İşe girersem kızım için aldığımız bakım ücreti kesilir mi?

sezai

Üye
Üye
Öncelikle böyle faydalı bir forum hazırladığınız için teşekküer ederim. benim öğrenmek istediğim bir konu var yardım ederseniz çok memnun olurum.2 yaşında biir engelli kız çocuğum var evde bakım ücreti yeni almaya başladık.evde 5 kişi yaşıyoruz şu an işsizim annem bizimle kalıyor emekli maaşı alıyor 700 tl. benim de bir işe girmem söz konusu fakat gireceğim iş yerinde maaş 1100 tl maaş bodrolarına aynen ne alınıyorsa onu geçiyorlar.acaba bu işe girsem evde bakım maaşını etkilermi.bu iş benim için çok önemli fakat özel sektör ileride ne olacağı malum.bu konuda beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, evde bakım ücreti için 2011 yılı ilk altı ayında ailede kişi başına düşen gelir düşen gelir miktarının 380 TL'yi geçmemesi gerekiyor. Bu miktar geçildiği taktirde bakım ücreti kesilir. Sizin aldığınız/alacağınız maaş bu miktarın geçilmesine neden olacaksa maaşı kestirmeniz gerekir. Bu arada gelir durumunda ki tüm değişikleri SHÇ'e bildirmekle yükümlüsünüz.

sezai

Üye
Üye
verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.
Birde bu konuda çelişkili şeyler duyuyorum.kızımın raporunda %88 ağır özürlü ibaresi var acaba kendi adıma sıfır araç alabilirmiyim yani vergi ötv.vs hususlardan yararlanma hakkım varmı. kolay gelsin

sezai

Üye
Üye
Halil bey yönlendirdiğiniz yerden konuyu inceledim sağolun .kızımın raporu %88 ötv vs haklarından sanırım yararlanamıyorum .acaba sağlık kurumuna raporu yeniletmek için baş vursam bu konuda faydalanabilirmiyim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mevcut raporu hangi tarihte almıştınız?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
16 aralık 2010 tarihinde sağlık kurulu rapor oranlarıyla ilgili olarak yeni bir yönetmelik yayınlandı. O yönetmelik doğrultusunda rapor oranlarında artış olabilir. Yeniden muracaat etmekte fayda var. Yeniden muracaat eder ve %90 üzeri bir rapor alabilirseniz kızınız adına vergi indirimli otomobil alabilirsiniz.
Denemekte fayda var.

sezai

Üye
Üye
faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim kolay gelsin.

sezai

Üye
Üye
Halil bey kolay gelsin.size sormak istediğim bir husus var.biz evde engelli çocuğumla 5 kişiyiz yani evde bakım maaşı için baş vurduğumuz zamanda annem bizimle kalıyordu bu durumda annem emekli.sosyal hizmetler müdrlüğünden gelen memurlar annemide bizimle yaşadığını evraka geçtiler narmalde abimin yanıda yaşamını sürdürüyordu .Annem sağlık problemlerinden dolayı şimdi tekrar abimin yanına gitmek istiyor.bu durumda evde 4 kişi kalıyoruz .annemin yanımdan ayrıldığını il sosyal hizmetler müdürlüğüne nasıl bir yolla bildirmem gerek .evde gelir hesabı yapılırken 4 kişidenmi hesap yapılıyor. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde 4 kişi kalmanız halinde kişi başı düşen gelir ne kadar kalıyor?

sezai

Üye
Üye
Henüz işe girmedim fakat bugün yarın 1150 tl. maaşlı bir iş olacak kısmet olursa.eğer bu durumda bakım ücretine bir etki olurmu ?birde annemin yanımdan ayrılması konusunu aydınlata bilirmisiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu gelir ve 4 kişi olunca 380 liralık sınırı geçmiyorsunuz maaş kesilmez ancak, kuruma hem annenizin ayrıldıgını hemde işe başlayıp 1150 liralık bi gelir elde ettiginizi mutlaka bildirin, zaten sınırı geçmedginiz için maaşınız kesilmeyecektir.

sezai

Üye
Üye
çok teşekkür ederim vermiş olduğunuz bilgiler için .kolay gelsin.

Tekerlekli Sandalye