İşe başlamadan önce hastalığı olanların malulen emekliliği?

Arkadaşlar merhaba. Benim ilk hastalığım bipolar bozukluk olarak üniversite son sınıfta başladı (2002 senesi). O zamana ait engel oranımı belgeleyen raporum filan yok. Daha sonra mecburi hizmet için normal kadroda işe başladım (Mayıs 2003). Sonrasında askerliğimi yaptım (2004). Son olarak tehşisim ilerledi ve şizoaffektif tehşisi konuldu. Şu an sağlık iznimi kullanıyorum 18+18 ay iznimi kullanıp malulen emekliliğe başvuracağım. Merak ettiğim işe başlamadan önce hastalığı başlayan ve sonrasında engel oranı yükselen birisinin malulen emekliliği nasıl olur. İşe başvurduğumda engelli olmadığımı nasıl belgeleyebilirim. Askerlik yapmış olmam bir kanıt sağlar mı. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Malulen emekli olmak için ilk sigortalılık tarihinde malul sayılacak düzeyde sakat olmamak, daha sonrada bu oranın maluliyet derecesi veya üzerine çıkmış olması gerekmekte. Bu şartları taşımayan biri kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilir.

murat77 Geçmiş olsun.
Sizin hastalık öykünüzü dinleyip karar verirler. Siz gördüğünüz tedavileri, tarihleri ve hangi hastanede tedavi olduğunuzu belirtirsiniz. Emekli edilmeden önce ilgili Sağlık Kuruluşu gerek görürse o hastanelerden sizin tedaviyle ilgili evraklarınızı resmi yazıyla ister. Zaten Arşiv bölümlerinde ilgili kayıtlarınız vardır. Ama sizde geçmişe ait tedavinizle ilgili herhangi bir belge/yazı vb. varsa işlemlerinizin daha hızlı ilerlemesi için bunların bir kopyasını muayene olcağınız kuruma sunmanız işlemlerinizi hızlandıracaktır.
Saygılar..

sigorta olmadan hasta olmanızı belgelemeniz ,malül emekliliğin süresini uzatmaz mı .işi zorlaştırmaz mı ..sanırım en iyisi ,geçmişi deşmemek ,çalışırken hasta oldum demek .yanlışım varsa düzeltebilirsiniz .

Geri