İkramiye vergi indirimi kapsamına girer mi?

xsessizkalma

Üye
Üye
merhabalar halil abi ve degerli arkadaslar 10 yıldır özel bir şirkette calısmaktayım 3 aydan 3 aya ikramiye almaktayım yüzde 84 raporum olmasına rahmen ikramiyemden vergi indiriminden yararlanamıyorum yanı normal tam kesinti oluyor birde maaşımdan asgari gecim indirimi 108 tl almam gerekirken 58 tl alıyorum sorum ikramiyeden vergi indiriminden faydalanmam gerekmiyormu? maasımdan asgari gecim indirimim neden az yatıyor? simdiden tesekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Konuya ilişkin gelir idaresi başkanlığının cevabını aktarayım.

T.C.

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

ANKARA VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

(Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü)

Sayı
B.07.1.GİB.4.06.16.01-2010-GVK-31-2-509

12/07/2011

Konu
Sakatlık İndiriminin kıst dönem maaşlara uygulanması hk.

İlgide kayıtlı özelge talep formunuzda, Merkez Müdürlüğünüz bünyesinde istihdam ettiğiniz işçi, sözleşmeli personel ve memurlara ilişkin olarak çeşitli nedenlerle 25 gün üzerinden kıst maaş alan personellerin ücretlerine sakatlık indirimlerinin uygulanmasında sakatlık indirimi olarak tespit edilen aylık tutarların tamamı mı yoksa çalışılan güne isabet eden tutarının mı indirim konusu yapılacağı hususunda Başkanlığımızdan görüş bildirilmesi istenilmektedir.

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 61 inci maddesinde "Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.

Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez." hükmüne yer verilmiştir.

Yine aynı Kanunun 31 inci maddesinde; Çalışma gücünün asgarî % 80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece sakat, asgarî % 60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece sakat, asgarî % 40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece sakat sayılır ve aşağıda sakatlık dereceleri itibariyle belirlenen aylık tutarlar, hizmet erbabının ücretinden indirilir.

xsessizkalma

Üye
Üye
simdi benim ne yapmam gerekiyor acıkası tam olarak anlayamadım halıl abi faydalannbiliyormuyum?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet gelir idaresi başkanlığı yazısına göre yararlanmak mümkün.

Tekerlekli Sandalye