işitme engelli ötv indirim

samotniawilk

Üye
Üye
Merhaba.. Benim %43 süresiz engelli raporum var (her iki kulakta ağır işitme kaybı),
Rapor tarihim 15.07.2019 ve arkasında ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ GEREKEBİLİR yazıyor.
Buna rapora göre ÖTV indirimli araç alabilirmiyim?

İsen Buga

Üye
Üye
Özel tertibatlı araç ile hareket ettirici özel tertibatlı araç arasında fark var

dikkat çekerim birinde 2 kelime yok(koyu harfle aldım. Sonuç olarak işitme engelliler ÖTV den muaf değiller.

samotniawilk

Üye
Üye
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla işitme ve görme engelliler, devletin nezdinde ENGELLİ değiller.
En çok sıkıntıyı bizim yaşıyor olmamıza rağmen!
İşveren duymuyorsun görmüyorsun diye işe almak istemiyor, halk sosyal baskı uygulayıp mobbing yapıyor.
36 yaşındayım, 22 yıldır sürekli engellilik raporum var ama hiçbir zaman bir sosyal yardım ve vergi indirimi talebinde bulunmadım.
Ehliyet alayım dedim heyet raporu istediler, araç alayım dedim sana yok dediler.. peki soruyorum işitme engelli biri araç kullanamıyor ve alamıyorsa bedensel engelli olan nasıl alıyor ve kullanıyor? Hak ve adalet bunun neresinde?

İsen Buga

Üye
Üye
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla işitme ve görme engelliler, devletin nezdinde ENGELLİ değiller.
En çok sıkıntıyı bizim yaşıyor olmamıza rağmen!
İşveren duymuyorsun görmüyorsun diye işe almak istemiyor, halk sosyal baskı uygulayıp mobbing yapıyor.
36 yaşındayım, 22 yıldır sürekli engellilik raporum var ama hiçbir zaman bir sosyal yardım ve vergi indirimi talebinde bulunmadım.
Ehliyet alayım dedim heyet raporu istediler, araç alayım dedim sana yok dediler.. peki soruyorum işitme engelli biri araç kullanamıyor ve alamıyorsa bedensel engelli olan nasıl alıyor ve kullanıyor? Hak ve adalet bunun neresinde?

Bedensel engelli olup da her bedensel engelli ÖTV.den sizin gibi faydalanamıyor. Çok ağır şartlarda olanlar, bunlar.
Bazen de yasadan suiistimal edip de faydalananlar da var; ayrı bir konu olduğu için buna birşey demeyeceğim. Ama gerçek şu ki bedensel engelliler için ulaşım tam bir elzem, inan bana çok zorlanıyorlar. Aşağı yukarı kabaca bir bilgi verdim; detaylara girip tartışmaya gerek yok.
İş konusuna gelince inanılmaz sabır gerekiyor. Sürekli fırsat kollamak sürekli sabretmek gerekiyor. Başarmak çok zor ama başka çözüm yok.
Diğer yardıma gelince çok önemli değil canın sağlığı. ve bir şey daha Vergi indiriminden de faydalanmak sizin hakkınız ama kararı verecek ve uygulatacak sizsiniz kısacası siz bilirsiniz.

Hiçkimse engelli olmak istemez ama olurda engelli isek toplumdan çekilmemeliyiz birbirimize destek olmalıyız. İnan bize herkes de denin araba almanı istiyor ama suiistimaller konusunda çekinceleri çok fazla.

samotniawilk

Üye
Üye
İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Haddimi aştıysam özür dilerim. Tabiikide hiç kimse engelli olmak istemez. Benim kızdığım konu 3. şahıslar ve istismar yüzünden ötvli araç konusuna çok sıkı şartlar getirilmesi. Umarım devlet bu yanlıştan döner ve biz de engelli bir birey olarak araç alabiliriz

murat44198334

Üye
Üye
Yazıklar olsun devlete akp ye ben bile akp li olarak söylüyorum tek sorun bu akp nin chp önerge verdi meclis başı akp olduğu için kabul etmedi görüşmedi meclise bile getirmedi yazıklar olsun helal etmiyorum

İsen Buga

Üye
Üye
Yazıklar olsun devlete akp ye ben bile akp li olarak söylüyorum tek sorun bu akp nin chp önerge verdi meclis başı akp olduğu için kabul etmedi görüşmedi meclise bile getirmedi yazıklar olsun helal etmiyorum
siyasetten anlamam ama ilk önce AKP. ye Milletvekili Lokman AYVA aracılığı ile zorladık. Lokman AYVA hiç elini sürmedi. Aldığı gibi çekmeceye attı..
O zamana kadar AKP.lilere epey bilgi ve epey seminer verdik: Hatta TUİK.den alınan resmi belgeler bile sunduk.
Baktık bu iş hiç olmayacak, epey epey sonra CHP.ye önerge götürdük, Doğal olarak sürümceye atıldı dediğiniz gibi.
NEDEN! bilmem yorum sizin...
Nerde hata yaptık bilmiyoruz.? Baştan mı hata yaptık da uyandırdık...

Tekerlekli Sandalye