İletken bir malzeme ile omurilik felcinin tedavi çalışmaları sürüyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Türk bilim insanları, zedelenen sinir hücrelerinde kopan bağlantıyı yeniden sağlayacak iletken bir malzeme üzerinde çalışıyor. Ege Üniversitesi'nde fareler üzerinde yürütülen laboratuvar çalışmaları gelecek için umut verici.!

Omurilik zedelenmeleri her yıl binlerce insanı tekerlekli sandalyeye mahkum ediyor. Kopan ya da zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale gelmesi ise neredeyse imkansız.. Türk bilim insanları bu soruna tıpta çığır açacak bir yöntemle çözüm arayışında.!

Ege Üniversitesi laboratuvarlarında kopan ya da zedelenen sinirlerin yeniden çalışır hale gelmesini sağlayacak iletken bir malzeme üzerinde çalışılıyor. Nanoteknoloji ürünü malzemeyle fareler üzerinde yürütülen araştırmanın ilk sonuçları umut verici.. Yapılan testlerde iletken malzeme üzerinde sinir hücrelerinin ürediği gözlendi.

Prof. Dr. Mehmet Zileli araştırmanın devam ettiğini "Özel hücreleri bir deney tüpüne yerleştirdiğimizde üreme oluyor, ama vücut koşullarında üremenin olup olmadığını şu anda araştırıyoruz." sözleriyle ifade etti.

Omurilik üzerindeki deneylere ise 1 yıl sonra başlanacak.

Uzmanlar bu çalışmaların sonuç vermesi halinde tıpta bir devrim olacağını belirtiyor.

Kök hücre tedavisine alternatif olarak gösterilen yöntem üzerindeki araştırmalar, TÜBİTAK tarafından destekleniyor.

trt

ahir

Üye
Üye
inş. sevdiğim birisi var omurilik felçlisi tedavi olursa evlenme teklifimi kabul edecek ...

F

Fırtına

Guest
ahir,

bende inşaallah diyorum... tüm hastalarımıza şifa diliyorum... sevdiğin insan beklemesin, evlenme teklifini hemen kabul etsin.?!

ahir

Üye
Üye
diyorum...

elin ayağın olayım diye ama o bana ben senin hayatında engel değil hayat arkadaşın olmak istiyorum diye bir türlü ikna edemiyorum, ve bu dr zileli sen artık yürüyemezsin deyince hayattan iyice umudunu kesti bakalım hayırlısı diyerek 4 elle sarılmak istiyorum ona sabrediyorum ve dua ediyorum her ikimizin için sizde dua ederseniz sevinirim ve sevgilerle...

F

Fırtına

Guest
kadın ve erkek hastalıkta, sağlıkta birbirlerini tamamlayan iki varlıktır... kadın erkeksiz, erkek kadınsız olmaz/olamaz... engelli insanlarımızdan bazıları beraberlikte/evlilikte engelini ''engel...'' olarak görüyor... engelimiz hiçbir konu da bize ''engel...'' değil aslında... bunu hissettiren insan!ların yüzünden engelimizi ''engel...'' olarak görüyoruz... engelli insanların evliliğine toplumun bakış açısı malum.?! engelli insanın evlenmeye hakkı yok.?! onlar öyle düşünsün, desin dursun... engelli/engelsiz her insanın karşı cinsle beraber olmaya, evlenmeye, yuva kurmaya hakkı var...dır.?! bitti.!!!

ahir,

sözlerinden...; sevdiğin insan ile aranızda çok güzel bir sevgi olduğunu hissediyorum... senin hayatında, sana ''engel...'' olmayacak, senin her bi şeyin olacak... hemcinsime öyle söyle :) tanıdığım engelli/engelsiz insanlar arasında çok güzel beraberliği/evliliği olan insanlar var... yürüyemesin, ne olmuş yani... mutlu olmak için yürümek mi gerekiyor.?! yürümek/ayaklarımız bizi istediğimiz yere götüren...dir... gitmek istediğimiz yere ayaklarımızla gidemesek...de, başka başka imkanlar var... o imkanlar vesilesi ile istediğimiz yere gidebiliriz.?!

hayattan umudunu kesmesin... ne halde olursak olalım...; hayat her bi şeye rağmen yaşamaya değer... sizin için dua edeceğim... sizlere iki cihan saadet-i diliyorum... inşaallah en kısa zamanda güzel haberlerinizi alırız... sevgiler.

ahir

Üye
Üye
o güzel yüreğinden akan cümleler için ALLAHım razı olsun sizden, ben hep sabreden ve bekleyen olacağım o güzel günler gelecek inş. ben onu
engelli olarak görmedim ben onu insan diye sevdim ALLAHIMIN yarattığı o güzel kul diye sevdim oda öyle ama dr m. zileli sen iyileşemessin deyince içine kapandı benimle bile konuşmaz oldu. dr m. zileli öyle demesindede bi hayır vardır. ama olsun bunuda yenecez ALLAHAIMIN izni ile zorluklar biz insanlar için var biz insanız sınavımız var onu veriyoruz ne yapalım bugünümüze şükür ALLAHIM yardım eder inş. biz aciz kullarını merhemat eder mutlu olmayı nasip eyler.sizler duanızı esirgemeyin bizden ...ALLAHA emanetsiniz..

F

Fırtına

Guest
ben onu engelli olarak görmedim... ben onu insan diye sevdim... sevgi bu / dur işte.!!! o güzel yüreğine selamlar olsun... sabırla o güzel insanın evet demesini bekle... inşaallah muradına/muradınıza kavuşacaksın-ız... inanıyorum... böylesi güzel/yürekli bir sevgiye hayır denilemez... eninde sonunda evet denilir inşaallah... sevgi arsızı biri olarak...; sevgiye/aşka saygım/sevgim sonsuz... dualarım sizlerle olacak... tüm sevenlerin kavuşması ve mutlu olması dileği ile... sonsuz sevgiler.

Tekerlekli Sandalye