İş başvurusu için sağlık raporu (Kalça protezi)

fortuner

Üye
Üye
Herkese merhaba,

25 yaşındayım ve yaklaşık 1.5 yaşımdan beri rahatsızım, sol kalçamda perthes hastalığı var. 10 sene önce bir kere kemik uzatma ameliyatı yapıldı, kısmen faydasını gördüm. Yaklaşık 5 ay kadar önce de total kalça protezi takıldı, yürüyüşüm eskisine göre düzeldi ve artık ağrısız sızısız rahatlıkla yürüyebiliyorum. Eskiden de yürüyebiliyordum ancak kısa bir süre sonra hemen ağrılarım başlıyordu ve düzgün yürüyemiyordum. Ameliyat öncesine göre oldukça iyiyim.

Üniversiteden geçtiğimiz sene mezun oldum, rahatsızlığım yüzünden ve protez ameliyatından dolayı ancak yeni yeni iş başvurularında bulunabiliyorum. Geçtiğimiz hafta bir yere özgeçmişimi gönderdim ve bana doğal olarak askerlikten neden muaf olduğumu sordular. Ben de durumumu detaylıca anlattım, haklı olarak engel yüzdesi belirten ve yapamayacağım işleri belirten bir rapor istediler. Raporu aldıktan sonra bana uygun bir iş ayarlayabileceklerini söylediler. Rahatlıkla çalışabileceğim birçok bölümleri var, şu an çok uzun süre ayakta durmak ya da çok uzun süre yürümek, koşmak gibi şeyler dışında bir engelim yok.

Dün bir devlet hastanesine gittim ve durumu anlattım. Doldurmam için bir kısmı hazır bir dilekçe verdiler, iş başvurularında kullanmak üzere engel yüzdemi belirten bir rapor istediğimi belirttim. Üzerinde 7-8 ayrı doktorun ve bölümlerinin yazılı olduğu bir kağıt verdiler, orada çektikleri fotoğrafım ve diğer bilgilerim de üzerinde duruyordu. tek tek hepsine imzalatmamı söylediler.
Tüm doktorlara tek tek gittim, ortopedi doktoruna gittiğimde rahatsızlığımın ne olduğunu sordu ve ben de tüm olan biteni anlattım. Ne muayene etmeye, ne de herhangi bir röntgen çekmeye ihtiyaç bile duymadan engel yüzde oranlarının yazılı olduğu dosyayı açtı ve ortopedi bölümüne yüzde 25 yazdı ve kaşesini bastı.

Tüm doktorlarla işim bittikten sonra sağlık kurulu bölümüne tekrar gittim, oradaki memur pazartesi günü saat 14.00'te orada olmamı ve raporumu saat 16.00 gibi alabileceğimi söyledi. Sanırım kurul karşısına çıkacağım ve hepsi onayladıktan sonra rapor verilecek. (Memurun söylediğinden bunu anladım.)

Şimdi benim müsaadenizle bir iki sorum olacak.

- Hiçbir röntgen çekilmeden, muayene bile yapılmadan pazartesi günü engel yüzdemi belirten raporu alabilecek miyim?

- İş başvurusunda bulunduğum firmanın insan kaynakları uzmanı mutlaka bu raporu almam gerektiğini, yalnızca kendi firmaları için değil, iş başvurusunda bulunacağım başka firmalar için de bu raporun kesinlikle gerekli olduğunu söyledi. Bu raporun benim için şimdi veya daha sonra herhangi bir dezavantajı olur mu?

- Yüzde 40'ın altındaki durumlarda rapordaki yüzde miktarı çok önemli mi? Yoksa yapamayacağım işler, dikkat edilmesi gereken hususlar mı daha önemli?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tüm DR ları dolaşırsınız ama sizin hastalığınızı / sakatlığınızı ilgilendiren branşın DR'unun verdiği oran dikkate alınır. Ortapedi DR u %25 verdiyse muhtemelen heyetten çıkan oranda o olur. Bundan sonra rontgen vs çekilmez. Çekilseydi dr muayesinde çekilirdi zaten. Heyet rontgen istemez.

%40 altındaki hiç bir rapor oran işinize yaramaz. Engelli haklarından yararlanabilmek için (erken emeklilik vb. gibi) en az %40 oranında bir rapor almanız gerekir. Eğer size verilen rapor oranının az olduğuna inanıyorsanız İl sağlık müdürlüğüne itiraz ederek hakem hastanesine sevkinizi isteyebilirsiniz.

fortuner

Üye
Üye
Teşekkür ederim, o halde pazartesi günü raporu alabileceğim.

