İlk defa alınacak %40 engelli maaşı tutarı nedir?

Serdarturk

Üye
Üye
Arkadaşlar merhaba aranızda yeniyim.ismim mustafa Serdar kırıkkale de yaşıyorum 42 yaşındayım.
Benim dokuz yaşında atibik otizm hastası oğlum var. Bu yıl mart ayında % 40 rapor alıp 20.03.2018 tarihinde sosyal yardımlaşmaya teslim ettik. Haziran ayında sms ile mesaj attılar onaylandı diye. Eylül ayında birikmiş maaş alacaksınız dediler. Sormak istediğim şudur.
1- Bize ilk defa ne kadar ödenecektir. Bunun bir hesaplamasi var midir. Çünkü sitede okuduğum üzere ilk defa alip ta eksik para alanlar var.eksik yatarsa ona göre hakkımızı arayalım.
2- Biz ne zaman yani ayin kacinda ve nereden bu maaşı alacağız. Kimisi ptt diyor kimisi ziraat bankası diyor.
Daha önce hiç rapor maaşı almadık. Bu konuda bizlere yardımcı olursanız çok sevinirim.

serbetcimehmet

Üye
Üye
merhaba arkadasım ,
öncelikle çok gecmiş olsun mevlam acil şifalar versin,
söylediğinize göre oğlunuz 9 yaşında diye alırsak 2009 doğumludur, bu maaşlar doğum tarihinin son rakkamına göre her dönemim başı olan ayın 6. sı itibariyle 3 ayda bir ödenmekteydi, aşağıdaki tabloya göre bakacak olursak ki 3 aylık verilseydi biliyorsun 2022 maaşları artık aylık ödenecek

ÖDEME GÜNLERİ

Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.

sizin de çocuğunuzun doğum tarihinin son rakkamı 9 olduğu için ayın 9 eylülde yani alacaksınız size zaten sms ve mektupla bilgilendirme yapılacaktır

serbetcimehmet

Üye
Üye
aylık ödemeye dönüldüğü için ve biriken paralarınızda buna eklenip ödemenizi alırsınız

Serdarturk

Üye
Üye
Ilginize teşekkür ederim zahmet verdim size. Peki bunu ptt denmi yoksa ziraat den mi alacağız bir bilginiz var midir.

septik

Editör
Editör
[MENTION=22239]Serdarturk[/MENTION]

Sitemize hoş geldiniz. Geçmiş olsun Allah şifa versin.

Yönetmeliğe göre 2022 engelli maaşı müracaatından bir sonraki aybaşı itibarı ile maaşınız içerde birikmeye başlar, mart ayında müracaat ettiğinize göre nisan ayından bu tarafa biriken maaşları toplu olarak PTT şubelerinden alabilirsiniz.

İçerde 5 aylık birikmişiniz ayrıca 2022 maaşları peşin yattığı için eylül ayı maaşıyla birlikte 6 aylık olarak alacaksınız. Sizin hesap biraz karışık haziran ayına kadar 353 x2 ay = 656 tl hazirandan bu tarafada eylül ayı peşin 433 x 4 ay = 1732 tl toplamda ise yaklaşık 2388 tl almanız gerekir.

Normal şartlarda eksik maaş yatmaması gerekir verdiğim rakama yakın bir rakam 3-4 eylülde e devlette, Soysal güvenlik ve Sigorta bölümünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kısmından sosyal yardım bilgilerine girerek yatan miktar ve ödemeniz hazırdır şeklinde açıklamada görebilirsiniz. Her hangi bir eskislik hata yada anlayamadığınız durum olursa ya bağlı bulunduğunuz sydv ndan yada mesai saatları içersinde 144 nolu ücretsiz hattan bilgi alabilirsiniz.

ÖDEME GÜNLERİ

• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın 7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.

Ödeme yapılmaktadır.

Serdarturk

Üye
Üye

Yönetmeliğe göre 2022 engelli maaşı müracaatından bir sonraki aybaşı itibarı ile maaşınız içerde birikmeye başlar, mart ayında müracaat ettiğinize göre nisan ayından bu tarafa biriken maaşları toplu olarak PTT şubelerinden alabilirsiniz.

İçerde 5 aylık birikmişiniz ayrıca 2022 maaşları peşin yattığı için eylül ayı maaşıyla birlikte 6 aylık olarak alacaksınız. Sizin hesap biraz karışık haziran ayına kadar 353 x2 ay = 656 tl hazirandan bu tarafada eylül ayı peşin 433 x 4 ay = 1732 tl toplamda ise yaklaşık 2388 tl almanız gerekir.

