İki Bacağını Kaybetmesi Tiyatrodan Koparamadı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Video için tıklayınız..

[video]http://www.sondakika.com/haber-iki-bacagini-kaybetmesi-tiyatrodan-koparamadi-2494367/[/video]

Kangren nedeniyle ameliyatla iki bacağını kaybeden tanınmış tiyatro sanatçısı Parkan Özturan, tekerlekli sandalye ile de olsa sahne almaya devam edeceğini açıkladı.

ALMANYA'nın Köln kentinde Arkadaş Tiyatrosu'nu ziyaret eden ünlü tiyatrocu Parkan Özturan, iki bacağını kaybetmesine rağmen tiyatro sevgisinden hiçbirşey kaybetmediğini ve bundan sonra da tekerlekli sandalyesi ile tiyatroya devam edeceğini belirtti.

1977-82 yılları arasında İstanbul Devlet Konservatuarında tiyatro, şan-opera eğitimi aldıktan sonra sahnelerden hiç kopmayan Özturan, kangren nedeniyle bir ayağını kaybetmiş ve maddi durumu iyi olmadığı için Haydarpaşa Numune Hastanesinden senet imzalatılarak taburcu edilmişti.

Daha sonra Hamburg'a gelen Parkan Özturan, şeker hastalığı yüzünden burada tekrar rahatsızlanmış ve hastanede yapılan operasyonla ikinci bacağını da kaybetmişti. Başından geçenlerin kendisini çok üzdüğünü ancak hiçbirşeyin kendisini tiyatrodan koparamayacağını belirten Parkan Özturan şunları söyledi:

BU TİYATROCULARIN KADERİ

?Ben zaten uzun yıllardır şeker hastasıyım. Şeker hastalığı tüm özel tiyatrocuların başına beladır. Özel tiyatrocular beslenemediği için bakımsızlıktan dolayı 30 ? 35 yaşlarında, herkesin iddia ettiği gibi alkolden değil geçim sıkıntısı ve açlıktan bu hastalığa yakalanırlar.

Ben Türkiye'nin kalbur üstü bir özel tiyatrolarından birinde çalışmama rağmen böyle oldum. Birgün sette koşarken kalın bir kütük sol bacağıma çarptı ve orada yara açıldı. Bir şeker hastası için yara en kötü şey. Sonra o yara kapanmadı büyüdükçe büyüdü. İstanbul'da doktorlar onu kapatamadılar. Bacağım kesildikten sonra sadece bir daha sahnede oynayamayacağım diye üzülmüştüm. Almanya'ya geldim ve ikinci bacağım da burada kesildi. Son 6-7 ay sanki yok gibiyim ve çok iyi hatırlamıyorum.?

SANDALYE İLE SAHNEYE ÇIKACAĞIM

Henüz yapılacak çok şeyin olduğunu sözlerine ekleyen Parkan Özturan, ?Tekerlekli sandalye ile de birşeyler yapmak mümkün. Sandalyeyi iyi kullanmayı öğrendim ve üç saat sahnede yer aldım. Bundan sonraki oyunları bu sandalye ile oynayacağım ve şu sıralar onun hazırlığındayım. Ayrıca proje bazında düşündüğüm büyük oyunlar var. Ayrıca oğluma kalsın diye yazmak istediğim şeyler var, oturup onları yazabilirim. Çok üzülüyorum gerçekten ama bu heyecanımı yitirmiyorum. Bunları da herşeye rağmen başaracağımı düşünüyorum? dedi.

TİYATRONUN MİLLETİ YOK

Hastalığı boyunca kendisine yardımcı olan tiyatrocu Meral Erçin'e teşekkür eden tecrübeli tiyatrocu Özturan, ?Meral ile internette tesadüfen tanıştım ve benim hayatımı kurtardı ve en zor dönemlerimde hep yanımda oldu. İnsanın yakını bile olsa çevresinden yardım istemesi çok zor. Tiyatronun bir milleti yok. Hastanede kaldığım dönemde Almanca bilmeden az çok İngilizcemle ve vücut hareketleri ile hemşireleri güldürmeyi başardım? şeklinde konuştu.

Parkan Özturan kimdir:

Kahraman Bakkal Süpermarket'e Karşı, İstanbul'u Satıyorum, Soyut Padişah,
Yorgun Matador, Aşkımızın Gemisi Fındık Kabuğu, Fırıncı Şükrü Deli Vahab ve Ötekiler, Çok Tuhaf Soruşturma gibi oyunlarda rol aldı.

1987-90 senelerinde Larousse yayın kurulu üyeliğine seçildi ve Osmanlıca sözlüğünü yazdı.1990-95 senelerinde özel televizyonlarda yapımcı, yönetmen ve yazar olarak çalıştı.

Varsayalım İsmail, Şey bey, Köşe Dönücü, Gurbetçiler, Vay Anam Vay, Karanlıkta Koşanlar, Yılan Hikayesi gibi dizlerde oynadı. İstanbul Şerifi,

Aşkın İki yakası gibi televizyon filmlerini yazdı ve oynadı.

Karşık Pizza, 8.Saat gibi sinema filmlerinde rol aldı. Türk Edebiyatında Edisyon Kritik Hataları, Türkçe Sözlüklerde Kavram Yanlışları gibi telif kitapları ve Beşir Fuad Külliyatı gibi çeviri kitapları var.

(Doğan Haber Ajansı)

Tekerlekli Sandalye