İlk işe girişte %40 olan raporum %65 oldu. Malulen emekli olur muyum?

Halil bey..
Ben 26.07.2004 özürlü olarak işe başladim.ve hala ssk'li çalişmaktayim.işe başladigimda %40 raporluydum.şimdi ise %65 oldu.ben ne zaman emekli olabilirim.birde raporumun yükseldiğini herhangi bir yere bildirmem lazim mi?

Sakatlık oranınızdaki yükselme malulen emekli olmanızı sağlayabilir. Malulen emekli olmak için ilk işe girişte maluliyet derecesinde (%60) sakatlığın hastalığın olmaması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi ve üzerine çıkmış olması gerekmekte. Sizde de aynı durum yaşanmış. Malulen emeklilik için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartı aranmaktadır. Bu şartları doldurduysanız bulunduğunuz ildeki SGK il müdürlüğüne malulen emeklilik için başvurabilirsiniz.

2004 yılında özürlü kadrosunda işe girmiş ama belki onun öncesinde sigortalı çalışmışlığı vardır diye dedim meom.

Malulen emeklilik...

Sayin halil bey....
Ben 26.07.2004 ilk işe giriş işe girişte %40 raporum vardi.2004 beri ayni iş yerinde çalişmaktayim.2886 primim var.fakat şimdi raporum.%65 oldu.benim bir önceki soruma malulen emekli olabilirisniz.dediniz.bende bunu sgk sordum.4400 gün prim ödemen lazim dediler bu nasil oluyor.lütfen yardimci olurmusunuz.teşekkürler..

Bakma sen SGK memuruna, Zamanı geldiğinde emekliliği istersin olmadı ise dava açarsın kazanırsın:
Kural şu: 10 yıl geçmesi ve en az 1800 gün primlerin dolması halinde malülen emekli olabilirsin...
SGK seni Erken emekli etmek istemiş 4400 gün primin esas nedeni bu: 3 dereceden sakat olanlar (%40 ile %59 arası) 20 yıl ve 4400 gün primlerin dolmuş olması gerekiyor.
Oysa siz 2 dereceden sakat statüsündesiniz: SGK memuru size: Erken emekli olmalısınız ki 18 yıl ve 4000 gün primlerin dolması gerek demesi gerekiyordu.
Görüyoruz ki SGK memuru baştan sallamış: verdikleri cevapların bir tutarlığı yok.

Dipnot:Çoğu kimse malülen emekli olmayı önermez ancak çalışmanıza engel teşkil ediyorsa o başka..

Emeklilik...

Sayin halil bey....
Ben şu emeklilik konusunu tam anlayamadim lütfen yardimci olurmusunuz...
Diyorlarki 18 yil 4000 prim ile emekli olursunuz diyorlar.18 yil 4000 güne denk gelmiyor ki.18yil 6480 gün yapiyor.bu şöylemi oluyor.yani primi 4000 güne getirip işten çiksak ve 18 yili beklesek emekli olurmuyuz..tşk.

olursunuz, ama işlemlerin tamamlanması için tekrar işe girmeniz gerekecek.

Günü gününe çalışan engelli bir tek sen değilsin. Bazı arkadaşlar zor durumda kalır tedavileri için işyerinden ücretsiz izin alır ve bundan dolayı primlerinde yatmadığı olur. Dolayısıyla devlet sizin gibi düşünmedi, eksik primleri yatmasına rağmen 18 yılı tamamlayanlar için kolaylık sağladı. Farklı göz ile bakmanzı gerekiyor.

Slm..
Arkdaş ben zaten şimdi çalişiyorum.benim 2916 prim var.işlemlerimin tamamlanmasi için neden tekrar işe girmem lazim.benim ilk işe girişte %40 vardi.şimdi ise %65 oldu.onun için sordum ben bu soruyu hem arkadaş malulen emekli olmak isteyen bir arkadaş sgk bir devlet hastanesine gönderiyor ve gene sağlik kuruluna giriyor.peki 18 yil 4000 prim dolduran bir arkadaşi sgk tekrar sağlik kuruluna girmesini istiyor mu?tşk.

Atıyorum birisi işe girdi ancak 4000 primleri tamamladı. 18 yıl olan kısmı tamamlayamadı. Çalışmak istemiyorsa olabilir. Yıl dolmasını beklemek için işten ayrılabilir. Buraya kadar normal... 18 yıl doldurduğunda ne yapacak? SGK ya gidip beni emekli et mi diyecek? Size prpsedür gereği anlattım: 18 yıl doldurmaya yakın zamanda işe tekrar girmeniz gerekecek ki işlemler tamam olsun...

