İndirimli engelli otomobili alımı.?

gerigezgin

Üye
Üye
Benim 1-2 sorum olacakti siz biliyorsunuzdur size sormak istedim.
Engel oranim sağ kalça ekleminde idi ve 2005 te sürekli %40 raporum vardi daha sonra meb te öğretmen olarak işe başladim ve 2010 vergi indiriminden yararlanmak istedim araştirma hastanesine gititim bu oran %34 e düşürüldü. şimdi ben bir engelli araci almak istiyorum.
1- h grubu ehliyet alirken ne yapmam lazim( raporda ne yazmasi lazim)
2- malum hastaneye gideceğim ve %30-%35 arasi bir rapor verecekler bu rapor ile engelli indirimli araç alabilir miyim?
3-1600 cc dizel ve otomatik vites bir araç almak istiyorum 50.000 tl ( satiş fiyat) olan bir araci ben ne kadara ala bilirim
4-oto bayye gittim indirim li araç ala bilmen için %40 in üstünde engelin olmali dedi doğrumu?
5- indirimli araci aldim farz edelim 5 yil kullandim o zaman satacağim sira ödemediğim ödv yi ödermiyim? Ve 5 yil sonra araci sattiğimda normal bir insana mi satmaliyim yoksa sattiğim kişide bir engelli mi olmali?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1: Raporunuzda, "H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır" ibareleri olacak.

2: ÖTV indirimli araç almak için rapor oranının hiç bir önemi yok. Yeterki alacağınız raporda "özel donanımlı araç kullanır" ibaresi olsun.

3: Engelliler adına araçlar da ÖTV muafiyeti var. ÖTV oranı %37 ona göre hesaplayın.

4: Otomobil bayisi işkembeden sallamış. :)

5: Aracı 5 yıl sonunda istediğiniz kişiye satarsınız.

İsen Buga

Üye
Üye
1. Halil beyin dediği gibi rapor alıancak... Ancak olmazsa B sınıfı alabilirsin.
2.Halil bey cevapladı % oranın önemi yok.
3. 1 Şık'a göre ehliyet aldıysanız ÖTV KDV MTV muafyet var.
4.Başka oto bayisi bul, o bayi biraz sakat.
5. Aracı istediğin zaman satarsın ancak: 5 yıldan önce satacaksan 2 yol var.
a. araç pert olursa belgelerle bildirirsin parasını alırsın yada yeniden araba alırsın.
b.olurda paraya ihtiyacınız olduğunda ÖTV KDV ödeyerek istediğin birine satabilirsin.
diğer yol:bunu Halil bey cevapladı

aly71

Üye
Üye
slm ben trfık kazasınd sol kolumu kybettım 156 raporum var kolum felc kırıkklede hastanedende h sınıfı ehlıyt alır ozel trtıbtlı arac kullnır raporu aldım ortopedı doktrundan b sınıfı ehlıyetım h olcak arac almk ıstıom onun ıcın baska rapora gerek warmı almnyada abım var onamı gttrtsem burdanmı alsam uygun olur bıde calısamıorum maas fıln alırmıyıımm sagolun

kul_veysi

Üye
Üye
Hocam kız kardeşim için bi araca ihtiyacımız var yalnız oksijene bağlı olduğu için araç kullanamaz ama %80 raporu var onun için nasıl bir yol izlemeliyiz ötv için %90 şart diyolar bide aracı kullanamayacağı için nasıl bir yolla alabiliriz?
yardımcı olursanız sevinirim :(

kul_veysi

Üye
Üye
bide hocam ben adıma almak istesem %61 engelliyim ama tek göz ehliyetim moleküler H sınıfı değil benim için özel tertibata gerek yok ötv muafiyetinden yararlanabilirmiyim ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef her ikiniz içinde ÖTV indirimli araç almak mümkün değil. Kardeşiniz için oranın %90 ve üzeri olması, sizin için ise aracı hareket ettirici özel bir donanıma ihtiyaç duymanız gerekirdi. Böyle bir ihtiyaç olmadığından alamazsınız.

Tekerlekli Sandalye