İlk işe girişte özürlü olmayanların emekliliği?

Merhaba, Benim SSk ya ilk girişim 01.02.1996. 18 yaşımı doldurmuştum ancak o zaman engelli raporum yoktu. 24.02.2012 tarihinde böbrek yetmezliği sebebiyle %64 rapor aldım. Ağustos 2012 itibariyle 3570 gün sigortalılığım var. Vergi indirimi açısından Bakanlıktan %64 raporumun alım tarihi olan 24.02.2012 tarihinden itibaren vergi indiriminden yararlanabilir diye cevap geldi. Çeşitli sitelerde erken emeklilik şartlarında bana uyan durum. 16 yıl 4 ay hizmet süresi + 3760 gün gün ödeme şartı. Bana göre Mart 2013 te erken emeklilik şartları doluyor. Acaba doğrumu. Yanlışsa ne zaman emekli olabilirim?

Serap Hanım öncelikle geçmiş olsun.
devletimiz özür durumu doğuştan olan arkadaşlarımızı daha zor(ağır?) şartlarda emekli ediyor. sizin özrünüz sonradan(ilk kez sigortalı olarak çaılşmaya başladıktan sonra) oluştuğu için (emekli olurken) daha şanslısınız. Durumunuz malülen emeklilik için (1800 gün sigorta yatmış olması ve 10 yıl sigortalılık süresi aranır) uygun. Özürlü hakkıyla (3760 gün 16 yıl 4 ay sigortalılık süresi aranır'sizin için geçerli') emekli olmak için 190 güne ihtiyacınız var. mart 2013'e kadar bu 190 günü tamamlarsanız emekliliğiniz istersiniz. SSK'dan Malülen emekli olmuş biri olarak size 190 gün daha çalışmanızı ve özürlü hakkıyla emekli olmanızı tavsiye ederim. Malülen emeklilikle ilgili konulan KONTROL MUAYENESİ şartı bizler için sonradan çileye dönüşebilmekte. Uzun süre tedavi görmüş biri olarak hastane ortamlarını sevmiyorum. Malüliyet kontrol muayenemi iki günde tamamlayabildim; canımdan bezdim. Özürlü hakkıyla (3600++ günle) emeklilikte (konuya tam hakim olmamakla beraber) herhangi bir muayene, konrol istenmediğini biliyorum. O yüzden 190 gün daha çalışın derim naçizane. Saygılarımla...
Unutmuşum: Eğer özürlü hakkıyla (3760 günle) emekli olursanız emekli maaşınızdan 'sosyal güvenlik destek primi' adıyla bir miktar kesinti yapılarak çalışmaya devam edebilirsiniz ki bu da çift maaşınız olacağı anlamına gelir. Böylece çalıştınğınız iş yerinin sizin yerinize yeni bir engelli istihdam etmesine gerek kalmaz(tabi özürlü kadrosunda çalışıyorsanız).

Verdiğiniz cevap için teşekkür ederim unuttum.29 Şuan özürlü kadrosunda özel bir iş yerinde çalışıyorum. Bende sizin gibi düşünüyordum. 190 gün daha çalışıp engelli hakkıyla emekli olacağım inşallah. Darısı tüm emeklilik bekleyen engellilerin başına.

merhaba 1998 sigorta girişim %50 raporum var,raporumu 2010 yılında aldım toplamda 2297 prim günüm var,malulen emekli olabilirmiyim?

%50 Sakatlık oranı ile malülen emekli olamazsın ( 10 yıl 1800 gün primle emekli olunan kısım bu: MAlülen emekli olamazsın)

Ancak Erken emekli olursun. (18 yıl ve 4080 gün primlerin tamamlanması halinde olan kısım bu: erken emekli olabilirsin ancak 1998+18= 2016 yılından önce emekli olamazsın ve 4080-2297=1783 gün primleriniz eksik tamamlamazsanız emekli olamazsınız: mutlaka yıl ve primlerin her ikisi tamam olması lazım)

Bu siteye yeni girdim konuyu doğru yere yazıyorumdur umarım. Ben 1987 işe girişliyim 2009 da beyin ameliyatı oldum. 2011 de %52 rapor aldım. 4846 prim günüm var. Emekli olabilirmiyim .İş yerimde özürlü kadrosunda çalışıyorum.Emekli olursam işten çıkmam gerekiyormu.

Merhaba Özcancan,

Çok çok geçmiş olsun dileklerimle. Konuyu doğru yerde sormuşsun ama maalesef ben yeni gördüğüm için kusura bakma olur mu?
15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarıyla erken engelli indiriminden faydalanabilirsin. 1987 girişli olduğun için 15 yıl tamam ve prim ödeme gününde fazlasıyla tamamlanmış durumda. İstediğin zaman vergi indirim hakkı alarak emeklilik işlemlerini başlatabilirsin ancak şu an çalışmakta olduğun işyerinde emekli olduktan sonra da devam edip edemeyeceğin konusunda yazılı bir beyan ya da bu konuda sana açıkça bilgi vermelerini istemelisin. Çünkü bazı firmalar engelli ve emekliyi bünyelerinde çalıştırmakta çok da hevesli değiller. Bu konuda eminsen bir an önce vergi indirim hakkı alarak emekli olabilirsin.

Hakkında her şeyin hayırlı ve uğurlu olması dileklerimle,

Geri