İşe giremiyorum

mürüvvet09

Üye
Üye
Selam merhaba ben %68 engeliyim engel raporumun özeti şöyle %100 işitme kaybı %30 konuşma bozukluğu %25 sınırda zihinsel işlevsellik mevcuttur.Benim engelli durumum doğuştan olduğu için ailem beni normal okulda yani eski ilkokula vermişler engelimden dolayı ilkokul 4'ten terkim okumam yazmam yok.bu sepepten dolayıda dışardan okuyup ilkokul diplomamı alma şansımda yok diplomam olmadığı için hiçbir yerde beni işe almıyorlar evliyim eşimin engel durumu yok o çalıştığı için bana engelli maaşı bağlanmıyor.evim kira 2 tane çocuğum var şartlar zorlaşınca çalışmaya karar verdim ama malesef diploma karşıma engel olarak çıkıyor sizden öğrenmek istediğim bir iş veren engelli personel alımında diploma zorunluluğu varmıdır.var ise benim ne yapmam lazım.ayrıca benim engelli maaşı almam için %70'i geçmen gerekir dediler . ben daha önce raporumu itiraz ettim %64'e düştü çevremdeki insanlar tekrar itiraz et dediler tekrar itiraz ettiğimde süreç nasıl işliyor nereye gitmem gerekiyor. Teşekkür ederim. Bu mesajı kızım yazdı bilginize.

Discovery II Mini cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba Mürüvvet,
İşveren için engelli personelin diploması olması gerekmez. (Sizi işe alınca; Sizin engelli raporunuzu kullanarak engelli personel çalıştırmış olacaktır. Bu da onu belki SGK dan ceza yemekten kurtaracaktır.) Ama okuma yazması olmayan biri hem sosyal yaşamda hem iş hayatında zorlanacaktır.
Belki sizi okuma yazma bilmediğiniz halde çalıştıracak bir işveren de bulunabilir ama öyle bir patronla sizi buluşturmak uzak bir ihtimal olacaktır.
(Hangi ilde yaşadığınızı yazmamışsınız.) Bence siz okur yazar belgenizi almalısınız önce. Bunun için Milli Eğitim müdürlüklerinin (Halk Eğitim Merkezi) sitelerini takip edebilir veya bizzat gidip ilk açılacak kursun tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.
Aşağıya Haziran 2016 da Küçükçekmece Halk eğitim merkezinin açtığı bir kurs duyurusunu örnek olarak yapıştırıyorum.
GEçmiş olsun, Bol şans dilerim..
http://kucukcekmecehem.meb.k12.tr/i...okuma-ve-yazma-kurslari-acilmasi_2642865.html

Tekerlekli Sandalye