İpek Kanatlar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu Öykü "Birinci Engelliler Konulu Öykü Yarışmasında" Juri Özel Ödülü Almıştır...

ÖYKÜNÜN ADI: İPEK KANATLAR

YAZAN: BÜŞRA DENİZ

İpek Kanatlar Adlı Öykü PDF Formatında Okumak İçin buraya tıklayınız

ipek-kanatlar.gif

KONU: Öyküde, yoksulluk içinde yaşayan, kendi emeğiyle dikiş dikerek yaşamını sürdürmeye çalışan, kızı yürüme engelli olan, çocuğunu sırtında taşıyarak tüm gereksinmelerini hiç yüksünmeden karşılayan bir anneyle, engelli kızının ilkokula başlama heyecanı ve ilk günü, çocuğun annesiyle olan güçlü sevgi bağı ve renkli iç dünyası anlatılmaktadır.
Öyküdeki İpek karakteri, pırıl pırıl bir iç dünyası olan ve o pırıltılı dünyada apaydınlık düşleri olan, o düşlere inanan milyonlarca yürüme engelli çocuktan biridir. Okula başladığı güne kadar annesi sırtında taşır İpek’i. Çocuk karakterimiz annesinin yorulmasına üzülmektedir. Kimi kez, çatıdan parka düşen yavru serçeler gibi kanatlarının çıkıp gökyüzünde yolculuk yapacağını düşler. Kimi kez, kendini bir tekerlekli sandalyede hayal eder. O zaman annesi onu sırtında taşırken yorulmayacak, okula rahatlıkla gidebilecek ve büyüyünce annesini yoksulluktan kurtaracaktır. Bu isteğini öğretmenine söyler. Ertesi gün, öğretmeni İpek’e bir sürpriz yapar. İpek annesi yorulmayacağı için çok mutlu olur. Tekerlekli sandalyesine kavuşur kavuşmasına ama annesinin ölümüyle tüm düşleri yarım kalır.

ÖYKÜNÜN TEKNİK OLARAK İNCELENMESİ:

DİL VE ANLATIM: Öykü tekil örgeyle başlamış olup birinci tekil kişiyle yazılmıştır. Olaylar, bir çocuğun güzünden anlatılarak sade bir dil kullanılmıştır.

KURGU: Öykü düz bir kurguyla yazılmıştır.

NESNELERİN BİRLİĞİ: Öyküde anlatılan yavru serçelerle karakterimiz kendini özdeşleştirir. Yürüyemese de, bir gün kanatlarının çıkıp uçarak okula gidebileceğini düşünür. Ayakkabılar ise, karakterimizin tinsel dünyasını anlatmak için kullanılmıştır.

İZLEK: İnsan yürüyemese de, kim sınır koyabilir ki düşlere! Kim sınır koyabilir ki temiz yüreklerin süzüldüğü her yere! İnsan yürüyemese de, düşlerle ulaşır bir canın can kat yere! Ancak, en büyük güçsüzlük, annesiz kalmaktır.

anem0n

Üye
Üye
Çok teşekkür ediyorum beni bu ödüle layık gördüğünüz için :)

H.P

Üye
Üye
Tebrik ederim, çok dokunaklı. Benim gibi annesine yananlar iki kere düşünsün okumak için

MELEKDERYA

Üye
Üye
Çok etkileyici,çok içten,gözlerim dolarak okudum,bu genç yaşta bu kabiliyete sahip olmanız çok güzel,yürekten tebrik ediyorum,sevgiler...

akanyildiz

Üye
Üye
Tebrik ederim Büşracığım... Başarılarının devamını dilerim... Yaşın henüz çok genç olmasına karşın, tipik bir konuyu seçmişsin... Yürüyemeyen bir çocuğun iç dünyasını çok güzel anlatmışsın... Yazmaya devam... Eminim, ileride çok iyi bir öykü yazarı olacaksın... Sen de bu potansiyel var... Başka başka öykülerini bekleriz...

anem0n

Üye
Üye
Bende öyle umuyorum teşekkür ediyorum :)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Başarılarınızın devamını dilerim tebrikler..

Tekerlekli Sandalye