İşaret Dili Yüksek Öğretim Programına Seçmeli Ders Olarak Eklendi

gülümse_hayata

Üye
Üye
şitme engellilerin kendi aralarında ve çevre ile iletişim kurarken, el hareketlerini ve yüz mimiklerini kullanarak oluşturdukları görsel bir dil olan ‘işaret dili’ yükseköğretim programlarına seçmeli ders olarak eklendi.

isaret-dili-universite-dersi-oldu.jpg

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Engelli Öğrenci Komisyonu'nun önerisiyle "işaret dili" tüm yükseköğretim programlarına seçmeli ders olarak eklendi. İşitme engelliler öğretmenliği programlarında ise önce seçmeli ders 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ise zorunlu ders olması uygun görüldü.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi ve Eskişehir Entegre Yüksek Okulu'nun Engelliler Komisyonu üyeleri ile İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği temsilcilerinin katıldığı 3 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantı sonucu alınan karar doğrultusunda Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Engelli Öğrenci Komisyonu'nun önerisiyle "işaret dili" tüm yükseköğretim programlarına seçmeli ders olarak eklendi. İşitme engelliler öğretmenliği programlarında ise önce seçmeli ders 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren ise zorunlu ders olması uygun görülmüş ve üniversitelere bildirilmiştir.

Duygu ve düşüncelerini ifade ederek toplumla bütünleşebilme noktasında iletişim kuramadıkları için arka planda kalan işitme engelliler adına bakanlığımızın girişimleri ile İşaret Dili ülkemizde 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı kanun ile birlikte ilk defa resmi olarak tanınmıştır. Ülkemizdeki geçmişi çok eski tarihlere dayanan işaret dilinin resmi olarak tanınmasının ardından 2007 yılında atılan yeni bir adımla ilk İşaret Dili Tercümanlarının meslek hayatına girmeleri sağlanmıştır.

Tekerlekli Sandalye