Benim engelli olarak değerlendirilmek, yüzde 40 veya üzeri raporu almak gibi bir isteğim yok. Çalışmaya başlayabilmek için tam olarak sağlıklıdır raporu alamıyorum, bu nedenle engel yüzdesini belirten ve çalışamayacağım işlerin, dikkat etmem gereken hususların yazıldığı bir rapor istiyorlar iş başvurularında. Bu raporu aldığım takdirde, hem rahatlıkla iş başvurularında bulunabileceğim hem de çalışmamam gereken yerlerde çalıştırılamayacağım. Bütün uğraşım bunun için. :)

Benim sormak istediğim eğer ki raporuma yüzde 25 yazılırsa, bunun herhangi bir yerde dezavantajı olabilir mi?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam fortuner,

Geçmiş olsun arkadaşım ben de tek taraflı total kalça protez ameliyatı oldum yaklaşık 3 ay önce ve sizin yazınızı çok dikkatli okudum.
Engelli raporunuzu aldığınızda ki aslında % 25 olduğunda engelli sayılamayacağınızı üzülerek belirtmek isterim. Engelli sayılabilmek ve engelli haklarından faydalanabilmek için rapor oranınızın en az % 40 olması gerekiyor ve bu oranın yada daha üstünde bir oran almanızın hiç bir dezavantajı olmayacağını aksine bir çok avantajınızın olabileceğini de eklemek isterim.

Rahatsızlığınız benzer olduğu için sizi o kadar iyi anlıyorum ki yani tam arada kalma durumu ne sağlıklı raporu alabilmek ne de tam olarak engelli sayılabilmek oysa sizin de bildiğiniz gibi bu ameliyat sayesinde çok şükür sağlığımıza kavuşmuş olsak dahi hala engellendiğimiz ( uzun süre ayakta durmak, yük taşımak, koşmak,zıplamak vb. ) bir çok hareket kısıtlılığımız devam edecek hem de bir ömür boyu yapamayacağımız hareketleri sayacak olursak şimdi size % 25 oran verilmesi ancak ne işinize yarayacak ?

Raporunuz da mutlaka ama mutlaka en altta çalıştırılamayacağı alanlara dikkat edin ve orası boş kalmasın. Sizin için en uygun '' uzun süre ayakta çalıştırılamayacak ya da ağır işler '' yazmasına dikkat edin olur mu ?

Sağlıcakla kalın,

fortuner

Üye
Üye
Sevgili Gazoz Ağacı, çok teşekkür ederim.

Son mesajımda belirtmiştim, yüzde 40 veya üzeri rapor alıp engelli sayılmak gibi bir düşüncem ya da isteğim yok. Zaten son kontrolümde doktorum da durumumun yüzde 40'a kesinlikle ulaşmayacağını söylemişti.
Kendimi gerçekten iyi hissediyorum, hatta ameliyat öncesinde de neredeyse hiçbir şeyden mahrum kalmıyordum. Yürüyüş bozukluğum ve ağrılarım ameliyat öncesinde oldukça fazlaydı ancak ona rağmen birçok şey yaptım, mesela 5 ay kadar yurtdışına değişim öğrencisi olarak gidip birçok yeri yürüyerek gezdim, tüm işlerimi kendim hallettim. Tek sorun biraz yürüdükten sonra başlayan dayanılmaz ağrılardı maalesef.

10 gün kadar önce çalışmayı çok istediğim bir yere özgeçmişimi gönderdim ve hemen geri dönüş yaptılar. Askerlikten neden muaf olduğumu sordular, durumumu anlattım. İnsan kaynakları uzmanı beni değerlendirmeye alabilmeleri için kesinlikle engel yüzdemi ve kısıtlı olduğum, yapmamam gereken şeylerin yazılı olduğu bir raporu kendilerine göndermem gerektiğini söyledi. Yalnızca kendi firmaları için değil, tüm başvurularımda bu raporun gerekli olduğunu söyledi. Ben de bu konuyu hem daha önceden hem de son zamanlarda araştırmıştım, özellikle bitirdiğim bölüm ile alakalı ayakta uzun sürme durmayı gerektirebilecek işler var. İnsan kaynakları uzmanı eğer elimde bu rapor olursa bu tarz işler için değil de, benim için uygun olan başka pozisyonlarda beni işe alabileceklerini söyledi. Rapor olmadan maalesef çalışmam, iş başvurularında dikkate alınmam mümkün olmayacak.

Verilecek yüzde açıkçası benim için çok önemli değil, söylediğiniz gibi çalıştırılamayacağım alanlar ve yapamayacağım şeyler kısmını özellikle belirteceğim, işime yarayacak olan kısım da orası.

Size de geçmiş olsun, hoşçakalın... :)

Tekerlekli Sandalye