İş kazası sonrası bağlanacak maaş için sırası ile ne yapılmalıdır

caucasian

Üye
Üye
Herkese merhaba,
benim sorum, iş kazası sonucunda sol elinin 4 parmağını kaybeden babam ile ilgili olacak... konu ile ilgili 2011 yılında sgk ya başvuru yaparak tahkikat talep ettik ve bugun sgk dan soruşturmanın tamamlandığı ve iş kazası olarak tespit edildiği bilgisini aldık... antalya eğitim ve araştırma hastanesinin sağlık kuruluna sevkimizi yaptıgını da aynı yazı ile bildirerek maluliyetin ölçülmesi istenmiş...(Tam ifadesi ile;....2005 tarihinde maruz kaldığı iş kazası sonrasındaki sekel bulguları dikkate alınarak .....2005 tarihi itibari ile istirahat - işbaşı ve muhtemel çalışır tarihinin ve maluliyet işlemlerine esas olmak üzereen son hali hazır durumun belirtildiği sağlık kurulu raporunun düzenlenerek Müdürlüğe gönderilmesi...)

şimdi sizden ricam mümkünse, sırası ile bize ne yapmamız gerektiğini aktarmanızdır. hastaneden randevu almamız mı gerekiyor önce? muayene ile ilgili tarih belirtmemişler..sadece masrafın kurum tarafından karşılanacağı ve raporun kuruma gönderilmesi istenmiş...

şimdi sağlık kurulunda %40 ın altında rapor vermeleri durumunda ne gibi haklar verilir...emeklilik, sürekli işgöremezlik vb...

babam ile ilgili olarak;
1950 doğumlu, 1974 sigorta girişi, 1500 gün civarında da primi var... yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

İlk önce elinizdeki yazı ile belirtilen hastanenin sağlık kuruluna başvuruda bulunacaksınız. Hastane bulgularınızı bildirir bir yazı yazarak SGK nuza bildirecek. SGK bulgulara göre iş görememezlik oranı tespit edecek. Ona görede sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak ve size yazıyla maaşı bildirilecek. Bu gelir ölünceye kadar aylık olarak alacak. Ayrıca da bu gelir alırken çalışma hakkına sahip. Böylece emeklide olabilir. Emekli olduğunda da iki maaşıda alabilecek.

Çok geçmiş olsun....

caucasian

Üye
Üye
İş kazası geçirdim maaş bağlanırken hangi tarih göz önüne alınmaktadır

çok teşekkür ederim İskender Bey....
Bir soru daha sorsam.... geriye dönük herhangi bir toplu para alabilir mi... İş kazası tarihi 2005, başvuru tarihimiz 2011, hastane tespit tarihi de 2013 olacak...
geliri bağlanırken hangi tarih esas alınacak acaba?

bir de bu durumda hastaneye gitmeden randevu alacak mıyız? yoksa bu yazı ile doğrudan hastaneye mi gidecegiz...

İskender Durgun

Üye
Üye
caucasian,

Sizin durumunuzda sağlık kurulu tarihi itibariyle maaşınız bağlanır. Geriye dönük para alamazsınız...

imq

Üye
Üye
benimde iş kazasıyla ilgili sorunum vardı,biraz araştırma yaptım geriye dönük alınıyormuş..benim işlamlerim daha devam ediyor sizin sonuçlandığında işlemlerin nasıl bitiğini yazarsanız sevinirim tşekkürler...

İskender Durgun

Üye
Üye
Merhaba,

5510 sayılı kanunun madde 19 da şöyle der:

Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu tarihini,
takip eden ay başından başlar.

Tekerlekli Sandalye