İş kazası geçirdim. Sürekli iş göremezlik maaşı alabilirmiyim.?

palolu

Üye
Üye
arkadaşlar şöyle bir sorum yardımlarınızı bekliyorum 22/7/2010 tarihinde sigorta girişim yapıldı ve işe başladım. yani 1 günlük sigortam var. ertesi gün. 23/7/2010 tarihinde yüksekten düşerek iş kazası geçirdim. kaza sonucu bacagım belim kalçam ve omuzum kırıldı. 3 defa ameliyat oldum.

dotorların koydugu tanı şöyle: beyin cerrahisi: L1 vertebra kırıgı +ortopedi: sag femur parçalı kırık.
belimde ve bacagıma platinler takıldı ve doktorlar ömür boyu takılı kalacagını söylediler.

bu bu rahatsızlıktan dolayı 23/7/2010 tarihinden 3/8/2011 tarihine kadar istirahat raporu alıyordum. adana devlet hastanesi 12 aydan fazla rapor verme yetkisi olmadıgını söylediler. ve dün işbaşı raporu verdiler. raporuma agır iş yapması sakıncalıdır diyede yazdılar. çalışmayı bir kenara bırakın hala yürümekte bile zorluk çekiyorum. adanada ssk kurumunda çalışan memur (istirahat rapor parasını yatıran) kişi hastaneden epikriz raporu getirmemi ve bir dilekçe yazmamı istedi. bunla seni iş kazası sonucu malulen emekli olabilecegimi söyledi. bende 1 günlük sigortayla imkansız oldugunu söylememe ragmen 1 gün sigortayla bir yıl boyunca aylık ortalama 500 lira maaş alıyorsan vucudunda (yüzde 10 ) iş kaybı olmuşsa. ve kurum bunu araştırır. (sürekli iş göremezlik maaşı alırsın dedi). benden istenen epikriz raporu ve gerekli evrakları adana ssk kurumuna verdim. sonucunu bekliyorum
şimdi bu dogrumu yani böyle birşeyin olması söz konusu olabilirmi?

İskender Durgun

Üye
Üye
Evet doğrudur. 1 günlük bile sigortalı olsanız dahi sürekli iş göremezlik geliri alabilirsiniz.

palolu

Üye
Üye
sürekli iş göremezlik raporu ile ortalam aylık ne kadar maaş verilir bilginiz varmi
bide başka bir forum dada aynı mesajı yazmıştım vergi indirimi raporu almadan sakın malulen emekli olma aksi takdirde çok düşük maaş alırsın dediler
vergi indirimi raporu almak için önce ne yapmam nereye başvurmam lazım lütfen yardımcı olun sigorta konusunda hiç bir bilgim yok

İskender Durgun

Üye
Üye
Sürekli iş göremezlik geliri hesaplanırken çalışırken aldığınız maaş ve çalışma iş gücü kayıp oranına göre hesaplanır. Tahmin etmek çok zor. Hesabı karışıktır.

Vergi indiriminin malulen emeklilikle bir ilgisi yoktur. Malulen emekli olmak için 10 yıl hizmet süresi ve 1800 gün prim yatmış olması gerekir.

palolu

Üye
Üye
sadece 1 günlük primim var zaten işe başladığımın ikinci gün iş kazası geçirdim bu durumda malulen emekli olmam imkansız. sadece (sürekli iş göremezlik maaşı) bağlanabilir.
gerekli evrakları verdim sgk ya epikriz raporu dilekçe. beni aramalarınımı bekleyecem yoksa başka yeremi başvurmam lazım. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz

İskender Durgun

Üye
Üye
Dilekçeyi vermiş ve adresinizide yazmışsanız size yazılı olarak cevap vereceklerdir. İlk önce iş kazası olup olmadığını tetkik edilecektir. Daha sonra sizi hastaneye sevk edip çalışma iş gücü kaybı tespit edilecektir. Bu tesbitten sonrada maaşınız bağlanacaktır. Anlayacağınız uzun bir süre sizi bekliyor. Maalesef bürokrasi bizde çok hantal işliyor.

Size tavsiyem sürekli olarak işlemlerinizi yüz yüze takip edin. Gidecek biri yoksa mutlaka telefon irtibatı sağlayın. Allah yardımcınız olsun...

Not: Maaşınız geçici iş göremezlik(istirahat parası) bittikten sonraki aydan itibaren geçerli olacak. Geçmişe dönük toplu para alırsınız...

palolu

Üye
Üye
teşekkür ederim arkadaşım allah razı olsun bilgilendirdigin için.

Tekerlekli Sandalye