İş kazası geçirdim. Emekli olabilir miyim?

elk_feyzi

Üye
Üye
Merhabalar. Ben 1975 doğumluyum, sigorta ilk giriş tarihi 1992 ve 1998 yılından bu güne aralıksız çalışıyorum vede sigorta prim günüm 5000 oldu. Sizlere birşeyler danışmak istiyorum...
04.10.2010 tarihinde bir iş kazası geçirdim ve özel bir mikrocerrahi hastanesinde ameliyat oldum. Ameliyat raporlarımla SSK'dan toplamda 6 ay raporlu kaldım. 3 hafta kadar önce yine iş yerindeki ağır şartlardan dolayı bel tutulması geçirdim ve devlet hastanesinde çekilen MR sonucu iki ayrı yerden fıtık çıktı ve iki hafta rapor verdiler. Bunların üzerine son günlerde dolaylı yollardan; müdürlerimden, artık eskisi gibi verimli olamadığım ve beni artık beğenmedikleri gibi bazı şeyler duyuyorum ve bu benim psikolojimi çok bozuyor. Bu arad ben sağ elimden ve kolumdan ameliyat oldum (ki ben solak değilim). Elimi ve kolumu eskisi gibi kullanamasamda elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Sizlere bazı sorularım olacak, eğer beni bilgilendirebilirseniz veya yönlendirebilirseniz çok memnum olurum:
- Bu iş kazasından ve şu anki fıtık durumumdan dolayı mamulen emekli olabilirmiyim. Ne gibi şartlar gerekli ve neler yapmalıyım?
- Veya bu durumlardan dolayı sadece özürlü raporu alabilirmiyim?
- Son olarak maddi ve manevi açıdan hangisi daha uygun olur ve artılarıyla-eksileriyle bana yardımcı olabilirseniz veya yönlendirabilirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler...

İsen Buga

Üye
Üye
İşgücü kaybınızı ölçtürmelisiniz. Bunun için heyete girmelisin.
İsteğinizden çalıştığınıza dair yazı alıp bulunduğunuz ilde defterdarlığa gidin. Orada özürlüler birimi var. Vrgi indiriminden faydalanmak istediğinizi beyan edin.

1. Eğer %60 ve yukarısı alırsanız makul emekli olabilirsiniz.
2. eğer en az %40 işgücü kaybı verirlerse o zaman erken emekli olursunuz.

Her halılarda yerinizde olsam erken emekliliği secersin. Avantajları daha fazla ve sizin durumunuz buna müsait olabilir.

İskender Durgun

Üye
Üye
elk_feyzi,

1) 04.10.2010 tarihinde bir iş kazası geçirdim diyorsunuz, iş kazası olduğunu tescil ettirdiniz mi? İş müfettişleri inceleme yaptı mı?

2) Eğer iş kazasını SGK na onaylattıysanız sürekli iş göremezlik için başvurdunuz mu?

elk_feyzi

Üye
Üye
Müfettişlerden haberim yok, fakat ameliyat olduğum hastane raporundada, ssk dan alınan raporlardada ve o günkü vizite kağıdındada iş kazası beyanı mevcut. Zaten ssk rapor işlemleri yaparkende iş kazası birimden işlemlerim yapıldı.

İskender Durgun

Üye
Üye
elk_feyzi,

Sürekli iş göremezlik için başvuruda bulunun. Bağlı bulunduğunuz SGK na bir dilekçe ile elinizdeki raporlarla birlikte başvurun. Sürekli iş göremezlik aynı emeklilik gibi ömür boyu bu maaşı alırsınız. Ayrıca çalışırsanız dahi bu maaşı alırsınız. Daha sonra emeklilik şartını sağlarsanız ayrıcada emekli maaşıda alırsınız. Yani iki maaşınız olur.

elk_feyzi

Üye
Üye
Yardımlarınız için teşekkür ederim
Kolay gelsin...

sureklı rapor aldıktan sonra tazmınat davası aça bılırsınız nasılmı dıye oğrenmek ıstıyorsanız 0536 764 43 40 arayın yada msj atın sızı arayacaklardır

Tekerlekli Sandalye