MAlül emeklilik ilk girişte %59 altında sakat olmak veya hiç sakat olmamak koşulu aranır. 10 yıl geçmesi ve 1800 ggün primlerin ödenmiş olması yeterlidir. Fazlası zarar değil... Sizin durumunuz malül emekliliğe uygun mu? Sizin bize verdiğiniz bilgilere göre uygunsunuz.

18 yıl ve 4000 gün prim doldurması olayına gelince; vergi indirimi die birşey var: Vergi dairesine gidip engelli olduğunu belgeleyenler yani vergi indiriminden faydalanmaya hak kazananlar; İSterlerse zamanı geldiğinde emekliliği talep ederler. Vergi indiriminden faydalandığı için işlemler prosedür gereği normal işlemler olarak sürer. Tekrar hastaneye gerek sevk edilmesine yoktur.

sayın isen bey...
soruma demişsiniz ki 4000 prim yatırır.sonra 18'inci yıl tekrar işe girmem lazım demişsin.peki işe girersen ne kadar çalışmam lazım.ve çalıştıgım zaman o aylık üzerinden mi yoksa çıktıgın iş yeri aylıgı üzerinden mi aylıgım hesaplanır..tşk.

Malulen emeklilik...

SAYIN ARKADAŞLAR...
BENİM SORUM
Ben bir iş yerinde 2004 beri çalışmaktayım.vergi %65 muafım.benim şimdi 3100 gün primin var.benim 2.dereceden emekli olabilme imkanım var.ama ben primim 4000 günü tamamlayınca malülen emeklilik için başvursam herhangi bir aksilik olur mu veya başvurabilir miyim.malulen emekliliğe başvurmamın sebebi hemen emekli olmak.ama beklersem 8 yıl kadar daha beklemem lazım.lütfen yardımcı olurmusunuz.tşk.

Kesin olarak malulen emekli olursun diyemeyiz. Sonuçta malulen emeklikte onay süreci Ankara'dan geçiyor kesin olarak olursunuz yada olamazsınız demek çok zor.

merhabalar sayın ayancık:
yanlış anlamadıysam siz malulen emeklilik ile engelli emekliliği aynı zannediyorsunuz.yanlış anladıysam özür dilerim sadece yardımcı olabilmek adına cevap veriyorum.malulen emeklilik için 10 yıl 1800 günle emekli olabilirsiniz fakat bildiğim kadarıyla maaşıda oldukça düşük.sizin şu anda 2004 yılından başlangıç sigortanız var ise ki öyle söylüyorsunuz engelli emekli olma şartlarınız %65 2.dereceden engeliniz ile 18 yıl 4000 güne tabisiniz yaş şartı yok.bilemiyorum çalışabilme durumunuz nedir ama engelli emekliliği normal emeklilik gibidir.bu süreyi beklemeniz sizin menfaatinize olacağını düşünüyorum.bu benim şahsi fikrimdir.saygılarımla

Sn. Ayancık Bilmem başlığı takip ediyor musunuz.
1- İlk işe giriş tarihiniz geç. 2004 değilde bir kaç yıl daha geri bir tarih olsaydı malülen (10 yıl emeklilik süresi, 1800 gün prim ödenmiş olması ve %60 özür oranıyla) emeklilik için vereceğiniz silekçe SGK tarafından işleme konulurdu. İŞLEME KONULURDU diyorum: Emekli olurdunuz diyemiyorum. Çünkü aylar sürecek bir süreçten bahsediyoruz. Ve sonunda mutlu sona da ulaşamayan çok arkadaş var. Zaten malülen emekli olsanız bile SGK peşinizi bırakmıyor. Sizi istediği/gerek gördüğü zaman muayeneye çağırabiliyor. Eylül 2012 den beri malüliyet maaşım durduruldu. iki ayrı hastanede farklı tarihlerde heyete girdim. sonucu bekliyorum.
Sn. MEMATİ,
Malülen emekli maaşı düşük değil ben 6 ay önce ssk malüliyet maaşı olarak 880 tl aldım. nedeni de TABAN AYLIK UYGULAMASI. Zaten bu uygulama olmasa hepi topu SGK'ya 5 yıl (1800 Gün) prim yatırtmışım işverenlerime alacağım aylık 150-200 tl'yi geçmez. yapıştırdığım linkten görebilirsiniz durumu. Saygılar...
Türkiye'de emekli maaşları - Vikipedi

öncelikle selamın aleyküm

yapıştırdığın linkten açıkçası hir bir şey anlamadım bana şunu söyler misiniz 1800 gün 10 yılını doldurmuş bir malulen emekli ne kadar alır aylık(özel sektör asgari ücret)

Geri