İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Engellilerin Sorunlarını Dinledi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, sorunlarını ve çözüm önerilerini görüşmek amacıyla engelli vatandaşlara yönelik hizmet veren sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi.

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi'nde düzenlenen toplantıda engellilerin eğitim alanında yaşadığı sıkıntıları paylaştı.

Dernek temsilcileri engelli çocukların, okul çağına gelmesine rağmen çeşitli nedenlerle okullaştırılamadığını, okullarda engelli rampası, asansörü ve tuvaletlerinin bulunmadığını, özel eğitim öğretmenlerinin sayısının da yetersiz kaldığını anlattı. Bazı temsilciler, kas hastalıkları bulunan çocukların okula ulaşımda sorun yaşadığını belirterek, bazı okullara yapılan engelli rampalarının standartlara uygun olmadığını, kullanımında sıkıntı yaşandığını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye, göreve geldikten sonra tüm okullara engelli öğrenciler için rampa yapılması talimatı verdiğini kaydederek, standarda uygun olmayanların düzeltileceğini ifade etti. Rampası bulunmayan okullarla ilgili de gerekli çalışmaları yapacaklarını aktaran Üye, '2007 yılından bu yana yapılan tüm okullarda rampa, asansör, engelli tuvaleti var. Daha önce yapılan okullarda fiziki şartları uygun olanlarda bu eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Okula gelemeyecek durumdaki vatandaşlarımızın eğitimi için öğretmenleri onların evine gönderme gibi bir projemiz var' diye konuştu.

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları da katıldı.

AA

Tekerlekli Sandalye