İki kulakta %56 işitme kaybında hangi oranda rapor verilir?

tiki.tiki

Üye
Üye
mrb her iki kulağımdada %56 işitme kaybı var ve her ikisi içinde işitme cihazım var bu özürlülük durumuna girer mi? girerse % de kaç özürlü çıkar?

İsen Buga

Üye
Üye
Konusma ve anlamada sorun yoksa %40 hafif sorun varsa%50 konuşma bozukluğu varsa %60 verir..
KBB doktorunun vereceği karar dogrultusundaolacak.

denizgül

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

%40 işitme engelli kişinin bu engeli özürlü kartı alması için yeterlimidir?
Ankara Büyükşehir belediyesi otobüslerinden indirimli yada ücretsiz ulaşım hakkı varmı dır?
ve başkaca ne gibi hakları olabilir?

Birey

Üye
Üye
denizgül, evet %40 ve üzeri olması tüm engelli haklarından yararlanabilmen için yeterlidir. Başka bir çok fayda söz konusudur, bazı durumlarda maddi durumun göz önüne alınarak veriilir. Misal, 2022 maaşı. ulaşımda, internet indiri, telefonla konuşma vs indirimleri söz konusudur lakin kulanmadığım için genel şartlarını bilmiyorm fakat sanırım % 40 rapor olması yeterlidir bunlar için. Googleden bak bulursun hepsini.

denizgül

Üye
Üye
çok teşekkür ederim keko sağol bu yaşıma geldim haklarımızı daha yeni öğreniyorum.

Birey

Üye
Üye
Rica ederim Denizgül, doğaldır yaw zararın neresinden dönersek kar dır:)

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar,

%40 işitme engelli kişinin bu engeli özürlü kartı alması için yeterlimidir?
Ankara Büyükşehir belediyesi otobüslerinden indirimli yada ücretsiz ulaşım hakkı varmı dır?
ve başkaca ne gibi hakları olabilir?

Ankara belediyesinden ücretsiz ulaşım için en az %60 işgücü kaybı rapor gerekiyor. Rapor, İkametgah, fotograf ve dosya parası..
Ancak elinizde %40 ile %59 arası işgücü kaybı rapor var ise indirimli kart alabiliyorsun:Rapor, ikametgah, fotograf ve kayıt parası gerekiyor.
Özürlü kimlik kartı alacaksanız: İl sosyal hizmetlerinden müracat ile alabilirsin. ikamegah fotograf ve rapor yetiyor: dosya parası almıyorlar.
Belediye otoparklarında beleş parketme imkanı
Havaalanlarında otoparklarında ücretsiz faydalanma imkanı
şehirler arası otobüslerde yarıyarıya ücret ile yolculuk
TCDD trenlerinde %50 indirim
THY de indirim
Milliparklarda ücretsiz imkanlar
Tiyarto ve Opera ücretsiz(devlet Opera ve tiyarto ama)
aklıma gelenler bunlar

denizgül

Üye
Üye
Sn: İsen boga, ayrıntılı ve açıklayıcı cevaplarınız için çok teşekkür ederim, gerçekten bu yaşımıza geldim haklarımız hakkında birşey bilmiyorum, sevgili keko'nu dediği gibi bundan sonrasına bakmak gerekir, bu site sizin gibi değerli arkadaşlarla gerçekten güzel, hepinize sonsuz sevgiler..

kalpana

Üye
Üye
Sayın İsen Buga, benim sağ kulağım tamamen duymuyor seslerin nereden geldiğini algılayamıyorum diğer kulağımı ise bilmiyorum yani duyuyor ama ne kadarlık kayıp var az bi kayıp var galiba ama zor durumda kalıyorum çoğu kez. Ayrıca işitme kybı yüz felcine yol açıyor mu? Rapor oranım nasıl tespit edilecek.Sence %40 rapor almam nasıl mümkün?

Turkaan

Üye
Üye
Mrb sağ sol 60 sağ 65 yüzde kaç rapor alırım

Tekerlekli Sandalye