Normal şartlarda eksik maaş yatmaması gerekir verdiğim rakama yakın bir rakam 3-4 eylülde e devlette, Soysal güvenlik ve Sigorta bölümünden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kısmından sosyal yardım bilgilerine girerek yatan miktar ve ödemeniz hazırdır şeklinde açıklamada görebilirsiniz. Her hangi bir eskislik hata yada anlayamadığınız durum olursa ya bağlı bulunduğunuz sydv ndan yada mesai saatları içersinde 144 nolu ücretsiz hattan bilgi alabilirsiniz.

ÖDEME GÜNLERİ

Ödeme yapılmaktadır.

Aciklamalariniz icin tesekkur ederim. Az once sosyal yardımlaşmayı aradim. Bana 4 aylik birikmisinizi 5 eylulde alabilirsiniz dedi. Martta teslim etmistik raporu. Ama 5 ayligim olmasi gerekiyordu. Anlicaniz nisan ayini yutmuslar. Bunun icin nereye itiraz edebilirim acaba ?

Serdarturk

Üye
Üye

ÖDEME GÜNLERİ

Ödeme yapılmaktadır.

Aciklamalariniz icin tesekkur ederim. Az once sosyal yardımlaşmayı aradim. Bana 4 aylik birikmisinizi 5 eylulde alabilirsiniz dedi. Martta teslim etmistik raporu. Ama 5 ayligim olmasi gerekiyordu. Anlicaniz nisan ayini yutmuslar. Bunun icin nereye itiraz edebilirim acaba ?

septik

Editör
Editör

Rica ederim, Yine bağlı bulunduğunuz sydv na itiraz edeceksiniz, aşağıda 2022 yönetmeliğindeki başvuru tarihini takip eden aybaşıdır şeklindeki
maddeyi yazıyorum isterseniz itirazınızı içeren bir dilekçeyle, aşağıdaki yazıdığım yönetmelik maddesinide ekleyerek sydv na verin.

2022 YÖNETMELİĞİ

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme, Karar ve Ödeme

MADDE 9 – (1) Mütevelli Heyeti kararı ile muhtaçlığı tespit edilerek aylık bağlanan kişilerin aylığa hak kazandıkları tarih, başvuru tarihini takip eden aybaşıdır

Fatih.Mehmet

Üye
Üye
Buna göre ben mayıs 8 de evrak verdim ama heyet haziran 20 gibi toplanıp onayladı..
10 yıldır maaş alıyordum 2017 Aralık ayında kesilmişti..2017 aralıkta 64 TL aldım..
ama %82 rapor için, 1950 tl yatırıldı..benim de bir maaşım içeride mi kalmış oluyor?
Aralıktan tutarsak 6 maaş içeride kalmış oluyor..
Bunları geri alma şansımız var mı?

septik

Editör
Editör
[MENTION=22252]Fatih.Mehmet[/MENTION]

Aralıkta maaşınız kesilmiş, kesildikten sonra yeni müracaata kadar olan kısım için ödeme yapılmaz, yeni müracaat edilen tarihten bir soraki aybaşı itibarı ile içerde birikir. Mayıs müracatına göre haziran, temmuz, ağuştos, ve peşin olarak eylül maaşları toplu olarak yatması gerekirdi, toplamda 4 ay, haziran zammıyla beraber %70 ve üzeri raporlar için aylık 650 tl ödendiğine göre 4 ay x650 tl = 2600 tl yatması gerekirdi.

Geri alma şansınızı vereceğiniz itiraz dilekçenizin sonucuna göre anlayacağız. Neden 1950 tl yatmış mantıklı bir sebeb sunmaları gerekir.

Serdarturk

Üye
Üye
Bugün PTT den 4 aylık birikmiş 1770.19 TL aldık. 20.03.2018 tarihinde müracaat ettiğimde nisanda başlaması gerekirken haziran ayında başlatmışlar. Zaten mayıs ayında işlemlerin geciktiğini cimer e yazmıştım ve sydv deki memur bayan pis pis sırıtıp evrakı Bi yerden çıkarmıştı o zaman anlamıştım bişey lerin ters gittiğini anlıcanız Nisan ve mayıs aylarını yemişler. Bugün cimer e şikayet ettim bakalım ne olacak sonucu. Eğer sonuç alamazsam akim e yazacağım.

septik

Editör
Editör

2022 Yasası, yönetmeliği ortada, hiç bir kurum yada kişi kendini yasalardan üstün göremez, cimere şikayet etmeniz yerinde olmuş, bakalım ne cevap gelecek.

