İlkadım'da Engelliler Meclisi

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
19397.jpg

İlkadım Kent Konseyi Genel Kurul Toplantısı Yıldıray Çınar Kültür Merkezi'nde Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan başkanlığında gerçekleşti.

Toplantıya İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, Kızılay Şube Başkanı Mustafa Keskin, İlkadım Kadın Meclisi Başkanı Nuriye Demirbilek, Kent Konseyi Genel Sekreteri Reha Oğuz Ertuğrul, Hizmet-İş Sendikası 1. Bölge Başkanı Mustafa Çift, İlçe Tarım Müdürü Ali Gözügül, İlkadım Belediyesi Başkan Yardımcısı Burhan Taş, engelli dernek başkanları ve temsilcileri katıldı.

Yılda iki kez toplanan genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra divan kurulu üye seçimi yapılarak gündem maddeleri görüşüldü. Genel kurulda çalışma guruplarının sunduğu "E- Atık Projesi", "Çöpler Doğru Kutuya", "Kültür Miraslarımızı Geleceğimiz İçin Yaşatalım" ve "Kadın El Emeği Pazarı" gibi projeler kurulda oy birliği ile kabul edildi.

Kent konseyi olarak bir yılı geride bıraktıklarını ve çalışma gruplarından gelen 16 projeden 14'ünün genel kurulda kabul edilip belediye meclisine sunulduğunu kaydeden İlkadım Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, "Belediye meclisinde görüşülen projelerimizden 9 tanesi hayata geçirilmek üzere ilgili birimlere sevk edildi" dedi.

Konuşmanın ardından genel kurulda "Engelliler Meclis Tüzüğü" görüşüldü. Oluşturulması planlanan Engelliler Meclisi taslak tüzüğü okunarak genel kurula sunuldu. Genel kurul toplantısında söz alan Körleri Eğitim ve Kalkındırma Derneği Başkanı Yılmaz Pehlivan, Engelliler Meclisi'nin engelli vatandaşlar için çok büyük önem arz ettiğini belirtti.

Karedeniz Engelliler Federasyonu Başkanı adına konuşan Hasan Tahsin Yazıcı ise İlkadım ilçesinde diğer ilçelere nazaran daha çok engelli insanın bulunduğunu kaydederek, "Oluşturulması planlanan Engelliler Meclisi'nin yapacağı çalışmalar bizim gibi engelli olan insanlarımız için çok büyük kazanım olacaktır. Gerek şehrimizde, gerekse ilçemize engelli vatandaşlarımıza yönelik yeterli bilinç mevcut değil. İnşallah İlkadım Kent Konseyi bünyesinde oluşturulması düşünülen Engelli Meclisimizin kamuoyunda yeterli bilincin oluşmasına katkı sağlayarak, biz engellilerin sorunlarının ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır" diye konuştu.

Engelliler Gücü Spor Kulübü Başkanı İlhan Elmalı da, "Hep birlikte 'engelsiz bir Samsun' oluşturmak için dernek olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu meclis çatısında birlikte hareket ederek sorunların üstesinden geleceğiz" şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırıcı, kendilerini geliştirebilmelerine imkan sağlayan her türlü eylem ve faaliyetlerle yanlarında olduklarını hatırlatan Başkan Demirtaş, "İlkadım Belediyesi olarak engelsiz bir yaşam alanı oluşturma çabasındayız. Engelli kardeşlerimizin problemlerini giderme adına elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Toplum olarak bunu hissettirmemiz farkındalığı göstermemiz gerekiyor. Bu anlamda inşallah elimizden geleni yapacağız" dedi.

İHA

Tekerlekli Sandalye