İş başı eğitim 2022 maaşı

Suleymansentrk

Üye
Üye
Merhabalar inşallah bu mesajımı görürsünüz.
Benim %66 engel durumum var 1hafta önce iş başı eğitim programı dahilinde bir fabrikada kursiyer olarak işe başladım 6 ay anlaşmalı memnun kalırlar ise kadroya gecicem. Sorum şu, ben engel durumumdan dolayı 2022 engelli maaşı alıyorum her ay 568 lira bana dedikleri 6 ay boyunca sadece sağlık sigortanız yaticak emeklilik sigortası değil ben 6 ay boyunca engel maaşımı çekebilir miyim bilginiz varsa cevablar misiniz şimdiden teşekkür ederim.

Hüsain

Üye
Üye
Yukarıda kalsın, bilen biri cevaplar umarım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
sadece sağlıktan yararlanırsanız sorun olmaz. [MENTION=3734]septik[/MENTION]

Suleymansentrk

Üye
Üye
İş kur üzerinden girildiği için gerekli prosedürleri anlattılar sadece sağlık sigortası yapilacak dediler

septik

Editör
Editör
[MENTION=26051]Suleymansentrk[/MENTION]

2022 Yönetmeliği- Değerlendirme

MADDE 7

a) Hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında sigortalı olmayı gerektirecek şekilde bir işte çalışanlar,

Sadece sağlık sigortası olduğu için ve diğer şartlarınızda 2022 maaşı almaya uygunsa sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Yukarda yönetmelik maddesinde belirtildiği gibi sigorta primi yatırılmaması 2022 maaşı için engel olmasada kursiyer olarak bir ücret alacaksanız gelir seviyeniz yükselir ve net asgari ücretin agi düşüldükten sonra 3/1 i olan 852 TL yi aşmanız halinde 2022 maaşınız kesilir.

Suleymansentrk

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için iş kurdan ise başlayan 2021 iş başı maaşları günlük 108₺ olmuş agide 268₺ nasıl hesaplanır ki bu?

septik

Editör
Editör

İşkur kursiyeri 2022 maaşı almaya engel değil fakat elde edilen gelir hane gelirine eklenir.

Sizin yaşadığınız hanedeki yaşayanların tamamının gelirleri, mal varlıklarının getirileri, getirisi olmayan mal varlıklarının rayiç değerlerinin bir kısmı, banka mevduatlarının faiz gelirlerinin 2 katı, araçların kasko değerlerinin 120 /1 i gelir olarak toplanır hanedeki kişi sayısna bölünür.

Özetlemeye çalıştığım gibi biraz karışık durum. Kısaca 1 yıllık tüm gelirleriniz toplanıp 12 aya bölünecek 1 aylık rakam belirlenince hanede yaşayan kişi sayısına bölünmesi ile çıkan rakam 852 tl yi aşmayacak. Mevcut yıllık gelirlerinize 6 aylık kursiyer geliride eklenilerek hesap edebilirsiniz.

septik

Editör
Editör

Rica ederim, sizede hayırlı günler olsun, inşallah kursiyerlik sonrası işinize başlarsınız.

Tekerlekli Sandalye