İş kazası yaptığımı 4 ay sonra SGK ya bildirsem yasal haklarım korunur mu?

Ordulu

Üye
Üye
selam ben 4 ay önce iş yerinde çalışırken iş kazası geçirdim. olayın paniğiyle SGK ya iş kazası yaptığımı bildirmedim aynı şekilde iş yeride bildirmemiş. yani kazadan bu güne tam 4 ay geçti şimdi kaza bildirimi yapsak yasal olarak bi hak elde edebilirmiyiz?

İskender Durgun

Üye
Üye
4 ay sonrada bildirseniz hakkınız kaybolmaz. Ama işyerinin üç gün içinde bildirmesi lazımdı. Siz hemen başvurup işlemleri başlatın.

Çok geçmiş olsun....

Ordulu

Üye
Üye
ya şimdi şöle bir durum var işyeri sahipleri tanıdıklarım. daha doğrusu akrabam. çokta yardımı oldu bana bügünekadar. siz iş yerinin kazayı bildirmesi gerektiğini söylediniz. ama bildirmemiş. şimdi ben bildirsem iş yeri sahibinin başı ağrırmı acaba?

İskender Durgun

Üye
Üye
5510 sayılı kanuna göre işkazalarının bildirilmesi işyerinin sorumluluğunda. Bu da en geç üç gün içinde olması lazım fakat fazla bir yaptırımı yok. Siz hemen işlemleri başlattırın. Dava açmadığınız sürece fazla başı ağrımaz....

Ordulu

Üye
Üye
bunu öğrenmem iyi oldu. yok dava falan açmayız zaten akrabalrım ve çok yardımlarını gördüm. ama işte kaza oldu onlarda istemezlerdi sonuçta bunu. teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.

Tekerlekli Sandalye