İşitme engelli eşimin emekliliği?

eşim 1980 dogumlu iştme engelli raporu var cihaz kullanıyor 4318 gün primi var 2010 da sskadan emekilik dilekcesi geri cevrildi 2014 yılında olacak diye işe başlangıç tarihi 1993 ama o zaman sigorta olmadıgı için 18 yasını doldurdugu tarih 1998 de baslıyor buna bir açıklık getirirmizniz simdiden tskler

Sigorta başlangıcını 1998 olarak kabul edersek, vergi indirimi belgesi alması halinde, 18 yıl hizmet süresi, 4080 gün primle emekli olur.

2009 aralık ayında ben sskya ememlilik dilekçesi verdim ama geri çevrildi ondan sonra bana yazı geldi..
506 sayılı kanunun geçiçi 81 maddesinin B-C BENDELERİNE İSTİNADEN 16 YIL 3760 GÜN PRİM 01 01 2014 TARİHİNDEN SONRA GÜN SARTININ DA TAMAMLANMASIYLA TAHSİS MÜRACATINDA BULUNABİLİRSİNİZ DİYE ELİME YAZI GELDİ 22 01 2010 TARİHHİNDE

Sizi ilgilendiren yasa aşağıdadır.
b) 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar:

Bu tarih itibariyle sigortalılık süresi kadın için 18 ve erkek için 23 yıl ve üzerinde olanlar 506 sayılı yasanın Geçici 81. Maddesinin (A) fıkrasına göre eski hükümlere tabii kılınmış, diğerleri ise Geçici 81. Maddenin (B) ve (C) fıkrasına göre emeklilik için kademeye tabii tutulmuşlardı. Geçici 81. Madde kapsamında sigortalının eski hükümlere göre mi yoksa kademe koşullarına göre mi emekli olacağı belirlenirken dikkate alınacak sigortalılık süresi hesaplanırken 18 yaş sınırı aranmayacaktır. Çünkü Geçici 81. Maddede 18 yaşa ilişkin herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Yani sigortalılar:

(i) 8 Eylül 1999 itibariyle sigortalılık sürelerini hesaplarken ister 1.4.1981 öncesinde isterse sonrasında çalışmaya başlasınlar 18 yaş sınırını dikkate almadan doğrudan ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihi esas alacaklardır.
Sizin sigortalılık tarihiniz 18 yaşını doldurmamanıza rağmen yukardaki yasaya istinaden 1993 olarak kabul görmüş.

Geri