İş yerinde alınan ses kayıtlarının mahkemede delil olarak kullanılması

niğdeli-51

Üye
Üye
benim çalıştığım işyerinde birisi var.üstümüzde amirdi ben ilk işe girdiğimde bu kişi.girdiğim günden itibaren çok büyük baskı oluşturdu ve ben müdüre çıkıp olanı biteni anlattım.ama kendisininde bazı açıkları olduğundan bu kişiye birşey yapamadı (mesele burada anlatılamayacak türden olunca kusura bakmayın anlatamıyorum) ve engelli bir arkadaşımız vardı ilk ona yakınlık gösterdi. ben o arkadaşımı çok uyarmama rağmen abi yeni bir sayfa açalım herşeyi unutalım dedi ,bende affettim dedi bana,iyi senbilirsin dedim.bu arkadaşımızın samimi konuşmalarını işyerinde olan sıkıntılar falan telefona kaydedip müdür hanıma dinletmiş.oda bana beddua etmişsin isbatı delili var diye bu arkadaşımızın işine son,verdi tabi ispat ve delil ortada yok.geçen gün banada ya dedi konuşmalarımızı ses kaydına alaım sonra işte yok demedi diyorsunuz ben zor durumda kalıyorum dedi,bende sakın benim ses kaydımı alma başına çorabı örerim,hiç birşey yapamasam adliyeye götürür,götürür geri getiririm dedim.
şimdi biz bu kişiyi,kendisinde bu durumun olduğunu çalışma arkadaşlarımızla mahkemeye verip şahitlikler ile yargılatabilirmiyiz.bizden bir belge vs isterlermi yoksa 3-4 çalışanın şahitliği ile hallolurmu..hukukçu arkadaşlarımızdan rica ediyorum...NOT= söz konusu kişi artık başımızda amir değil.
bu arada foruma yeni üyeyim tüm forum arkadaşlarıma selam,selamet ve mutlu gelecekler diliyorum...

SARIUSTA

Üye
Üye
niğdeli-51 öncelikle aramıza hoş geldin.

Büyük firmalar genelde çalışanlarının mail adreslerini cep ve sabit numaralarını takip ederler, şirket hatlarına verilen telefonlara yüklenen bir program sayesinde artık bunlar çok kolay. Firmalar bunlara çeşitli kılıflar bulup kendilerine göre meşrulaştırabilirler. Lakin sizin anlattığınız konu anladığım kadarı ile orta ölçekli yerel bir işletme de şef statüsünde bir adamın kendi egoları için sohbet esnasında sizin ses kayıtlarınızı almış?

Bu konuyla ilgilenen tüm arkadaşlara unutmamaları gerek bir şey söylemek istiyorum; ses kaydını yapan kişi kayıtı yaparken sizi bilgilendiriyorsa yani amirin dediği gibi ''konuşmalarımızı ses kaydına alaım sonra işte yok demedi diyorsunuz'' deyip sizi bilgilendirirse ve kayıtlar da bu cümle varsa yani sizin haberiniz varsa bu suç değildir. günümüzde bunu bir çok firma ve şahıs yapıyor, örnek vermek gerekirse bankalar güvenliğiniz için konuşmalarımızı kayıt altına alıyoruz derler, şahsen bende telefonda önemli görüşmeler yaparken karşımdaki insana konuşmamızı kayıt ettiğimi söylerim.

Suç kapsamına giren sizin haberiniz olmadan sizin görüntü ve ses kayıtlarınızın alınmasıdır, bu kayıtlarla size yapılan şantaj ve yaptırımlar suçtur, bu suçu ispat edebilmek için ortada size ait bir ses veya görüntü kaydı olması gerekir, mahkeme nazarında siz görüntülerinizde ve ses kaydınızda ülkenin milli menfaatlerine ters düşen bir suç işlemediğiniz sürece resmi bir delil teşkil etmez.

Bu işlemi yapan arkadaşı mahkemeye vermek istiyorsanız, sizin en önemli şahitiniz, ''arkadaşınızı'' bu ses kayıtlarını dinleyip işten atan müdürünüz olmalıdır veya sizin ses kayıtlarınızın olduğu cihazı mahkeme heyetine sunmanız gerekir.

Size bir tavsiye vereyim, işten çıkartılan arkadaşınız cumhuriyet savcılığına kendisinin haberi olmadan alınan ses kayıtları yüzünden işten çıkartıldığı için, şikayet dilekçesi versin, siz de ona şahitlik yapın, hem müdürünüz hem de ses kayıtlarını alan kişi beraber yargılansın, sonuca en kolay böyle ulaşırsınız.

iyi forumlar dilerim.

niğdeli-51

Üye
Üye
sarıusta,teşekkür ederim.hayır çok büyük bir firma,ama malisef içinde çalışan bazı zavallı arkadaşlar çok küçük ki iş arkadaşlarının sesini kaydedip işine son verdiriyor.ikinci vaka oldu,birincisinde ben yoktum. şimdi demekki ses kaydı yapalım derken sizin bahsini yaptığınız yerden açık bir yasa kapısı buluyor.ama ben ona hayır dedim sakın benim ses kaydımı yapma başına çorabı örerim kelimem oldu,hemde anlık bir refleksle söyledim.birde o cihazı adamdan alamayız telefon blackberri bilirsiniz hızlı ses kayıt özelliği olandan,alırsak telefon hırsızı oluruz ki bu dahada kötü.açıklamanız için çok sağolasınız...

Tekerlekli Sandalye