İş kazası geçirdim. %52 oranılı raporla vergi indiriminden yararlanır mıyım?

soner67

Üye
Üye
2008 yılında geçirmiş olduğum iş kazası nedeniyle sağ göz görme yetisini kaybettim.o zamnki tarihte hastanenin vermiş olduğu %39 görme kaybıyla maaş bağlandı.işverene tazminat davası açmadım halen aynı iş yerinde çalışıyorum.sakatlık indiriminde yararlanmak ve erken emekli olmak için vergi dairesine başvurdum hastaneye sevk edildim.hastanenin vermiş olduğu rapor %52 sorum şu olcak bu oran vergi dairesinde düşürülürmü? bu oranla erken emekli olabilirmiyim?erken emekli olmam için ne yapmalıyım? bağladıkları maaş kesilirmi.? bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Anladığım kadarıyla, İş görememezlik ödeneği alıyorsunuz. Hem iş görememezlik ödeneği hemde emekli maaşı aynı anda alınır. Az olanın yarısı fazla olanın tamamı şeklinde. Vergi indirimi başvurusunda hastanenin verdiği rapor oranı geçerlidir diye mahkeme kararı var. Ankara'nın oranı düşürmesi halinde itiraz edersiniz. Emeklilik yapmanız gereken bir şey yok. Gereken süreyi doldurduğunuzda kuruma emeklilik için başvuruda bulunacaksınız hepsi bu.

soner67

Üye
Üye
öncelikle teşk ederim vermiş olduğunuz cevap dan dolayı.evet iş görememezlik ödeneği alıyorum.ankaradan rapor elime ulaştığındamı kuruma başvuru yapmam gerekli yada emeklilik için verilen süreyi doldurduktan sonramı? sigorta başlangıç tarihim ocak 2003,kaç yılında emekli olabilirim rapor kabul edilirse?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
16 yıl hizmet süresi ve 3760 gün primle emekli olursun. Bu sürenin dolumunda başvuru yapabilirsin.

Tekerlekli Sandalye