İlkokul mezunlarının ehliyet alma süreleri 4 temmuz 2011 tarihinde sona eriyor

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
İlkokulu mezunlarının ehliyet alma süreleri 4 Temmuz 2011 tarihinde sona eriyor. Süre uzatılmaz ise bu tarihten sonra ilkokul mezunlarının ehliyet başvuruları kabul edilmeyecek.

Karayolları Trafik Kanunu'nda 2006 yılında yapılan değişiklikle ilkokul mezunlarının sürücü belgesi almalarına 5 yıl süre tanınmıştı. Yunus Emre Sürücü Kursu Müdürü Kenan Selim Argan, bu sürenin 4 Temmuz 2011 tarihinde sona ereceği uyarısında bulundu. Bu tarihten sonra ilkokul mezunlarının sürücü kurslarına müracaatların kabul edilemeyeceğini ifade eden Argan, "Bu uygulamada sürücülerin her ne kadar eğitim seviyelerinin yükseltilmesi düşünülmekte ise de Avrupa ülkelerinin hiçbirinde mezuniyet şartı aranmamakta, okur-yazar olanlar sürücü okullarına müracaat edebilmektedir." dedi.

İlkokul mezunlarına sürücü belgesi alma hakkının engellenmesine yönelik uygulamayı yanlış bulduğunu ifade eden Argan, bunun kendilerini üzdüğüne söyledi. Argan, "Sınavlar zaten merkezi sistemle Türkiye'nin her yerinde tek oturumda gerçekleştirilmektedir. Eğer okur yazar olan vatandaşımız, uygulanan bu test sınavını başarabiliyorsa sürücü belgesini alabilmelidir. Önemli olan sınav sisteminde istismar edilecek bir boşluk bırakılmamasıdır ki bu zaten mümkün de değildir." diyerek, ilkokul mezunlarının mağdur olmamaları için kayıtlarını son aylara bırakmamaları çağrısında bulundu.

Cihan Haber Ajansı

F

Fırtına

Guest
İlkokul mezunları 4 Temmuzdan sona ehliyet alamayacak

Bugün gazetesinde yer alan habere göre, 5 yıl önce çıkan kanun 4 Temmuzda yürürlüğe giriyor.

İlkokul mezunları bu tarihten sonra ehliyet alamıyor. Sürücü kursu yöneticileri "Son fırsat, acele etsinler" dedi.

Bugün

F

Fırtına

Guest
İlkokul mezunları son kez ehliyet sınavına girdi

İlkokul mezunlarına ehliyet alma kapısının kapanmasının ardından ehliyet almak için önceden müracat eden ilkokul mezunları son kez sınava girdi.

Milli Eğitim Bakanlığınca 2006 yılı içinde ilkokul mezunlarının da ehliyet alabilmeleri için kendilerine 5 yıllık bir hak sağlanmıştı. Sürücü ehliyeti almak için 8 yıllık temel eğitim şartının 5 Temmuz 2011 Salı günü faaliyete girmesiyle ilkokul mezunlarına tanınan bu hak da sona ermiş olacak.

Saat 11.00 başlayan sınavlarda ter döken ilkokul mezunu adaylardan Hüseyin Kural, “İmkansızlıklardan dolayı okuyamadım. İlkokulu zor bitirdim sonra hayata atıldım. Ehliyet almak için bu bize verilen haktan yararlanarak sürücü kursuna kayıt oldum. B ve A2 ehliyeti almak için kayıt olmuştum ancak bu yeni uygulama dolayısıyla bu sınavlara sadece B ehliyeti almak için giriyorum. Tamam bizim gibilere 5 yıllık süre tanındı ama bu sürenin bittiğini inanın kimse bilmiyor. Yeteri kadar açıklama ve ilan yapılmadı. Ehliyet almak isteyen daha bir çok ilkokul mezunu var. Onları da düşünmeleri lazım yetkililer bu süreyi biraz daha uzatsınlar Bence bu yazılı mülakat sınavları yerine araç kullanma becerisini geliştirsinler, trafik işaret ve levhalarını tanıtıp trafik kuralları üzerinde daha fazla ve ayrıntılı eğitim versinler” dedi.

İhlas Haber Ajansı

umittosun

Üye
Üye
geri çekilir bu karar amerikada avrupa ve diğer dünya ülkelerinde bile eğitim şartı aranmazken ki o adamların ülkesinde eğitim nekadar yüksek bizim ülkemizdeki düşük eğitime ve düşük eğitimlilerin çok olmasından ötürü bu karar geri alınır ...

F

Fırtına

Guest
İlkokul mezunları sürücü kurslarına koştu

Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle ilkokul mezunlarının ehliyet alabilmeleri için belirlenen süre bugün sona erecek. İlkokul mezunu olup, sürücü belgesi bulunmayan çok sayıdaki kişi, fırsatı kaçırmamak için kurslara kayıtlarını yaptırdı. Merkez Sürücü Kursu Sorumlusu Necibe Öner AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle ilkokul mezunlarının ehliyet alabilmeleri için tanınan sürenin bugün dolacağını anımsattı.

Öner, Avrupa'da sürücü belgesi alınması için sadece okur yazarlık durumuna bakılmasına karşın Türkiye'deki bu uygulamanın pek çok sürücü adayı olmayı isteyen ilkokul mezununu üzdüğünü belirtti.

Özkanlar Sürücü Kursu Sahibi Emine Özkan Yapıcı da, son kurs döneminde ilkokul mezunu sürücü adaylarının kayıtlarına öncelik verdiklerini söyledi.

İlkokul mezunlarının ehliyet alabilmeleri için belirlenen sürenin uzatılması gerektiğini ifade eden Yapıcı, ''Son dönem kursiyer kayıtlarımızda ilkokul mezunlarının başvurularında patlama oldu. 81 kayıt kontenjanın şu anda 50'sini ilkokul mezunları oluşturuyor. Biz de son kurs döneminde ilkokul mezunlarının avantaj sağlaması için diğer kursiyer kayıtlarını azalttık. Sürücü belgesi verilirken diploma yerine, direksiyon eğitimine önem verilmesinin daha doğru olacağını düşüyorum'' görüşünü dile getirdi.

Uygulama, sürücülerin eğitim kalitesini artırmak ve sekiz yıllık eğitimi özendirmek için ehliyet almada ilköğretim mezunu olma şartı arama uygulaması, 1996 yılında Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle başladı. Uygulamanın başlama tarihi önce 2000, daha sonra da 2004 yılına ertelendi. 2004-2006 arasında yaklaşık 1.5 yıl hayata geçirilen düzenleme 5 Temmuz 2006'da 5 yıl süreyle ertelenmişti.

Tekerlekli Sandalye