İşitme cihazı kullanıyorum. H sınıfı ehliyetle ötv'den yararlanırmıyım?

mhmmed06

Üye
Üye
merhaba ben 18 yasımdayım ısıtme cıhazı kullanıyorum duyma oranım yarı yarıya ben sımdı surucu kursa gitsem bana sadece otomatik vites mi ögretecekler.yoksa ıkısını bırden mı ogretecekler. h sınıfı ehlıyetı alıp sıfır arac almaya kalksam otvden flan yararlanamazmıyım?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşitme engelliler, işitme sorunu olanlar hiç bir şekilde ÖTV indirimden yararlanamıyor.

mhmmed06

Üye
Üye
ısıtme oranım yarı yarıya h sınıfı ehlıyet aldıgımda sadece otomatık vıtes mı kullanacagım yoksa hem manuel hemde otomatıkmı?
h sınıfı ehlıyet aldıgımda kendıme aıt aracımı kullanacagım?

İsen Buga

Üye
Üye
Kanunen isitme engelliler yalniz otomobil cinsi araba kullanırlar. Ve arka camına sag ve sol olmak uzere iki adet isitme amblemi asarlar.

Kanunda buraya kadar yazıldı ancak yasakları net belirtilemedi. Dolayısıyla;

Araba sizin adınıza alınırsa, seenin kullnabildiğin gibi aileniz de kullanabilir. Arabanin ha Otomatik ha Manuel olmasi farketmiyor, alttarafı bir otomobil o kadar.
Ancak araba baskasının adına ise işitme engelli o arabayı belli şartlarda kullanabilir: şart söyle ifade ediliyor. Noterden alinacak araç sahibi işitme engelli bir yakininin araç kullanmasına izin verildiğini dair belge elinin altinda olmasi gerekiyor. ki illede alacak ve yanında bulunduracak değilsin polis sorarsa yaptırıverirsin noterden, zamanlama bakımından sakıncası yok, ha önce almışsın ha sonra farketmiyor.

Ben işitme engelli bir birey olarak, arkadaslarımın, kayınpederin, eniştemin hatta is arkadaslarımın arabasını emanet alarak kullandım.
Şirket üzerime araba verdiginde de kullandım ancak araba otomobil vasfında idi. Kiralama yolu ile de araç kiraladık Mardin Diyarbakir Batman yollarında kullandım. Sorun yok ancak araç arkasına mutlaka işitme engelli amblemi takılmalı yoksa cezası var.

firari tolga

Üye
Üye
işitme engelliyim Rapaordaki engellilik oranım %60 dır.Benim normalde aynı ehliyetimde B ve A2 vardır. Sıfır otomobil alıp ÖTV ve KDV vergi indirimlerinden yararlanmak istiyorum.Bu haklardan yararlanabilirmiyim?

firari tolga

Üye
Üye
Teşekkür ederim Halil Bey. Mesela ehliyetimi H ye çevirttirirsem olur mu? Yukarıdaki yazıları okuduğum kadarıyla H yaptırsakta olmuyor sanırım.Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Benim ehliyetim H sınıfı ve %64 sakatlık derecem var ve işitme engelliyim. ama ÖTV.den faydalanamıyorum. İşitme engellilere ÖTV muafiyeti yok. ÖTV muafiyeti alabilecek engelliler Sadece sağ ayak sol ayak ve sağ kol (uyarı:sol kol sakatlara da yok)...

yusuf_mutlu

Üye
Üye
ben işitme engelliyim bu ilgili istedigii soru sorabilirsin ben yardımcı olurum araba almak H ehliyet almak 2022 kanun maaş gibi sorabilir

jganklc66

Üye
Üye
Ben de % 50 işitme engelliyim, malesef ne normal kadrodayız ne de sakat kadrosundayız. Engellide ayrımcılıktır bu. Bedensel engelliler özür grubunda ötv ve mtv muafiyetinden faydalanırken işitme özürlü vatandaşlarımıza hiçbir hak doğmamıştır. Otomatik vites konusu bile geçmemiştir. Bu konu hakkında ilgili bütün bakanlıklara mail atarak sesimi duyurdum.
Gelelim işitme cihazı konusuna o da apayrı davamız, bütçemizi zorlayarak alabildiğim (daha iyileri vardı ama alamazdım) 4,000 liralık dijital kulaklığın (ve çift kullandığımı düşünün) SUT EK/5 maddesi gereği verdiği meblağ 400 liraydı. 3,600 lirayı paşa paşa ödedim. Diyorlar ki 5 sene de bir değiştir. Dayandığı kadar kullanırım nerden alayım ki.. :((((((((((

Tekerlekli Sandalye