne yazik ki evet bunu soyledi bana.Nerdeyse sinir krizi gecirecektim.Ustune ustluk raporun uzerinde yazili bolum olan calisamayacagi is alanlari bolumunun bos oldugunu bahane etti.Daha neler neler.Hayatimda sinirlerimi bu kadar zorlayan, bu kadar terbiyesiz bir memura rastlamadim.Bipolar hastasi bir engelliye cektirdikleri bu cileyi kendilerinin de yasamasi icin artik nerdeyse dua ediyotum.Yaziklar olsun.Basvuru alindi belgesi istedim.Basvuru alindi belgesi yok abim dedi.Onu bile vermedi.Ilk basvurumda da bu basvuru belgesini almamistim.Acaba bu cimerdeki kayit yoktur cevabi dusunuyorum da acaba benim ilk basvurumu heyete sokmadan reddetme gibi bir durumlari olabilir mi?Boyle birsey sizce mumkun mu?Insanin aklina gelmiyor degil.Cevaplarsaniz sevinirim

septik

Editör
Editör
Geçmiş olsun, bazı memurlar yardımcı olmaları gerekirken şahsi düşüncelerini yasaların üstünde görerek fikir yürütüyorlar malesef.
İlk başvuru dilekçenizin red edilmesi için ya sağlık raporunuzla ilgili yada gelir düzeyinizle ilgili prloblem olması ve bunuda red cevabı verirken belirtmeleri gerekirdi. Kısacası kardeşiniz çalışıyor size baksın gibi saçma bir cevap olamaz.

Eğer kardeşinizin hanesinde ki toplam gelirler ve varsa araç, arsa, tarla mülk gibi malların rayiç değerlerinin bir kısmı gelir olarak toplanır ve hanedeki kişi sayısına bölünüp kişi başı 2835 tl altında ise engelli maaşınız bağlanır. Aksi durumda kardeşiniz size maddi yardım etmiyor olmasına rağmen gelir durumunuz fazla çıkması halinde yönetmelik gereği maaş bağlanmaz, Siz kendi gelir hesabınızı yapın. eğere kişi başı gelir krıterine uygun durumdaysanız ve yine red gelirse itiraz dilekçesi yazarak yazılı cevap istersiniz. Cevaba göre gerekirse dava açmaya kadar gidilebilir. ( gerçi, yönetmelikte nafaka alabilecek duruda olan diyerek medeni kanunun 364. maddesini kullanmaya açık bir durum var ama uygulamada kullanılmıyor, kullanılmış olsa şuan mevcut maaş alanların büyük çoğunluğu maaş alamaz. )

Şuan siz gerekeni yapmış, müracaat etmişsiniz. Şimdi gelecek cevabı bekleyin. e devlet üzerinden takip edersiniz.

Bratan40

Üye
Üye
Geçmiş olsun, bazı memurlar yardımcı olmaları gerekirken şahsi düşüncelerini yasaların üstünde görerek fikir yürütüyorlar malesef.
İlk başvuru dilekçenizin red edilmesi için ya sağlık raporunuzla ilgili yada gelir düzeyinizle ilgili prloblem olması ve bunuda red cevabı verirken belirtmeleri gerekirdi. Kısacası kardeşiniz çalışıyor size baksın gibi saçma bir cevap olamaz.

Eğer kardeşinizin hanesinde ki toplam gelirler ve varsa araç, arsa, tarla mülk gibi malların rayiç değerlerinin bir kısmı gelir olarak toplanır ve hanedeki kişi sayısına bölünüp kişi başı 2835 tl altında ise engelli maaşınız bağlanır. Aksi durumda kardeşiniz size maddi yardım etmiyor olmasına rağmen gelir durumunuz fazla çıkması halinde yönetmelik gereği maaş bağlanmaz, Siz kendi gelir hesabınızı yapın. eğere kişi başı gelir krıterine uygun durumdaysanız ve yine red gelirse itiraz dilekçesi yazarak yazılı cevap istersiniz. Cevaba göre gerekirse dava açmaya kadar gidilebilir. ( gerçi, yönetmelikte nafaka alabilecek duruda olan diyerek medeni kanunun 364. maddesini kullanmaya açık bir durum var ama uygulamada kullanılmıyor, kullanılmış olsa şuan mevcut maaş alanların büyük çoğunluğu maaş alamaz. )

Şuan siz gerekeni yapmış, müracaat etmişsiniz. Şimdi gelecek cevabı bekleyin. e devlet üzerinden takip edersiniz.
Kardesim zaten oyle ayin 30 gunu devamli calisan biri degil.Benim de zaten gelirim sadece engelli maasimdi.Yani kardesim ayda en cok 7000 TL falan kazaniyor.O da zaten ancak ona yetiyor.Evimiz de kira 1000 TL.Yani ben anlayamiyorum.Sirf evde calisabilecek biri var diye vermiyorlar.Kardesin sigortali olmasa bile nihayetinde calisiyor diyorlar.Yeni basvurumda da surekli raporumu verdim.Bu rapor eski diyip yeni rapor cikartirabilir heyet dediler.Surekli raporu tekrar yeniletme haklari var mi?

septik

Editör
Editör
Kira gideri gelirden düşülür ve hanede kaç kişi varsa kalan gelir o kişi sayısına bölünür, kişi başı 2835 tl altında çıkarsa maaş bağlanır.

Rapor konusunda, malesef kurumlar gerek gördüğünde tekrar rapor isteyebiliyorlar, tabi siz itiraz edebilirsiniz. Sizin rapor aldığınız tarihten sonra sağlık raporu yönetmeliği değişti ve artık daha az oran vererek kağıt üzerinde sağlık dağıtıyorlar, kurumlarda bu fırsatı değerlendirme çabasındalar.

Bratan40

Üye
Üye
Kira gideri gelirden düşülür ve hanede kaç kişi varsa kalan gelir o kişi sayısına bölünür, kişi başı 2835 tl altında çıkarsa maaş bağlanır.

Rapor konusunda, malesef kurumlar gerek gördüğünde tekrar rapor isteyebiliyorlar, tabi siz itiraz edebilirsiniz. Sizin rapor aldığınız tarihten sonra sağlık raporu yönetmeliği değişti ve artık daha az oran vererek kağıt üzerinde sağlık dağıtıyorlar, kurumlarda bu fırsatı değerlendirme çabasındalar.
Tamam ,Tessekkur ederim bilgileriniz icin

septik

Editör
Editör
Rica ederim. Başvuru sonucu belli olduğu zaman yazarsınız.

Tekerlekli Sandalye