iki farklı özürlülük raporum mevcut , 2012 yılı itibari ile hangisi geçerli ?

ahm_ars

Üye
Üye
19-11-2004 tarihinde işkur aracılığı ile üniversite Hastanesin'den epilepsi
hastalığımdan dolayı %40 oranında özürlü raporu aldım ve o yıllarda
hastaneden verilen raporlarda süreklidir kısımları işaretlenmediği için o
kısım boş duruyor , raporu aldığım tarihlerde %65 i hak etmeme rağmen iş
yerimden sıkıntı çıkartmaları endişesi ile dr. ile konuşup düşük yazdırdım.
Daha sonra 23-09-2005 yılında ise vergi indiriminden faydalanmak için
maliyeye başvuru yaptım devlet hastanesindeki heyete girdim ve ANKARA'ya
gönderilen raporum oradaki heyetin verdiği karar sonucu %65 derece ile
onaylandı , bu durumda asıl özürlülük derecem %40 mı yoksa %65 mi oluyor ?
1976 doğumluyum SSK başlangıcım 18-01-1994 ve 3850 gün ssk pirimim bulunmakta ,yeni
düzenlenen mevzuatlarda özürlülerde erken emeklilik için gereken özürlülük
oranı belirleme ve ssk prim ödeme gün sayıları ile sigortalılık süreleri
değiştirildi.
Eğer durumum müsait ise erken emeklilik için başvuru yapmayı düşünüyorum
eksik kalan pirimim olursa 18 ay (550gün) askerlik yaptım onunda parasını
yatırarak işlemleri başlatmak istiyorum .
Benim sorum eskiden almış olduğum bu özürlülük raporlarımın iptal edilmesi,
yenilenmesi yada özürlülük derecemin düşürülmesi gibi bir durumla
karşılaşıp hastanelerde tekrar olumsuzluklar yaşayıp yaşamayacağım,
anayasa mahkemesinin (kazanılan hakların geriye alınamayacağı) hükmü kapsamından
faydalanabilirmiyim öğrenmek iştiyorum .

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Senin emeklilik süren gelince hiç bir şart altında senden yeni rapor istenmez. Zira vergi indirimi belgesi almışsınız. Vergi indirimi belgesinin bilinen en büyük özelliği bir kereye mahsus alınıyor olması ve emeklilikte yeni rapor istenmemesidir. Dolayısıyla için rahat olsun.

ASKINBUYUSU

Üye
Üye
şuan gün ve yıl olarak emekliliği hakediyorsun askerliği yatırmana gerek yok 3760 gune tabisin

İsen Buga

Üye
Üye
%65 geçerli (son rapor olması ve en önemlisiv ergi indiriminden geçmiş kabul görmüş olması)..

bu arada emekliliğiniz gelmiş hayırlı olsun; istediğinizde dilekçe ile başvurup emekli olursunuz..

ahm_ars

Üye
Üye
Bütün açıklamalarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ... en kısa zamanda emeklilik için başvuru yapacağım .
sağlığım elverdiği sürece çalışmak niyetindeydim , malesef ülkemizde rahatsızlıkları nedeni ile iş gücü kaybına maruz kalan emektarlar , diğer sağlıklı işçilerle aynı derecede performans ile çalışmaları bekleniyor ve bu beklenti bazen sözlü bazen pisikolojik baskı ile devam ediyor kısacası özürlüler için iş hayatı kolay değil ve iş bulmakda çok zor oluyor .
ALLAH HERKESE EMEKLİLİĞİ NASİP ETSİN ...

ahm_ars

Üye
Üye
05-2012 Tarihinde emeklilik için sgk ya başvuru yaptım , vergi indiriminden faydalandığımı söyledim bunun üzerine gelir idaresi müdürlüğünden evrak isteyeceklerini ve sonucuna göre işlemlerin başlayacağını söylediler , yaklaşık 2 hafta zaman alırmış ama ben evrakları tanıdıklar vasıtasıyla imza karşılığı elden takip ettim evrakın sgk ya ulaşması 3 gün sürdü , yaklaşık 10 gün sonra ev adresime sgk dan bir evrak geldi özetleyecek olursam ''emeklilik şartlarını yerine getirdiğim için istediğim zaman başvurmam halinde yaşlılık maaşı alabileciğimi'' yazıyordu , bu durumda benden istenen en az 3760 gün ve 16 yıllık sigorta başlangıcı oldu , tabiiki vergi indiriminden faydalanmak işimi çok kolaylaştırdı .
Vergi indiriminden faydalandığım zamanlarda özürlülük derecem %65 ve ikinci derecede özürlü olarak kabul görmüştüm ama evrakları ben elden taşıdığım zaman okuma şansım oldu evrakta özür derecesini ( % ) olarak belirtmemişlerdi fakat üçüncü derecede özürlüdür yazıyordu , sanıyorum başvurudan sonra özür derecem 2 den 3 düşürülmüş .
02-06-2012 Tarihinde tekrar sgk ya başvuru yaptım elime ulaşan evrakı gösterdim ve emekli olmak istediğimi söyledim dosyamın inceleneceğini ve 1 ay süre içerisinde maaş bağlanacağı söylendi bekledim ve 45 gün sonra ilk maaşımı aldım .

Fakat maaş bana biraz düşük geldi 704.28 tl maaş bağlandı , 1 ay sonraki ücrette 43.22 tl zamlı alacağım bilgisini de sgk emeklilik biriminden öğrendim , çevremdeki bazı özürlü emeklileri bana 825 , 850 tl maaş aldıklarını söylüyorlardı bu konuyu sgk emeklilik birimi şefiyle paylaştım ve nedenini sordum aylık gelirinize göre maaşınız hesaplandı dedi ama benim aklıma takıldı , başlangıcından emekli olana kadar asgari ücretli çalışanlar neden benden fazla maaş almaya hak kazandılar ? acaba sgk da hesaplama hatası mı var ? yada özürlü maaşı alanlara sorduğum zaman aldıkları ücretle ilgili bana yalan mı söylediler ?
edevlet şifremle baktığım zaman aylık bağlama oranı %60 , göstergesi 9475 yazıyor bu konuyu bilenler varsa yardımcı olmalarını rica ederim .

ASKINBUYUSU

Üye
Üye
ssk ya yatan yuksek primler etkili olur diye biliyorum ortalamayada bakılıyor tabiki atıyorum 55 bin tl lik toplam ödemeniz varsa 850 tl alan kişinin bu dahada yuksektir diye düşünuyorum

elif74elif

Üye
Üye
merhaba,%42 olan raporum(ki tek bir bölüme muayene olarak almıştım)h sınıfı ehliyete başvurduğumda birçok bölümde muayene olmama rağmen %20 ye düşürmüşler çok komik...ben en az vücudumun yarısını kullanamıyorken baya bir gülesim geldi bu duruma neyse,sonuç olarak aynı soruyu şu şekilde değiştirerek sormak istiyorum:vergi indiriminden ilk raporum oranında yararlanıyorum şimdi vergi dairesinden taşıt alırken bu iki rapor arasındaki çelişki ile ilgili bir problem yaşanırmı acep?Aslında gurur meselesi yapaıp tekrar raporun abukluğu ile ilgili başvuruda bulunmak istiyorum ama bu sıcakta kalp krizi geçireceğim bir oraya bir buraya bir de abuk sorulara muhattap oluyorsunuz cinler tepeye çıkıyor...cevap verirseniz sevinirim değerli arkadaşlar.

Tekerlekli Sandalye