İşitme Cihazı Kullanımında İlk Adım Cihazı Kişiselleştirmek

gülümse_hayata

Üye
Üye
İşitme sorunu yaşayan bireylerin uygun cihaz seçiminden sonra bir kaç adımda cihazı kişiselleştirerek kendine uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. Doktorunuzun yardımı ile yapılan küçük ayarlar daha iyi bir duyum gücüne erişmenize fayda sağladığı gibi cihazınıza daha kolay alışmanızada fayda sağlayacaktır. Atılan bu bir kaç adım cihazınızın ayarları bakımı temizliği gibi küçük detaylardan oluşmaktadır. Şimdi dilerseniz bu detaylara bir göz atalım.

İşitme kaybının farkına varmak

Eğer işitme kaybınız varsa, atmanız gereken ilk adımlardan biri modern bir işitme cihazı denemektir. İşitme kaybınızın farkına ne kadar erken varırsanız ve çözüm yolu aramaya başlarsanız, işitme kabiliyetinizi o kadar erken korumaya almış olursunuz ve hayat kalitenizi artırmaya başlarsınız. If

İşitme cihazı son derece kişiseldir

Bir işitme cihazının size göre ayarlanması birkaç adımdan oluşur. Bu kişisel süreç boyunca, cihaz sizin işitme kaybınıza, kulağınızın şekline ve günlük aktivitelerinize göre ayarlanır. Bu sayede sizin için en uygun ayarlar elde edilir.

1.Adım: Bir işitme uzmanı veya KBB doktoru ile görüşme
İlk olarak bir işitme uzmanı veya KBB doktoru işitme kaybınız olup olmadığını anlamak için size bir işitme testi uygular. Daha sonra işitme testinizin sonucundan faydalanarak, her kulak için ayrı ayrı olmak üzere, işitme kaybınızın tipini ve derecesini belirler. Son olarak ise ihtiyaçlarınıza en uygun teknolojik çözümleri sizinle paylaşır.

Kullanmaya başlayacağınız işitme cihazlarını ve teknolojilerini seçerken, uzmanınız işitme kaybınızın derecesini, kulak kanallarınızın şeklini, kişisel ihtiyaçlarınızı, zevkinizi ve bütçenizi göz önünde bulundurur. Sizin kulak içi veya kulak arkası, dijital veya analog, uzaktan kumanda veya FM gibi birçok alternatif ve avantaj arasından seçim yapmanız yardımcı olur. Ayrıca seçtiğiniz cihazın kulağınıza sorunsuz bir şekilde oturması için uzmanınız kulağınızın kalıbını da alır.
2.Adım: İşitme cihazlarının kişiselleştirilmesi ve ayarlanması

Uzmanınız işitme cihazınızı hazırladıktan sonra, cihazı kulağınıza yerleştirir ve işitme kaybınıza ve kişisel tercihlerinize göre ayarlamalarını yapar. Detaylı bir şekilde sizle kullanım talimatlarını paylaşır: cihazı nasıl takacağınızı, nasıl kullanacağınızı, sesini nasıl ayarlayacağınızı gösterir. Ayrıca size cihazınızın pil değişimi, temizliği ve bakımı gibi konularda da bilgi verir. Son olarak size cihazınızın farklı dinleme ortamlarında nasıl bir performans göstereceğini anlatır. Artık cihazlarınızı kullanmaya hazırsınız.

İşitme cihazınızla ilk adımlarınız

İlk günler cihazınıza alışmakla geçecektir. Başlarda cihazı alışık olduğunuz ortamlarda günde birkaç saat kullanmalısınız. Bu süre içinde bazı gariplikler dikkatinizi çekebilir. Bu farklılıkların üstesinden gelebilmenin en iyi yolu çevrenizdekilerle konuşmak ve televizyon seyretmektir. Kendi sesinini duymak için yüksek sesle konuşmaya alıştığınızdan, sesinin kulağınıza farklı ya da yüksek gelebilir. Daha alçak sesle konuşmaya çalışın. Deneyimlerinizi not edin; bu notlar uzmanınızın ilerde yapacağı ince ayarlamalar için faydalı olacaktır.

Uzmanınız tarafından yapılan ince ayarlamalar

Belli bir sürelik kullanımdan sonra işitme uzmanınızla ilk deneyimlerinizi paylaşabilir ve uzmanınızın cihazınızı özel ihtiyaçlarınıza göre ince ayarlamasını isteyebilirsiniz. Uzman tüm sorularınıza cevap verecek ve size genel tavsiyelerde bulunacaktır. Bu görüşme sonunda işitme cihazınız daha konforlu kullanım ve daha iyi konuşmayı anlama için ayarlanacaktır.
3.Adım: İşitme cihazının kullanımı

Bu adımda günlük hayatınızın kalitesinin yavaş yavaş arttığını göreceksiniz. İşitme cihazınızı günde birkaç saat kullanmaya devam edin. Acele etmeyin. Çok yakında cihazınızdan eksiksiz bir şekilde faydalanıyor ve keyfini çıkartıyor olacaksınız.

Herhangi bir soru veya sorununuz olduğunda çekinmeden işitme uzmanınızla irtibata geçebilirsiniz.

nazenin

Üye
Üye
işitme engelliyim. sgk dan 5 yıl önce aldığım kulak içi cihazı kullanıyorum şu an.işitme kaybım ilerlediği için yenisini almak amacıyla kontrollerden geçtim ve 3 doktorun imzasıyla kurul raporum hazırlandı.cihaz almaya gittiğimde alacağım cihazla ilgili bir yanlışlık olduğu belirtildi ,ileri derecede iş,tme kaybım olduğu için kulak içi cihaz kullanamayacağım belirtildi almakta ısrar etmem durumunda sgk nın bana ödeme yapmayacağı belirtildi.cihazı almayı düşündüğüm yerdeki bayan benim durumumdaki birinin en büyük modeli kullanması gerektiğini kesin bir tavırla belirtti.hatta 10 milyon verseniz size bu büyük dışındaki başka cihazı vermem dedi.o bayanın söylediğine göre kullanmam gereken cihaz 3000 lira.ve sgk 500 lira ödeyecekmiş.ben babamdan aldığım 800 lira yetim maaşıyla geçiniyorum.benim için çok daha iyi olacak bir cihaz almaya kalksam 4000 lira.500 lira sgk ödese 3500 lirayı ben kredi kartına 9 taksitle nasıl öderim.gözlükte kullandığım için kulak içi benim açımdan iyi olacaktı.nette araştırdığım kadarıyla ağır işitme kayıplarına göre de kulak içi gelişmiş cihazlar var.bu konuda yardım ve destek alacağım bir yer var mı. teşekkürler

Tekerlekli Sandalye