İşitme Engeli Ya da İletişim Engeli

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
İletişim kurmanın iki temel kanalı vardır işitmek yani duymak ve görmek bu ikisinden herhangi birisi eksik olduğunda iletişim kurmamız zorlaşır. Düşünün bir kere kulaklarınız duymuyor ve siz anlamaya çalışıyorsunuz televizyon izleyemezsiniz, izleseniz de anlamazsınız. Birisi size arkanızdan seslenemez zira duymazsınız. Korumanız gereken kişiler varsa bebek, çocuk evcil hayvan vb. koruyamazsınız çünkü ses olgusu bir çok boşluğu doldurur fakat siz bunu duyamazsınız. Ani bir fren sesini duyamazsınız. Balkonda sepetten düşen çamaşır mandalının sesini duyamazsınız. İnsanların ne dediğini tam anlayamazsınız. Çünkü insanlar söylemek istediklerini aynı kelimelerle ama farklı tonlamalarla söylüyor. Tonlamalarımız kelimelere duygu katıyor. Keskin ve sert söylenmiş bir “hayır” ile yumuşak ve kararsız bir hayır aynı değildir. Her ikisini de aynı kefeye koyamazsınız. Hatta bazen aynı kelimeler tam zıt anlamlarda kullanılıyor bunu o sesi duymadan çıkaramazsınız.

İş bulmanız zordur. Sevgili bulmanız, evlenmeniz zordur. Hayat zordur. Kısacası duymuyorsanız iletişim engeliniz var demektir. Başka Dilde Aşk adlı filmi muhakkak izleyin ve orada işitme engelli bir gencin yaşadıklarını hissedin onun yaşadığı zorlukların farkına varın!

İşte tüm bu zorlukların, üstesinden gelmek zorluğu da işitme engelilerin sırtında yüktür. Alaylara maruz kalmamak için farklı ve başarılı olmak, Diğer duyu organlarına son derece güvenmek ve inanmak, kendi ekmeğini kazanmak insanlara güleryüzlü davranmak orijinal yöntemler geliştirip hayatı işitmeye çalışmak insanları izlemek ve onları aklımıza not etmek. Her şeye ve herkese rağmen başarmaya inanmak! Dünya üzerindeki varlığımızı insanların görmesini ve kabullenmesini sağlamak tüm bunları yaparken de insanlardan bir şey beklememek işaret ve işretçiler kullanmak renklerle ve hareketlerle içli dışlı olmak işte işitme engellinin başardığı birçok şeyden sadece birkaçıdır.

Bu yazıları karalayan ben bir işitme engelli değilim fakat hayatımda 5 ten fazla işitme engelli tanıdım hepsi de çok gülen, güçlü, enerjik insanlardı. Engel insanların duygularını billurlaştırıyor. Ülkemdeki tüm İşitme engelli güzel insanlar sizleri seviyor ve takdir ediyorum. Çok zor işlerin üstesinden geliyorsunuz. Sizler için gerekli yasaları çıkarmayan tüm sorumluluk sahibi kişiliklerini de kınıyorum.
Saygı ve Sevgiyle

Moderatörün son düzenlenenleri:

alpdumn

Üye
Üye
İşitme rahatsızlığı ve işitme cihazları ile ilgili önemli bilgi ve detaylara ulaşmak için "izmir işitme cihazları" linkine tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilir, bilgi ve fırsatlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Tekerlekli Sandalye