İşe giderken kaza geçirdim ama iş kazası sayılmıyor. Ne yapmalıyım?

Aslan Abalı

Üye
Üye
Bir garip durum !!
6 ay önce işe giderken kaza geçirdim geçirdiğim kaza iş kazası kapsamında tutulmuyor.
olay şu şekilde gelişti.
çalıştığım işyerinin kendi servisi var. her sabah servis gelip bizi alıyor aynı şekilde akşamda evimize bırakıyor.
kaza geçirdiğim gün komşum olan dayımın oğlu bana telefon açarak senin iş yerinin oradan geçeceğim bugün işe servisle gitme benim arabamla birlikte gideriz dedi. bende o gün işe servisle değil dayı oğlunun arabasıyla gitmek için dayımın oğlunun arabasına bindim. iş yerine ulaşmadan kaza geçirdik. trafik kazada bizi suçlu buldu.
şimdi işe geçirdiğim kaza "iş kazası olarak sayılmıyor"
oysa işe giderken kaza geçirdim.
bu durumda ne yapmalıyız?

İskender Durgun

Üye
Üye
İlgili yasada şu bölümler var.

İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması

MADDE 13- İş kazası;

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle veya görevi nedeniyle, sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş veya çalışma konusu nedeniyle işyeri dışında,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Emziren kadın sigortalının, çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

Burada ki hükümler açık. İş yerine giderken gecirilen kaza işverenin işe geliş gidiş için tahsis ettiği araçta ise iş kazası kapsamına girer değilse girmez.

Aslan Abalı

Üye
Üye
şimdi burda verdiğiniz bilgilere göre iş kazası kapsamında değilim. peki böyle ortadamı kalacağız. emeklilik vs hakkım yokmu en azından.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Geçirdiğiniz kaza sonucu sakatlık oranınız %40 ve üzeriyse engelli erken emekliliğinden yararlanabilirsiniz.
Konuyla ilgili sorularsa varsa burdaki konunun bölünmemesi adına sorularınızı ilgili katagori olan Engelli Emekliliği başlıklı forumda YENİ KONU açarak sorabilirsiniz.

trdanısmanlık

Üye
Üye
Merhaba

Biz TR DANIŞMANLIK olarak trafik kazalarında ölümlü ve malul olmuş durumlarda mağdurlara tazminatlarını alması konusunda danışmanlık hizmeti veriyoruz.
Her türlü tamamen yasal bir şirketiz bunun yanı sıra bir danışmanlık firmasıyla da ortak çalışmamız olduğundan mağdurların rehabilitasyon ve fizik tedavi konusunda her türlü ihtiyaçlarına cevap verebiliyor ayrıca ortepedi konusunda da ihtiyaçlarınızı karşılamalarına yardımcı oluyoruz.Ayrıca SGK dan tahsil edemedikleri sağlık giderlerini tahsil etmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Saygılarımızla

TR SİGORTA DANIŞMANLIGI
• 444 4 087
trhasar.com
tr@trhasar.com
www.trafikdannismanligi.com
• 532 614 77 10
• 542 278 04 54
• 533 965 72 05
• 532 640 05 72 Mşt Tem
• (0212) 555 5 216 fx
• Ads: İzzettin Çalışlar Caddesi No:42/5 Bahçelievler/İstanbul