Serdarturk

Üye
Üye

2022 Yasası, yönetmeliği ortada, hiç bir kurum yada kişi kendini yasalardan üstün göremez, cimere şikayet etmeniz yerinde olmuş, bakalım ne cevap gelecek.

Benim kızdığım şey memura. Sen devletten maaşını bize hizmet veresin diye alıyorsun her ayda tıkır tıkır maaş alıyorsun ve üstüne savsaklayıp fakirin fukara nın parası ile oynuyorsun. Ondan sonra memura zam deyip bağırıyorsun. İşini düzgün yapamıyorsan onun yerinde olmak isteyen en az on milyon kişi var. Birde bana martta müracaat belgesi vermedi imzalayıp çıktık. İnşallah kalan paramızı alırız eğer Red cevabı gelirse bıktırana kadar yazacağım o memurlada uğraşacağım.

septik

Editör
Editör

E devlet sosyal yardım bilgileri sorgulamasında başvuru tarihi yazması gerekir, sizin başvuru tarihiniz orada bellidir.

2022 Yönetmeliğinde, Mütevelli Heyeti kararı ile muhtaçlığı tespit edilerek aylık bağlanan kişilerin aylığa hak kazandıkları tarih, başvuru tarihini takip eden aybaşıdır. şeklindeki açıklamaya sydv nin uyması şarttır.

Rapor oranınıza ödenecek rakamda belli, kısacası hata yapılması şaşırtıcı.

Serdarturk

Üye
Üye
Maaş eşimin adına yattığı için bende gözükmüyor eşime e devlet şifresi alacağım. Valla ben bu durumu sonuna kadar götüreceğim o memurlara fakir fukaranın parasını kesmek neymiş göstereceğim. Eşime başvuru belgesi verilmemiş ayrıca evimizde keşif için gelen gidende olmadı. Bir artis memur var milleti azarlayan genç onuda yazacağım gerekirse Ben aynı zamanda muhasebeciyim yutturamazlar bana.

Moderatörün son düzenlenenleri:

septik

Editör
Editör
Sydv memurunun saygısız ve fevri tavırları karşısında çaresiz kalmaszınız, https://www.cimer.gov.tr/durumu anlatan şikayetinizi yapın hatta zaman geçirmeden yapınki gerekli uyarılar yapılsın, cimer gerçekten işini ciddiye alıyor.

Son düzenleme:

Serdarturk

Üye
Üye
Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Şu an cumartesi akşamı ben pazartesi sabahı eşimle gidip e devlet şifresi alacağız ve başvuru tarihine bakıp size yazarım. Ben geçen mayıs ayında işlemlerin geciktiğinde cimer e yazmıştım sydv ye gittim orada bir bayan memur var küstah çalışma şekli sanki zorla iş yapıyormuş gibidir hep. O bayan bizim evrakı bir yerden çıkarıp pis pis sırıtarak evlere keşife gelen artist bir memur var erkek ona gösterdi o da bize baktı umursamaz tavırla bişey dedi ve gelip size mesaj gelecek dedi. Ben ondan sonra üç defa daha gittim yine aynısı söylendi. Benim bildiğim heyet ya haftada bir yada iki haftada bir toplanıyor ama nedense bizim evrak için üç ay sonra toplandılar. Bunlar kesin evrakı bir yere atıp unuttular yada bilinçli şekilde beklettiler. Hayır yani para onlardan çıkmıyor devlet ödüyor. Eğer Red cevabı gelirse akim e o memurların adları ile birlikte vatandaşlara yaptıklarını tek tek yazacağım. Sizinde dediğiniz gibi hiç kimse kendini kanunlardan üstün tutamaz. Ben eminim hafta içi arayacaklar bizi görüşmek için ben o zaman biliyorum yapacağımı

septik

Editör
Editör

Şurda yanılgıya düşmeyin, sydv ler sadece 2022 maaşı ile ilgilenmiyor, baya kapsamlı bir yardım çeşidi var, yönetmelik 1 ayda donuçlandırılır desede kısa sürede yetişmeyebliyor, sydv nın yoğunluğuna göre başlanma zamanı değişebiliyor.

Mütevelli heyeti haftada bir gün toplanıyor, fakat zaten sydv meurunun verdiği raporda herşey bellidir.

Eğer maaşınızı onaylarlarsa fazlada sorun çıkarmamaya çalışın, baya yetkileri var sıkıntı çıkarabilirler, Yalnız size yapılacak ödemede müracaat edilen bir sonraki aybaşı ile içerde birikmesi gerekir, bu yasal hakkınız.

Tekerlekli Sandalye